10. května 2016 10:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zamítl odškodnění pro Bártu 23 milionů za zničenou kariéru

Vít Bárta na snímku z roku 2013 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta na snímku z roku 2013 | foto: MAFRA: Tomáš Krist

PRAHA Soud zamítl požadavek bývalého ministra dopravy a předsedy Věcí veřejných Víta Bárty na zadostiučinění od státu. Bárta se domáhal náhrady nemajetkové újmy 23 milionů korun kvůli svému trestnímu stíhání za korupci. Podle názoru soudu je jeho nárok promlčený. Verdikt, který Bártovi přiznal pouze 16 tisíc jako náhradu nákladů za právní zastoupení, zatím není pravomocný.

Rozsudek, který Bártu zprostil obvinění z korupce, nabyl právní moci v březnu roku 2013. Bárta uplatnil svůj nárok vůči státu až v dubnu 2014, a podle Obvodního soudu pro Prahu 2 tak překročil šestiměsíční promlčecí lhůtu. „Mám za to, že promlčecí doba běžela. Odkazuji na judikaturu Nejvyššího soudu,“ odůvodnila rozsudek soudkyně Martina Weissová.

Bárta, který k jednání nedorazil, požadoval 20 milionů za zásah do svého osobního i politického života. Další tři miliony chtěl za nesprávný úřední postup státu. Jeho advokát Tomáš Gřivna se neúspěšně snažil přesvědčit soudkyni o tom, že promlčecí lhůta neběžela po dobu, kdy Nejvyšší soud rozhodoval o stížnosti pro porušení zákona a o dovolání, které v Bártův neprospěch podali nejvyšší státní zástupce a tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová. „Trestní řízení proti žalobci (Bártovi) pokračovalo a zásah do jeho osobnostních práv trval. Až okamžikem rozhodnutí Nejvyššího soudu přestal zásah do osobnostních práv žalobce a bylo možno vyčíslit nemajetkovou újmu,“ uvedl.

Mezi navrženými důkazy, které soudkyně zamítla, byla výpověď Bárty i dalších lidí spjatých s někdejší vládní stranou Věci veřejné - například Bártovy manželky Kateřiny Klasnové, exposlance Michala Babáka či někdejšího předsedy strany Radka Johna. Právník dále žádal předestřít politický program strany, znalecký posudek z oboru psychologie práce a řadu novinových článků.

Po podání žaloby na stát dostal Bárta od ministerstva spravedlnosti 335 tisíc korun za náklady na právní zastoupení v trestní kauze, úřad se mu také omluvil. Podle rozhodnutí má ministerstvo doplatit ještě 15.730 korun za pět Bártových porad s právníkem a příslušné úroky. Stát bude také hradit náklady současného soudního řízení, které soud teprve vyčíslí.

Bývalý vrcholný politik byl zproštěn obvinění z korupce po dvouletém stíhání. Obžaloba tvrdila, že dal úplatek tehdejším stranickým kolegům, poslancům Jaroslavovi Škárkovi a Kristýně Kočí, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který v souvislosti s kauzou rezignoval na funkci ministra, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

Bártův advokát u soudu už dříve uvedl, že jeho klient byl k demisi donucen po nátlaku členů strany i tehdejšího kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS), kde Věci veřejné vládly společně s občanskými demokraty a TOP 09. Kdyby prý demisi nepodal, byl by z funkce odvolán.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!