Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uspět v advokacii je pořád možné. Záleží, co mladí lidé chtějí

  15:47
„Generace nastupujících advokátních koncipientů stojí o prestižní povolání, které je ale bude zároveň bavit a skloubí je se svým osobním životem. Ve vrcholové advokacii a v mezinárodní kanceláři toto vše však bohužel nejde vždycky dohromady,“ říká v rozhovoru advokát Bořivoj Líbal, nejmladší šéf velké právní firmy PwC Legal na trhu.

Bořivoj Líbal, šéf advokátní kanceláře PwC Legal. foto: Foto Michal SváčekMAFRA

Čtyřiatřicetiletý advokát Bořivoj Líbal, šéf advokátní kanceláře PwC Legal,v rozhovoru mimo jiné říká: „Konflikt zájmů bereme velmi vážně, obzvlášť v dnešní době citlivé na informace. Advokát by si měl v první řadě uvědomit, kdo je jeho klient. Pokud klientovo zastupování akceptuji, musím za něj v době mandátu bojovat do posledního dechu bez ohledu na to, jak moc pro mě může být v budoucnu lukrativní třeba jeho konkurent.“

LIDOVÉ NOVINY: Před rokem a těsně po třicítce jste se stal šéfem advokátní kanceláře PwC Legal. Uspět v advokacii bývá ale teď pro mladé právníky těžké. Je šance, že vás mohou v takové kariéře následovat třeba současní začínající koncipienti?

LÍBAL: Uspět v advokacii je pořád možné. Záleží ale na tom, co mladí lidé chtějí. Ne vždy mají jasnou a správnou představu, jak mezinárodní kanceláře fungují. Generace nastupujících advokátních koncipientů stojí o prestižní povolání, které je ale bude zároveň bavit a skloubí je se svým osobním životem. Ve vrcholové advokacii a v mezinárodní kanceláři toto vše bohužel nejde vždy dohromady.

Pokud jste pracovitý, odhodlaný, schopný obětovat část svého života práci a nadaný k právnímu uvažování, prostor tu pořád je. I my stále dobíráme lidi nejen na vedoucí posty.

Ne všechno vás baví. Jako právník se neprobíráte jen smlouvami a nestudujete pouze zákony, musíte se věnovat také dalším věcem, jako je aktivní porozumění určitému byznysu, některé s právem související disciplíny či zlepšování vlastní komunikace a prezentace. To ne všechny baví, podobně jako související administrativa. Pak ale pro ně není prostor.

Ne všichni také stojí o vysoké pracovní nasazení, které klienti požadují. Je pěkné odcházet v šest hodin domů, naše povolání ale bohužel vyžaduje, abychom někdy zůstali v práci déle. Štěstí každý vidí jinde. Pokud jste pracovitý, odhodlaný, schopný obětovat část svého života práci a nadaný k právnímu uvažování, prostor tu pořád je. I my stále dobíráme lidi nejen na vedoucí posty.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká je teď situace na trhu? Je dostatek kvalitních právníků?

LÍBAL: Hodně záleží na tom, co nabízíte. Pokud máte co nabídnout, a k lidem se to dostane, je pořád z čeho vybírat. Když některé advokátní kanceláře svým ambiciózním právníkům neumožňují růst, dívají se pak pochopitelně ti realističtí kolem sebe. Třeba naší kanceláři vzrostly za uplynulý rok příjmy o čtvrtinu. Dělali jsme přitom spoustu změn.

Obzvlášť pro mladé kolegy je ale také zajímavé, že u nás mohou pracovat na hranici mezi právem a ekonomií. Máme totiž úzké kontakty například s daňovým oddělením.

Když jsem nastoupil, pracovalo v týmu 25 právníků, s deseti jsme se rozloučili a patnáct nových přišlo. V následujících třech až čtyřech letech plánujeme počet právníků zdvojnásobit, kolegové u nás tak vidí reálný kariérní potenciál. Takový počet právníků totiž musí být obsluhován i určitým množstvím advokátů na vedoucích postech.

Nabízíme jim nejen nadstandardní mzdu mezinárodní kanceláře (obvykle činí 100 tisíc korun a více – pozn. red.) ale i výrazně nadstandardní bonusy. Ty se pohybují okolo 30 procent z celoroční mzdy. Obzvlášť pro mladé kolegy je ale také zajímavé, že u nás mohou pracovat na hranici mezi právem a ekonomií. Máme totiž úzké kontakty například s daňovým oddělením.

LIDOVÉ NOVINY: Je ale to výhoda i při nabírání nových klientů? Že poradenské firmy vašeho typu se věnují vedle práva a daní také poradenství či auditu?

LÍBAL: Určitě je to výhoda u klientů, na které jako kancelář cílíme. Nevýhoda nastává, když společnost auditujeme. Pak pro ni nesmíme dělat určité právní služby, například transakční poradenství. Toto omezení je striktnější, pokud je ona společnost navíc kótována na burze. Pokud ale jde o daně nebo třeba o finanční poradenství při prodeji či nákupu společnosti, tam omezeni nejsme a díky tomu nám přibývají klienti.Pozoruji to jako velký trend.

LIDOVÉ NOVINY: Budou na to reagovat i tradiční advokátní kanceláře a otvírat další oddělení nabízející související poradenské služby?

Pokud jde o daně nebo třeba o finanční poradenství při prodeji či nákupu společnosti, tam omezeni nejsme a díky tomu nám přibývají klienti

LÍBAL: Pro ty střední a větší je to určitě cesta, jak zvýšit svůj podíl na trhu. Pokud budou chtít klientům nabídnout něco navíc a zároveň také poskytnout za vše lepší ceny, je pravděpodobné, že se budou chtít trendu přizpůsobit.

LIDOVÉ NOVINY: Jak se u vás posuzuje konflikt zájmů?

LÍBAL: Absolutně – máme systém, ve kterém vše kontrolujeme. Pokud je podle systému o konfliktu pochybnost, rozhoduje se o něm nezávisle mimo republiku, abychom si jej náhodou nemohli vyložit ve svůj prospěch. Samozřejmě se stává, že přijde nabídka na zapojení se do transakce, ale společnost už je námi auditovaná a je třeba na burze, takže to neprojde. Takovou práci pak například předáváme jiným kancelářím. Máme okruh partnerů, s nimiž takto spolupracujeme podle jejich expertizy. Nestojí nám za to poškodit značku jedním excesem, i kdyby šlo o miliony.

LIDOVÉ NOVINY: Souvisí to i s etickými požadavky na výkon advokacie?

LÍBAL: Konflikt zájmů bereme velmi vážně, obzvlášť v dnešní době citlivé na informace. Advokát by si měl v první řadě uvědomit, kdo je jeho klient. Pokud klientovo zastupování akceptuji, musím za něj v době mandátu bojovat do posledního dechu bez ohledu na to, jak moc pro mě může být v budoucnu lukrativní třeba jeho konkurent.

Nestojí nám za to poškodit značku jedním excesem, i kdyby šlo o miliony

To pochopitelně neznamená, že advokát nemůže dělat pro někoho dalšího. Myslím si ale, že současný klient, kterému by mohlo evidentně vadit, že půjde třeba o jeho konkurenta, by o tom měl v ideálním případě vědět, aby se mohl kvalifikovaně rozhodnout, zda pak s takovým advokátem, se kterým sdílí citlivé informace, chce nadále spolupracovat.

Některým klientům je však k mému překvapení jedno, že je jejich advokát promiskuitní. Jednou dělá pro ně, jednou pro jejich konkurenci, nebo dokonce i proti nim. Klienti sami jsou často naklonění střídání advokátních kanceláří, ale u nich se to z povahy věci toleruje, potřebují si někdy vyzkoušet více advokátů, než se rozhodnou, který je na co lepší.

LIDOVÉ NOVINY: Proč je střídání klientů pro advokáta těžké?

LÍBAL: Během své práce se totiž dozví spoustu citlivých informací o svých klientech a jejich byznysu. Nepřijde mi úplně v pořádku, aby se advokát bez souhlasu klienta objevil u jeho přímého konkurenta nebo na protistraně. Byť v jiné věci, kde nejde přímo o konflikt zájmu dle současných předpisů.

Některým klientům je jedno, že je jejich advokát promiskuitní. Jednou dělá pro ně, jednou pro jejich konkurenci, nebo dokonce i proti nim.

Říkám tomu morální konflikt zájmů, ale je to naneštěstí mnohem komplikovanější téma. Klientovi pak nezbývá nic jiného, než aby si sám pohlídal aktivity své advokátní kanceláře. Ta se totiž může například kvůli maximalizací zisků snažit nabrat nové lukrativní klienty bez ohledů na zájem a informování těch současných. Snad se mnou budete souhlasit.

LIDOVÉ NOVINY: Vidí to tak většina advokátů?

LÍBAL: Věřím, že drtivá většina ano. Ale pokud vezmeme advokátní firmy hrající na velký počet klientů, je už z povahy věci prakticky vyloučeno, aby morální konflikty nebyly a aby se všechny podchytily. V Česku to klienti zatím tolik neřeší, nicméně právě v takto malém rybníku by se o toto zajímat rozhodně měli. Zejména ti, co pracují s citlivými informacemi.

LIDOVÉ NOVINY: Jak vypadá aktuální transakční trh?

LÍBAL: Pozoruji nárůst transakcí v kategorii středně velkých podniků. Pokud jde o celkový objem transakcí, loni se na českém trhu uskutečnily v objemu více než 6,8 miliardy eur, což je zhruba 184 miliard korun. V roce 2014 šlo o podobné číslo – 6,7 miliardy eur. Byly to tedy velmi úspěšné roky a tyto transakce hrály prim v generování zisku obzvlášť velkých advokátních kanceláří.

Pokud vezmeme advokátní firmy hrající na velký počet klientů, je už z povahy věci prakticky vyloučeno, aby morální konflikty nebyly a aby se všechny podchytily

V uplynulých dvou letech se advokátům určitě dařilo. I já jsem měl poměrně štěstí, že jsem nastoupil v této době. Při nástupu jsem neměl natolik ambiciózní cíle čtvrtinového růstu, svezl jsem se vlastně i s ekonomikou.

LIDOVÉ NOVINY: Čím si takové oživení vysvětlujete?

LÍBAL: Nahrávají nám investiční nejistoty v okolních státech, investoři se proto více dívají na Českou republiku, jejíž ekonomice se daří. Nastává také generační obměna, vyměňují se majitelé firem, které vznikly po revoluci. Banky také nabízejí velmi nízké úroky, a investoři proto mají chuť investovat.

Uvědomují si to ale také majitelé, kteří zase šroubují ceny nahoru, a je to proto pro všechny zúčastněné specifický tlak umocňující transakční apetit. Všichni vědí, že držíte levné peníze, které chcete nebo musíte investovat, a proto vám schválně zdražují, ale právě proto jsou třeba za takto zvýšené ceny ochotní sami prodávat, a tudíž je každopádně stále co prodávat a kupovat, trh má co nabídnout.

LIDOVÉ NOVINY: Když se vrátíme k vám, jak se vám povedlo stát se nejmladším šéfem výrazné advokátní kanceláře na trhu?

Lidé vědí, co ode mne mohou očekávat. Vědí, jakým způsobem jednám i jak firmu vedu, kolegové vědí, co od nich chci, a co za to nabízím. To je asi základ úspěchu, aby firma fungovala a lidé v ní chtěli pracovat.

LÍBAL: To je záludná otázka, ale asi kombinací několika faktorů. Díky štěstí. Díky silnému odhodlání a touze posunout se někam dál. A patrně i díky pracovitosti. Od svého nástupu jsem neměl ani jeden den dovolené. Bezesporu také díky jakési transparentnosti.

LIDOVÉ NOVINY: Jak to myslíte?

LÍBAL: Lidé vědí, co ode mne mohou očekávat. Vědí, jakým způsobem jednám i jak firmu vedu, kolegové vědí, co od nich chci, a co za to nabízím. To je asi základ úspěchu, aby firma fungovala a lidé v ní chtěli pracovat.

Za hodně vděčím také šéfovi PwC Legal pro střední a východní Evropu Michaelu Mullenovi. Sedí totiž kousek vedle mne v Praze a díky němu se dostávám k mnoha informacím z evropského trhu.

Autor: