Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Věčnost Josefa Topola aneb Básníkův čas

  12:41
Nevím, zda se lze dnes vrátit k živým a přesvědčivým inscenacím Topolových her. Vím však, že v jeho poezii a esejích spočinout možno je. Lze se spolu s ním a jeho slovy nořit do času, který má jiná pravidla, jiné tempo a jiný smysl než ty, které běžně měříme hodinkami. Na Josefa Topola, zesnulého 15. června, vzpomíná Jan Šulc.

Josef Topol na snímku z roku 1995. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Nemohu uvažování o Josefu Topolovi a vzpomínání na něho začít jinak než připomenutím drobné příhody. O Vánocích posílal nám domů po řadu let přání. Většinou šlo o pohlednici s několika větami. Jednou přišla pohlednice s barevnou fotografií hradu Krakovce: když jsem text přání včetně data přečetl pozorně, zjistil jsem, že jde o pozdravení letní, napsané na Krakovci v červenci dva roky před danými Vánoci.

V tom zjištění jako bych najednou spatřil celého Josefa Topola a jeho vztah k času. Je přece nakonec jedno, v kterém roce se co stane, čas s tím stejně po letech naloží po svém. Aktualita, časovost je důležitá z hlediska lidského života, měřeno literárním dílem je nejen nepodstatná, ale jde přímo proti jeho smyslu a místu ve světě.

Příhoda druhá, již mi vyprávěl Josef Topol sám: 21. srpna 1968 strávil celý den ve studovně Památníku národního písemnictví, kde excerpoval fakta z rozsáhlé literární pozůstalosti básníka, učitele a důstojníka Matěje Miloty Zdirada Poláka (1788–1865). Tou pozůstalostí se zabýval dlouhé měsíce, chtěl o Polákovi napsat rozsáhlý esej, což nakonec neučinil.

Věrnost a solidarita

Měl jsem možnost obsáhlou složku Topolových polákovských výpisků prostudovat – jde do zaznamenání fascinujících mikrodetailů o Polákově rodu, místech působení, životopisných peripetiích a obsahuje i stovky vypsaných Polákových veršů. Zdá se mi, že tyto dvě drobné příhody říkají mnoho o Topolově vztahu k času a k poslání literatury – či umění vůbec – ve světě. Polákovo dílo, více než sto let uzavřené, ve své kráse v danou chvíli prostě bylo tu, trvalo a překonávalo její děsivou hrůznost.

Podle Josefa Topola ho vedla k podpisu pod prohlášení Dva tisíce slov v roce 1968 či pod Chartu 77 věrnost přátelům a solidarita s nimi

Josef Topol přitom vůbec nebyl člověk, který by z naléhavé časovosti utíkal do příslovečné „věže ze slonoviny“ a nezajímal by se, co se kolem něho děje. Podpis pod prohlášením Dva tisíce slov v roce 1968 či pod Chartu 77 byly pro něho natolik samozřejmé, jako že dýchal. To, co ho k těmto činům vedlo, byla podle jeho vlastních slov věrnost přátelům a solidarita s nimi.

Vyprávěl mi, jak Chartu 77 podepsal. Před koncem roku 1976 u něho v Thunovské ulici na Malé Straně zazvonil Václav Havel, jeho divadelní přítel, blízký kamarád od poloviny padesátých let. Josef Topol se na nic neptal, Chartu mu podepsal hned v domovních dveřích, ani ji nečetl, kamarádovi důvěřoval, přišlo mu to zcela samozřejmé. A Václav Havel běžel dál.

Vždy jiný

Poznal jsem Josefa Topola v devadesátých letech jako člověka mužného, neobyčejně vlídného, kontemplativního, jenž nestojí o veřejnou pozornost, ale pomalu a sám se noří z času „chronos“ do času „kairos“. Každé slovo, které napsal, i ve svých dopisech, kladl na papír pomalu, s velkou rozvahou, byl pravým opakem publicisty.

Nedovedu si představit, že by měl počítač a psal na něm. Divadelní hry a básně psal rukou a poté pečlivě přepisoval na psacím stroji. Prostředí, jež ho obklopovalo – dům, nábytek, předměty v bytě – pamatovalo dlouhá staletí. I Věra Linhartová, jíž při jejích příjezdech z Paříže do Prahy poskytoval ve svém domě ubytování a s níž mne u sebe jednou seznámil, jako by v sobě měla podobný vztah k času, v tom si zcela rozuměli.

V literatuře je Josef Topol vždy zcela jiný než jeho s novými myšlenkovými proudy spjatí generační druzi

Rodem, dětstvím, mládím, celoživotními návraty byl venkovan, rodák z Poříčí nad Sázavou. Vzpomínky jeho přátel z doby před odchodem do Prahy v polovině padesátých let, zejména spolužáků z benešovského gymnázia, ukáží, budou-li napsány, mnoho o zrodu jeho osobnosti, básnické i lidské.

Právě tehdy, před příchodem do Prahy, hledá svůj básnický hlas, hraje ochotnické divadlo, a už tehdy se vnitřně opírá o českou básnickou a dramatickou tradici 19. století, zcela mimoběžně s modernou a jejími literárními projevy. Je zajímavé, že později najde cestu k osobnímu přátelství s mnoha výrazně moderními výtvarníky a porozumí jejich dílu. V literatuře však bude vždy zcela jiný než jeho s novými myšlenkovými proudy spjatí generační druzi.

Divadelní hry

Jeho dramatické dílo lze dnes vedle dvou prvních her (Půlnoční vítr, Jejich den) nalézt a přečíst ve dvou souborných svazcích (Josef Topol a Divadlo za branou a Sbohem Sokrate, Stěhování duší, Hlasy ptáků), dílo básnické je shrnuto též do dvou svazků (Jitřní flétna, Básně), eseje, články a rozhovory obsahuje svazek O čem básník ví, vydaný v loňském roce. Řada překladů dramatických děl – z nichž k nejvýznamnějším patří překlady her Shakespearových – zůstává dosud rozptýlena v často dnes již jen obtížně dostupných edicích.

Topolovy divadelní hry zásadním způsobem ovlivnily českou kulturu šedesátých let

Nechci a nemohu na tomto místě Topolovo dramatické, básnické a esejistické dílo hodnotit, vřazovat do dějin českého divadla a literatury. Jedno je nepochybné: jeho divadelní hry zásadním způsobem ovlivnily českou kulturu šedesátých let, ve spojení s dramaturgií Karla Krause a režií Otomara Krejči se staly přímo synonymem jejího bohatství a rozmanitosti, tak krutě po roce 1970 ukončené nastupující normalizací.

Nevím, zda se lze dnes vrátit k živým a přesvědčivým inscenacím Topolových her, jak o tom uvažují či se přou naši divadelníci. Možná je opravdu dnešní životní tempo tak hektické a veřejný jazyk tak zbanalizovaný, že živý návrat k nim již možný není, alespoň v tuto chvíli.

Vím však, že v jeho poezii a esejích spočinout možno je, lze se spolu s ním a jeho slovy nořit do času, který má jiná pravidla, jiné tempo a jiný smysl než ty, které běžně měříme hodinkami.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...