130 let
Ministr financí Miroslav Kalousek říká, že právníci jeho úřadu teď připravují civilní žalobu, kterou by se Česká republika připojila ke švýcarskému trestnímu řízení.

Ministr financí Miroslav Kalousek říká, že právníci jeho úřadu teď připravují civilní žalobu, kterou by se Česká republika připojila ke švýcarskému trestnímu řízení. | foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Švýcaři zamítli žádost Česka o připojení k žalobě kvůli Mostecké uhelné

  •   7:34

Aktualizováno. Tak dlouho české úřady otálely s připojením k žalobě, až je s ním nakonec švýcarský soud poslal domů.

Švýcarský soud zamítl žádost České republiky o připojení k trestnímu řízení, které bylo zahájeno proti bývalým manažerům Mostecké uhelné společnosti (MUS). V odůvodnění kritizuje způsob, jakým české úřady komunikovaly se švýcarskou prokuraturou. Federální soud v Bellinzoně českou žádost zamítl 19. prosince.

Informaci v pátek publikoval švýcarský deník Le Temps. Autor článku Valere Gogniat pro ČESKOU POZICI uvedl, že se o rozhodnutí soudu, jež zatím nebylo zveřejněno, dozvěděl od vysoce postaveného zdroje blízkého jednání. Švýcarský novinář dodal, že oficiálně by měl soud oznámit svůj verdikt zřejmě příští týden a že Česká republika má deset dní na odvolání.

Ministr financí Miroslav Kalousek zamítnutí žádosti na dotaz ČESKÉ POZICE potvrdil. Doplnil ale, že česká strana této možnosti stejně příliš neveřila a že právníci jeho úřadu zpracovávají na základě materiálů od státního zastupitelství civilní žalobu na náhradu škody. Jejím prostřednictvím se chce Česká republika připojit ke švýcarskému trestnímu řízení.

V rozhodnutí švýcarského soudu se píše, že „není možné, aby se Česká republika stala žalobcem“ v případu MUS. Jeho projednávání před švýcarským soudem začne nejdříve v dubnu příštího roku, jak ČESKÉ POZICI potvrdila mluvčí soudu v Bellinzoně Marcia Gregoriová. Informaci o zamítnutí české žádosti odmítla komentovat.

Pasivita Čechů

Česká republika příliš dlouho nejevila o případ vedený ve Švýcarsku žádný zájem. O možnosti připojit se k řízení byla informována švýcarskou prokuraturou již v roce 2006, a nikoliv až letos v září, jak tvrdí některé české úřady, cituje deník Le Temps z rozhodnutí soudu.

Nyní zamítnutý pokus připojit se k trestnímu řízení vyjde Českou republiku na 1000 frankůČeské úřady zaujaly „pasivní postoj, kterým daly jasně najevo svůj nezájem“, uvádí Le Temps. V odůvodnění zamítnutí české žádosti prý soud dále píše, že během své snahy o navázání spolupráce na případu byli Švýcaři „posíláni od jednoho českého úřadu k druhému“.

Dle švýcarského deníku byl o rozhodnutí soudu informován právník zastupující Českou republiku a komentoval je slovy, že „situaci bereme na vědomí“. Zda se Česko odvolá, prý zatím nebylo rozhodnuto.

Jak dále uvádí Le Temps, soud v Bellinzoně vyzval Českou republiku k uhrazení poplatku za podání žádosti o připojení k žalobě v případě MUS ve výši 1000 švýcarských franků.

Ministerstvo financí v pátek uvedlo, že v tomto případě jde pouze „o zamítnutí prominutí termínů definovaných v novém trestním zákoníku Švýcarské konfederace, který platí od 1. ledna 2011“. Kalousek upřesnil, že podle této nové úpravy je možné se k trestnímu řízení připojit jen v přípravné fázi, což Česká republika včas nestihla.

Aktuální krok švýcarského soudu příliš nenahrává spekulacím, které se v uplynulých týdnech objevily v médiích. Švýcaři se prý snažili zatáhnout Českou republiku do soudního procesu proto, aby v případě, že nebude nikdo odsouzen, nezůstalo pouze na Švýcarsku vyplacení případných penále za několikaleté zmrazení miliard na švýcarských účtech...

Poslední týdny s MUS

Letos v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS sedm lidí, z čehož je šest Čechů a jeden Belgičan. Manažeři Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a Jacques de Groot, bývalý vysoký manažer Mezinárodního měnového fondu, jsou konkrétně obžalovaní z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů. Vyšetřovatelé v rámci šetření zablokovali kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách.

O tom, že švýcarská strana postrádá v kauze MUS pro případ obžaloby poškozeného, napsala ČESKÁ POZICE již začátkem července. Pravá mediální bouře odstartovala až koncem října a vládě naší republiky, která už není ani banánová, se podařilo najít volný termín pro projednání dalšího postupu Česka v kauze „již“ 18. listopadu! A náhle byly na stole čtyři varianty, jak se k žalobě ve Švýcarsku připojit. Jenže nyní přichází sprcha od švýcarského soudu. Je až nyní definitivně pozdě miliardy z MUS honiti?

Kauze MUS jsme se detailně věnovali například v těchto článcích:

Autor: Chris Johnstone
  • Vybrali jsme pro Vás