Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Švýcaři zamítli žádost Česka o připojení k žalobě kvůli Mostecké uhelné

  7:34

Aktualizováno. Tak dlouho české úřady otálely s připojením k žalobě, až je s ním nakonec švýcarský soud poslal domů.

Ministr financí Miroslav Kalousek říká, že právníci jeho úřadu teď připravují civilní žalobu, kterou by se Česká republika připojila ke švýcarskému trestnímu řízení. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Švýcarský soud zamítl žádost České republiky o připojení k trestnímu řízení, které bylo zahájeno proti bývalým manažerům Mostecké uhelné společnosti (MUS). V odůvodnění kritizuje způsob, jakým české úřady komunikovaly se švýcarskou prokuraturou. Federální soud v Bellinzoně českou žádost zamítl 19. prosince.

Informaci v pátek publikoval švýcarský deník Le Temps. Autor článku Valere Gogniat pro ČESKOU POZICI uvedl, že se o rozhodnutí soudu, jež zatím nebylo zveřejněno, dozvěděl od vysoce postaveného zdroje blízkého jednání. Švýcarský novinář dodal, že oficiálně by měl soud oznámit svůj verdikt zřejmě příští týden a že Česká republika má deset dní na odvolání.

Ministr financí Miroslav Kalousek zamítnutí žádosti na dotaz ČESKÉ POZICE potvrdil. Doplnil ale, že česká strana této možnosti stejně příliš neveřila a že právníci jeho úřadu zpracovávají na základě materiálů od státního zastupitelství civilní žalobu na náhradu škody. Jejím prostřednictvím se chce Česká republika připojit ke švýcarskému trestnímu řízení.

V rozhodnutí švýcarského soudu se píše, že „není možné, aby se Česká republika stala žalobcem“ v případu MUS. Jeho projednávání před švýcarským soudem začne nejdříve v dubnu příštího roku, jak ČESKÉ POZICI potvrdila mluvčí soudu v Bellinzoně Marcia Gregoriová. Informaci o zamítnutí české žádosti odmítla komentovat.

Pasivita Čechů

Česká republika příliš dlouho nejevila o případ vedený ve Švýcarsku žádný zájem. O možnosti připojit se k řízení byla informována švýcarskou prokuraturou již v roce 2006, a nikoliv až letos v září, jak tvrdí některé české úřady, cituje deník Le Temps z rozhodnutí soudu.

Nyní zamítnutý pokus připojit se k trestnímu řízení vyjde Českou republiku na 1000 frankůČeské úřady zaujaly „pasivní postoj, kterým daly jasně najevo svůj nezájem“, uvádí Le Temps. V odůvodnění zamítnutí české žádosti prý soud dále píše, že během své snahy o navázání spolupráce na případu byli Švýcaři „posíláni od jednoho českého úřadu k druhému“.

Dle švýcarského deníku byl o rozhodnutí soudu informován právník zastupující Českou republiku a komentoval je slovy, že „situaci bereme na vědomí“. Zda se Česko odvolá, prý zatím nebylo rozhodnuto.

Jak dále uvádí Le Temps, soud v Bellinzoně vyzval Českou republiku k uhrazení poplatku za podání žádosti o připojení k žalobě v případě MUS ve výši 1000 švýcarských franků.

Ministerstvo financí v pátek uvedlo, že v tomto případě jde pouze „o zamítnutí prominutí termínů definovaných v novém trestním zákoníku Švýcarské konfederace, který platí od 1. ledna 2011“. Kalousek upřesnil, že podle této nové úpravy je možné se k trestnímu řízení připojit jen v přípravné fázi, což Česká republika včas nestihla.

Aktuální krok švýcarského soudu příliš nenahrává spekulacím, které se v uplynulých týdnech objevily v médiích. Švýcaři se prý snažili zatáhnout Českou republiku do soudního procesu proto, aby v případě, že nebude nikdo odsouzen, nezůstalo pouze na Švýcarsku vyplacení případných penále za několikaleté zmrazení miliard na švýcarských účtech...

Poslední týdny s MUS

Letos v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS sedm lidí, z čehož je šest Čechů a jeden Belgičan. Manažeři Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a Jacques de Groot, bývalý vysoký manažer Mezinárodního měnového fondu, jsou konkrétně obžalovaní z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů. Vyšetřovatelé v rámci šetření zablokovali kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách.

O tom, že švýcarská strana postrádá v kauze MUS pro případ obžaloby poškozeného, napsala ČESKÁ POZICE již začátkem července. Pravá mediální bouře odstartovala až koncem října a vládě naší republiky, která už není ani banánová, se podařilo najít volný termín pro projednání dalšího postupu Česka v kauze „již“ 18. listopadu! A náhle byly na stole čtyři varianty, jak se k žalobě ve Švýcarsku připojit. Jenže nyní přichází sprcha od švýcarského soudu. Je až nyní definitivně pozdě miliardy z MUS honiti?

Kauze MUS jsme se detailně věnovali například v těchto článcích:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!