Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stále víc Čechů utrácí nemalé částky za drahé drogy

  10:13
Zlepšující se ekonomická situace má i stinné stránky. Spotřeba kokainu v Česku několik let roste, zkušenost s ním mají více než dvě procenta dospělých. Česko kopíruje zbytek Evropy, kde záchyt kokainu loni dosáhl rekordních hodnot. Potvrdila to výroční zpráva o drogách Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost.
Kokain (ilustrační foto)

Kokain (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Větší blahobyt má i stinné stránky. Češi si častěji dopřávají kokain, zejména ti do 35 let. Ačkoli ve spotřebě za zbytkem Evropy zatím zaostávají, hlavně v Praze a v Brně je tato donedávna luxusní droga takzvaně in. Zároveň mladí Češi zjišťují, že štěstí se nedá koupit. A proto ve velkém zobají pilulky na uklidnění, spaní a bolest. „Devět set tisíc lidí dnes zneužívá hypnotika a sedativa,“ zdůraznila ve čtvrtek 6. června národní protidrogová koordinátorka Jana Vedralová.

Za chvíli by se tak jejich počet mohl dostat na úroveň konzumentů alkoholu, bez nějž se dle Vedralové denně neobejde 1,6 milionu Čechů. Bez cigarety zase nevydrží dva miliony lidí a den bez herního automatu si nedokáže představit na sto tisíc jedinců. Pokud jde o léky proti úzkosti, nebezpečí představují hlavně benzodiazepiny, jako je neurol, xanax či rivotril. Tyto „pilulky štěstí“ ale vedou k závislosti. Navíc se poměrně snadno seženou na černém trhu. Podle Evropské zprávy o drogách jde ale mnohdy o jejich falešné verze.

Nejvíce stále konopí

Třicetiletý Ondřej z Prahy bere drogy rekreačně. Na pátek si sežene kokain nebo amfetamin, které pak v noci doplní extází. Tancuje a baví se často až do sobotního večera, celou neděli pak prospí a odpočívá. Pervitinu se snaží vyhýbat, protože „má těžký dojezd“. Lidí jako on v Česku přibývá. Zlepšující se ekonomická situace způsobuje, že stále víc Čechů utrácí nemalé částky za drahé drogy. Spotřeba kokainu už několik let roste, zkušenost s ním mají více než dvě procenta dospělé populace. Především pak ve velkých městech.

Nejběžněji užívanou nelegální drogou v Evropě i Česku zůstává konopí. Odhaduje se, že loni ho užilo přibližně 14,4 procenta (17,5 milionu) mladých Evropanů ve věku 15 až 34 let, v ČR to bylo 19,3 procenta. Konopí je však obecně nejčastěji užívanou nelegální drogou ve všech věkových skupinách.

Česko tak kopíruje zbytek Evropy, kde záchyt kokainu loni dosáhl rekordních hodnot. Potvrdila to ve čtvrtek 6. června zveřejněná výroční zpráva o drogách Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Během posledního roku užily dle zprávy kokain přibližně 2,6 milionu mladých Evropanů do 34 let. Nejnovější data ukazují také rekordní počty záchytů této drogy – celkem jich bylo hlášeno přes 104 tisíc.

Nejběžněji užívanou nelegální drogou v Evropě i Česku nicméně zůstává konopí. Odhaduje se, že loni ho užilo přibližně 14,4 procenta (17,5 milionu) mladých Evropanů ve věku 15 až 34 let, v ČR to bylo 19,3 procenta. Konopí je však obecně nejčastěji užívanou nelegální drogou ve všech věkových skupinách, konstatuje zpráva. V roce 2017 nahlásily členské státy EU 782 tisíc případů zachycení a zabavení konopných produktů, mezi něž patří marihuana, hašiš, rostliny konopí a konopný olej.

Pervitin a nově léky

Podle zprávy EMCDDA se Česko nadále drží na špici v užívání metamfetaminu, známého spíš pod označením pervitin. Z 298 evropských laboratoří na výrobu této drogy hlášených v roce 2017 bylo 264 v České republice. V Česku se metamfetamin vyrábí především z pseudoefedrinu, který se extrahuje z léčivých přípravků. „Česko je výjimečné výskytem pervitinu. Je naší hlavní drogou. Stále jsme tím oproti EU výjimkou,“ uvedl vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Ročně se dle odhadů vyrobí v Česku zhruba do sedmi tun pervitinu. Asi tuna končí v Německu, většina drogy se spotřebuje v Česku. V roce 2017 bylo v tuzemsku odhadem 34 700 uživatelů pervitinu. Nejvyšší počet problémových uživatelů drog je v Praze a Ústeckém kraji.

Ročně se dle odhadů vyrobí zhruba do sedmi tun pervitinu. Asi tuna končí v Německu, většina drogy se spotřebuje v Česku. V roce 2017 bylo v tuzemsku odhadem 34 700 uživatelů pervitinu. „Nejvyšší počet problémových uživatelů drog je v Praze a Ústeckém kraji,“ řekl Mravčík. Novým problémem ČR je nadměrné užívání léků.

„Počet lidí, kteří nadužívají sedativa a hypnotika, se blíží desetině české populace. V roce 2016 byl odhadnut na 885 tisíc. Jde především o benzodiazepiny a takzvaná Z-hypnotika, například zolpidem,“ vysvětlila národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová s tím, že tuto oblast nově zahrnuje i Národní strategie prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním 2019–2027. Dlouhodobé užívání těchto druhů psychofarmak vede k rychlé závislosti a podobným koncům jako v případě drog. Abstinenční příznaky jsou podle lékařů často dramatičtější než u pervitinu.