Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Westinghouse má šanci na návrat do Temelína

Evropa

  16:52
EU žádá diverzifikaci dodávek jaderného paliva. Češi před nedávnem čelili podezření, že plánem na výstavbu vlastního závodu na výrobu paliva nahrávají Rusům. Nyní se začíná mluvit o novém tendru na dodávky paliva do Temelína od roku 2020.

Česká vláda se bude muset důkladněji zamyslet nad tím, zda je přípustné, aby veškeré palivo do tuzemských jaderných elektráren dodávala ruská firma Tvel ze skupiny Rosatomu. Když Brusel nedávno zveřejnil projekt evropské energetické unie, vyjádřil se poměrně jasně: „Evropská unie je vysoce závislá na dovozu jaderného paliva a souvisejících služeb. Pro zajištění bezpečnosti dodávek je důležitá diverzifikace.“

Jinými slovy: jaderné palivo by měl dodávat také někdo jiný. A fakticky je jasné kdo. Jediným konkurentem Tvelu v dodávkách pro reaktory ruského typu VVER, které stojí v Česku, je zatím americká společnost Westinghouse ze skupiny japonské Toshiby.

„Není to akutní záležitost, ale časem to budeme muset řešit,“ říká státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Projekt energetické unie je zatím souhrnem různých – spíše obecně formulovaných – úmyslů, důležité bude, jak je bruselské orgány EU dále konkretizují. Pak se bude „lámat chleba“.

Sporný závod

Kabinet Bohuslava Sobotky se citlivé záležitosti kolem diverzifikace dodávek jaderného paliva zatím vyhýbal. Ministerstvo průmyslu přicházelo s jinými nápady na posílení bezpečnosti v oblasti jaderné energetiky – především vybudování českého závodu na výrobu jaderného paliva. Právě tímto návrhem se ale Češi dostali do podezření, že se hodlají v jaderné energetice orientovat na Rusy víc, než by bylo zdrávo. Je totiž velmi pravděpodobné, že pokud by měl být někdy v příštích deseti či patnácti letech takový závod v Česku či jinde ve střední Evropě postaven, muselo by to být ve spolupráci s Rusy, kteří by se zde ještě více „zaháčkovali“. Vyplývá to právě z prostého faktu, že zde stojí samé bloky ruského typu. Zatímco Tvel v minulosti nový závod ve střední Evropě zvažoval, Westinghouse tento záměr českého ministerstva v poslední době naopak kritizoval. „Stavba palivového závodu by znamenala, že východní země zůstanou pro příští léta zcela závislé na ruské jaderné technologii,“ citoval kritiky podobných záměrů list Wall Street Journal.

Zatímco Tvel v minulosti nový závod ve střední Evropě zvažoval, Westinghouse tento záměr českého ministerstva v poslední době naopak kritizoval.

Projekt závodu na výrobu jaderného paliva nakonec označili v posledních týdnech za nerealistický jak ministr průmyslu Jan Mládek, tak šéf ČEZ Daniel Beneš. A právě Beneš připustil, že by podle jeho názoru ČEZ měl vyhlásit nový tendr na dodávky jaderného paliva pro jihočeskou elektrárnu v Temelíně po roce 2020.

Westinghouse, který již v minulosti palivo pro Temelín dodával, by se tak vrátil do hry. Někdejší problémy s kvalitou temelínského paliva Westinghouse byly podle odborníků dávno překonány, jisté kritice ohledně kvality loni čelil i Tvel. Nový tendr nicméně neznamená automatické vyřazení ruského Tvelu. Z pohledu ČEZ je totiž důležité, aby díky nové soutěži byla vybrána ta ekonomicky a kvalitativně lepší varianta ze dvou možných.

Soutěž musí být

„Nemyslím si, že by bylo rozumné dělat tendr, kdybyste měl jenom jednoho uchazeče. Jaký by to potom mělo smysl?“ řekl v únorovém rozhovoru pro LN Daniel Beneš. Jinou otázkou je, zda by v souladu s projektem energetické unie netlačila na vyřazení Tvelu česká vláda. Zajímavé zprávy v této souvislosti došly z Maďarska, kde se objevily dohady, že i když nové bloky elektrárny Paks postaví Rusové, palivo by mohl dodat právě Westinghouse.

Zajímavé zprávy v této souvislosti došly z Maďarska, kde se objevily dohady, že i když nové bloky elektrárny Paks postaví Rusové, palivo by mohl dodat právě Westinghouse.

Zatímco v Temelíně je případná výměna ruského paliva za americké (byť nejspíš vyráběné ve švédském závodě Westinghousu) vcelku dobře představitelná, ve druhé české jaderné elektrárně by to bylo mnohem komplikovanější. Palivo pro starší bloky ruského typu VVER-440 už totiž Westinghouse přestal vyrábět. Loni nicméně americká firma připustila, že by se za určitých okolností mohla k této výrobě vrátit.

Relevantní může být pohled šéfky jaderného dozoru Dany Drábové. Ta se v případě temelínského paliva v minulosti vyslovila pro novou soutěž, která by tlačila oba uchazeče k vylepšení nabídek. Ruské dodávky do Dukovan jsou ale podle ní zcela bezproblémové a není důvod je měnit. Faktem je, že také Rusové mají po ruce důležitý argument: Zatímco Evropa zažila přerušené dodávky ruského plynu či ropy, u jaderného paliva se nikdy nic podobného nestalo.

Rosatom versus Westinghouse

  • po vyřazení francouzské Arevy byly obě firmy ve finále zrušeného tendru na rozšíření Temelína
  • ministr průmyslu Jan Mládek označil toto soupeření za „parodii na studenou válku“
  • Westinghouse v minulosti dodával palivo pro Temelín, vystřídal ho Tvel ze skupiny Rosatomu
  • Tvel je tradičním dodavatelem paliva do reaktorů VVER, Westinghouse mu v současnosti konkuruje na Ukrajině

Autor: