Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vít Bárta je na svobodě. V kauze zadržen i plukovník protikorupční policie.

  23:21

Případ se patrně týká vynášení informací z policie. Druhým zadrženým byl plukovník Jan Petržílek, vedoucí odboru analytiky a informatiky ÚOKFK.

foto: isifa/MAFRA/jiří salik slámaČeská pozice

Aktualizováno. Bývalého ministra dopravy a předsedu Věcí veřejných ve čtvrtek odpoledne zadržela policie. ČESKÁ POZICE se od dvou důvěryhodných zdrojů dozvěděla, že se případ týká vynášení informací z policie. Druhým zadrženým v případu byl podle tří důvěryhodných zdrojů policejní plukovník Jan Petržílek, vedoucí odboru analytiky a informatiky Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Dle našich informací pracovníci Generální inspekce bezpečnostních sborů, kteří se zabývají trestnou činností policistů, ve čtvrtek zapečetili jeho kancelář.

Aktualizace: V pátek odpoledne Bárta podle České televize opustil v doprovodu svých právníků policejní služebnu a bude zřejmě vyšetřován na svobodě. Podle informací ČESKÉ POZICE může být jednou z verzí Bártova propuštění na svobodu jeho ochota spolupracovat s vyšetřovateli. Podle informací MF Dnes byli Vít Bárta a Jan Petržílek obviněni.

Petržílek před svým nástupem do vysoké funkce na ÚOKFK pracoval pro Bezpečnostní informační službu, do vysoké funkce v protikorupční policii nastoupil v březnu 2012, kdy útvar řídil Tomáš Martinec. Ještě letos na jaře se spekulovalo o tom, že by mohl být Martincovým nástupcem. Jako vedoucí analytického odboru měl mimořádně otevřený přístup k informacím. Aktuálně.cz citovalo policejní zdroj: „Jde o nejcitlivější pozici u útvaru, dělal veškerý servis pro vyšetřovatele a rukama mu procházely všechny informace této služby.“

Informaci o zadržení Petržílka jsme se pokusili ověřit u mluvčího protikorupční policie, avšak Jaroslav Ibehej nechtěl nic komentovat. Odkázal na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Petržílka jsme se pokusili kontaktovat telefonicky, operátor však hlásí, že volané číslo neexistuje.

Městské státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, se k záležitosti zatím nechce vyjádřit. Jeho mluvčí Štěpánka Zenklová ČESKÉ POZICI pouze řekla: „Tento dotaz s ohledem na ochranu utajovaných informací nebudeme komentovat.“ Podobnou větu jsme slyšeli i od mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů, která se dle našich informací na zadržení Bárty podílela.

Argumentace ohledem na utajované skutečnosti je neobvyklá. Dle bývalého policisty, s nímž ČESKÁ POZICE o případu hovořila, může odkaz na zákon o ochraně utajovaných skutečností souviset se snahou maximálně ochránit citlivé informace z probíhajícího vyšetřování.

Vít Bárta ve volbách kandidoval jako lídr hnutí Úsvit přímé demokracie v Plzeňském kraji. Na imunitu nedosáhl, poslanecký mandát mu unikl jen o několik set hlasů. Šéf hnutí Tomio Okamura na otázku, zda má bližší informace o Bártově zadržení, ČESKÉ POZICI odpověděl: „Já nevím, nejsem s ním ve styku, už jsem ho skoro týden neviděl. Jak jsem opakoval i před volbami, s Vítem Bártou nejsme ani přátelé, ani není členem Úsvitu.“

Autor: