Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Soukup chce uspět v politice. O voliče svede boj s Okamurou

  14:47
Miliardář, televizní magnát, ale třeba také bývalý boxer Jaromír Soukup ohlásil vstup do vysoké politiky. Muž, který podniká s vlivnými a má byt v nejluxusnějším českém mrakodrapu se rozhodl spustit politické hnutí List Jaromíra Soukupa. O voličstvo se bude přetahovat se stranou, kterou vede Tomio Okamura.

Jaromír Soukup a jeho zprávy. foto: TV Barrandov

Ještě před několika lety znali jeho jméno spíš jen podnikatelští zasvěcenci a političtí fajnšmekři. Dnes je Jaromír Soukup veřejně propíranou osobou, která spouští politické hnutí List Jaromíra Soukupa a zaregistrovala si i „prezidentskou“ doménu soukupnahrad.cz. Konkrétní politické cíle zatím tají, už v květnu ale může kandidovat do Evropského parlamentu.

V poslední době vystupuje Soukup jako svérázný uvaděč a moderátor jedenácti pořadů své televize Barrandov. V debatách a duelech přitom nejčastěji vítá prezidenta Miloše Zemana a předsedu SPD Tomia Okamuru. V uplynulém půlstoletí ale zanechal stopu zejména v byznysovém prostředí – Soukup se řadí do ligy tuzemských miliardářů.

LN v uplynulých dvou týdnech zjišťovaly, jak Soukupovu byznysovou minulost a politickou budoucnost vidí podnikatelé, lobbisté, finančníci či bývalí politici, kteří s ním přišli do kontaktu. Bezmála dvě desítky osob, se kterými LN hovořily, měly podmínku zachování anonymity, bez toho se nikdo nechtěl rozpovídat. Většina oslovených se nicméně shodovala – pobytem na televizní obrazovce se Soukupovi rozbujelo ego a dospěl k přesvědčení, že může uspět i v politice.

„Je mi ho líto, přijde mi, že se potřeštil,“ glosoval Soukupův nápad s politickým hnutím List vlivný bankéř. Poznámku o egu potvrzuje fakt, že většina Soukupových pořadů nese v názvu plné jméno moderátora, stejně jako název hnutí. S výjimkou Okamury nikdo na politické scéně nepojímá jméno jako součást politické značky.

Na počátku Soukupovy nynější moderátorské aktivity stojí budování mediálního domu Médea Group v 90. letech. Před necelými 20 lety založil vydavatelství Empresa Media, do něhož později zařadil i TV Barrandov.

Ostražití Číňané

Třetí významný moment v této odnoži jeho byznysu přišel v roce 2015, kdy se Soukupovi podařilo stát součástí „menu“ lobbisty Jaroslava Tvrdíka, které nabídl ke koupi bohatým čínským investorům v čele se skupinou CEFC. Asijští financieři mimo jiné získali menšinové podíly v Soukupových firmách Médea i Empresa.

Zatímco Médea Soukupovi vydělává (dle účetní uzávěrky skončila v roce 2017 se ziskem 56,7 milionu korun), Empresa je dlouhodobě v minusu (v roce 2017 činila ztráta 36,7 milionu). Právě čínští investoři nejsou podle zdrojů LN Soukupovým politickým tažením nadšení. Mají obavu, aby to nepoškodilo podnikání firem, kde mají podíl – zejména v TV Barrandov. Podle některých zdrojů LN se podnikatel vrhá do politiky i proto, aby si vytvořil obstojnou legendu, proč se části svých – zadlužených – firem pokusí zbavit.

V podnikatelském prostředí je Soukup známou firmou. Do kontaktu se dostal prakticky se všemi myslitelnými příslušníky zdejší miliardářské elity. V zákulisí se hovoří o tom, že leckteří z nich nemají se Soukupem zrovna idylický vztah – kvůli nedořešeným peněžním otázkám.

V podnikatelském prostředí je Soukup známou firmou. Do kontaktu se dostal prakticky se všemi myslitelnými příslušníky zdejší miliardářské elity. V zákulisí se hovoří o tom, že leckteří z nich nemají se Soukupem zrovna idylický vztah – kvůli nedořešeným peněžním otázkám.

V tomto kontextu padá třeba jméno lobbisty Romana Janouška. Jiskrami se to hemží i ve vztahu s podnikatelem v energetice a médiích Danielem Křetínským, kterému loni v dubnu Soukup „vystrojil“ speciální díl v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa. Moderátor v něm útočil na Křetínského podnikání a v jednu chvíli na pódiu povalil figurínu v dresu fotbalové Sparty, kterou Křetínský vlastní. Ostatně blíže neurčení „oligarchové“ jsou stěžejním tématem Soukupova politického probuzení – s nimi a s odlivem jejich zisků chce podle svých deklarací bojovat především. Jak sám říká, nikdo jiný se k tomu nemá.

Pro Soukupovo politické angažmá bude důležité, jaké vztahy si uchová s Pražským hradem. Dosud byly na vynikající úrovni – pravidelné rozhovory s prezidentem Milošem Zemanem tvoří vlajkovou loď a exkluzivní obsah televize Barrandov. V zákulisí se však proslýchá, že mezi ním a jedním ze Zemanových nejbližších, poradcem Martinem Nejedlým, sympatie ochládají. Může to souviset i s tím, že Nejedlý má přijít dohlížet na čínské peníze přímo do vedení Soukupových médií.

Mediální kouč v ringu

Inspirací pro politickou dráhu byli Soukupovi dva známí byznysmeni, kteří přešli „na druhou stranu“: Andrej Babiš a Tomio Okamura. Nechybí mu jejich nasazení, ale postrádá přímý kontakt s potenciálními voliči.

„Vystavovat se v televizi mu nepomůže. Okamura byl sice boháč a jezdil v placatém autě, přičemž kandidoval na Moravě. On si to ale odmakal a dostal se do Senátu. Jestli chce Soukup uspět, musí vyrazit do ulic. V televizi se zastává nižších vrstev, stejně jako Okamura, od pusy mu ale přitom kape kaviár,“ dodal v nadsázce pražský podnikatel. Narážel na Soukupův život v přepychu – loni v únoru například MF DNES informovala, že Soukup vlastní byt v luxusním pražském mrakodrapu V Tower.

Před devíti lety zase spolupracoval s tehdejší politickou kometou – Věcmi veřejnými. Straně vedené kontroverzním podnikatelem Vítem Bártou poskytoval inzerci za výhodné ceny. Pamětníci vzpomínají, že to ještě neměl politické ambice, šlo mu víc o byznys.

Není to prvně, co se Soukup sune do politiky. V roce 2006 sponzoroval kampaň Strany zelených a stal se náměstkem jejich ministryně školství Dany Kuchtové.

Před devíti lety zase spolupracoval s tehdejší politickou kometou – Věcmi veřejnými. Straně vedené kontroverzním podnikatelem Vítem Bártou poskytoval inzerci za výhodné ceny. Pamětníci vzpomínají, že to ještě neměl politické ambice, šlo mu víc o byznys. „Patřil k nejrozumnějším lidem z těch, kdo se kolem ‚véček‘ motali. Bylo vidět, že umí přemýšlet a jeho PR nápady měly hlavu a patu,“ sdělil LN člověk, jenž měl k Věcem veřejným blízko.

Lidé, kteří prošli Médeou, na Soukupa vzpomínají jako na tvrdého šéfa, jehož výkyvy nálad odnášeli zaměstnanci na poradách. „Jakmile přišel s hlavou skloněnou, pohledem do země, bylo jasné, že je zle. Obyčejně si vybral jeden hromosvod a po něm se svezl,“ říká jeden z exzaměstnanců.

Tvrdost vyhledává Soukup i ve sportu – chlubí se boxerskou kariérou. Přímo v sídle své společnosti má tělocvičnu s boxerským ringem. Kariéru uzavřel s bilancí 25 vítězství ku jediné porážce. Už před lety se ale objevovaly zvěsti o tom, že si schválně vybíral lehčí soupeře. „Když chce někdo urazit boxera, řekne tohle. Není to pravda, proč bych to dělal,“ hájil se Soukup před devíti lety v rozhovoru pro server iDNES.cz. Teď Soukupa čeká mnohem obtížnější a sledovanější souboj – mezi provazy politického ringu.