Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Známá města, která nám přesto unikají

  8:15
Bratislava, Frankfurt, Varšava, Brusel, Londýn či New York – města, i nichž všichni vědí, ale málokdo je opravdu zná. Kam se v nich podívat, co vynechat a co rozhodně při několikadenní návštěvě neopominout?

Po Dunaji je to do Vídně pár desítek minut a rychlolodě jezdí pěkně z centra do centra. foto: Profimedia.cz

Místa, kam jezdí pracovně, znají lidé často jen povrchně: cesta z letiště do hotelu, kanceláře klienta, několik restaurací, kde se konají schůzky, nejbližší nákupní centrum. Víc se toho zpravidla nestihne. Vybíráme šest měst, kde však stojí za to si služební cestu o pár dní prodloužit.

Bratislava

Bratislava je taková středoevropská popelka. Praha, Vídeň i Budapešť ji atraktivitou, památkami a všeobecnou popularitou rozhodně překonávají - a obyvatelé těchto měst ji považují za maloměsto. A to je v podstatě i její výhoda. Na povinnou prohlídku starého města bude stačit hodinka dvě, maximálně tři, když se člověk zastaví tu na kávu, tu na dort. Staré město je turistická záležitost, vhled do života Bratislavanů zde očekávat nelze. Z hradu je hezká vyhlídka na legendární „ufo“ most Slovenského národního povstání a hned za ním se rýsují hradby gigantického sídliště Petržalka. Pamětníci filmu Fontána pre Zuzanu si tady mohou připomenout architekturu reálného socialismu, ale jinak tam není co dělat. Je to prostě velké sídliště a metro tam nejezdí.

Bratislava překvapivě není kdovíjak levná destinace, Čecha tu ceny někdy dovedou překvapit. Může za to i skutečnost, že množství krčem, restaurací a pivnic není rozhodně tak velké, jak jsou návštěvníci zvyklí z Prahy.

Mimo centrum toho už Bratislava moc nabídnout nemůže. Se třemi výjimkami. Nábřeží na straně starého města s povedeným parkem, který ústí k velkému nákupnímu centru Eurovea, snese nejpřísnější měřítka. Tady se architektům výborně podařilo spojit oddych se zábavou. Prostě korzo. Další místo, které stojí za pozornost, je z centra vidět asi odevšad, ale pěšky je to pořádná procházka. Televizní vysílač Kamzík funguje i jako rozhledna, navíc v okolí je hezký lesopark, který v zimě slouží i jako zimní středisko. Úplně dole u Dunaje směrem na západ od centra leží legendární Děvín. Stéká se zde Dunaj s Moravou a jde o jedno z oblíbených výletních míst Bratislavanů.

Bratislava překvapivě není kdovíjak levná destinace, Čecha tu ceny někdy dovedou překvapit. Může za to i skutečnost, že množství krčem, restaurací a pivnic není rozhodně tak velké, jak jsou návštěvníci zvyklí z Prahy. Přesto okolí Bratislavy nabízí nejméně jeden významný gurmánský zážitek. Stačí se vydat směrem na Pezinok, u něhož leží vesnice Slovenský Grob, která se proslavila husími hody. Ochutnat lze i místní vína, svahy okolo Bratislavy pokrývá mnoho vinic.

Výhodou Bratislavy je její poloha. Obyvatelé jižní části Petržalky se dívají z balkonů do Rakouska a Maďarska a obě země stojí za to navštívit. Maďarsko kvůli lázním a dobrému jídlu, Rakousko láká Bratislavany na nákupy ve velkém outletovém centru Parndorf, asi 20 kilometrů od centra Bratislavy. Všude vedou dálnice, je tedy potřeba koupit patřičné dálniční známky, aby se výlet neprodražil. Rakouská je klasická nalepovací, maďarská elektronická, stejně jako ta slovenská.

Frankfurt

Frankfurt je evropská metropole, která až neuvěřitelně kombinuje historii a současnost. Snad nikde jinde v Evropě nenajdeme ultramoderní výškové budovy tak blízko samotného historického srdce města. Tento fakt má, jak většina tuší, smutný historický původ – Frankfurt je jedním z živoucích důkazů ničivé síly spojeneckých náletů za druhé světové války. Z města toho moc nezbylo, valná část historického centra byla po válce postupně zrenovována a znovu vystavěna, opravdu původních staveb, kterých se světový konflikt nedotkl, tu najdeme naprosté minimum. I proto je však možná Frankfurt na svou historii tak hrdý, je jakýmsi důkazem německé píle a nezlomnosti.

Nezvyklou kombinaci odlišných architektonických světů si lze vychutnat při procházce po jižním nábřeží, případně z některého z mostů přes řeku Mohan nebo třeba ze schodů Städel Musea. Finanční metropole Německa je známa i svými veletrhy, k těm nejvýznamnějším patří místní autosalon, který jednou za dva roky přiláká i řadu turistů z Česka. Minout jej v době jeho konání by byla velká chyba. Slavný je také místní knižní veletrh.

V sousedství historických budov starého Frankfurtu se rozkládá moderní finanční čtvrť s množstvím mrakodrapů. Za pozornost stojí fakt, že jen jediný, nazvaný Main Tower, má veřejně přístupnou vyhlídkovou terasu.

V sousedství historických budov starého Frankfurtu se rozkládá moderní finanční čtvrť s množstvím mrakodrapů. Za pozornost stojí fakt, že jen jediný, nazvaný Main Tower, má veřejně přístupnou vyhlídkovou terasu. Odtud se lze rozhlédnout po celém městě a blízkém okolí, prohlédnout si údolí řeky Mohan i kopce, které se zvedají na severozápad a jihovýchod od města. Ve stínu těchto mrakodrapů se naopak skrývá místo, kam turisté raději nechodí. Na křižovatce ulic Elbestrasse a Taunusstrasse se nečekaně rozprostírá místní vykřičená čtvrť.

Nedaleko se také nachází hlavní frankfurtské nádraží, které se může stát jednou ze základen pro výlety za hranice obchodního velkoměsta. Frankfurt leží na křižovatce dálnic, železničních koridorů a slavné je samozřejmě místní letiště. Bezprostřední okolí města nabízí několik zajímavých „únikových“ příležitostí, jen kousek za západními hranicemi města například láká k návštěvě slavné lázeňské město Wiesbaden. Kousek dál, víc v kopcích, se nachází malebné městečko Bad Soden.

Koho město a blízké okolí už nudí a má trochu více času, může jako základnu zvolit právě místní letiště. Jedna z nejrušnějších světových leteckých křižovatek je branou do světa, z Frankfurtu lze snadno za několik hodin doletět do míst, která jsou mnohem méně známá. A lety charterových společností odsud míří třeba i na Mallorku nebo na Korfu.

Varšava

Varšava nepatří mezi významné turistické cíle. V Polsku nalezneme zcela jistě atraktivnější města k návštěvě, počínaje světoznámým Krakovem nebo pobaltským Gdaňskem a českým hranicím přece jen bližší Vratislaví konče. Po válce toho z Varšavy mnoho nezbylo a nová výstavba se rozhodně nenesla v duchu výjimečného urbanismu. Městu tak chybí typické významné památky, takže návštěvník obvykle zajde omrknout Palác kultury, stalinistickou stavbu uprostřed města, a pak zamíří na „starówku“, tedy na staré město. Ani zde toho po druhé světové válce mnoho nezůstalo, ale opraveno je to pěkně a přes kompaktní rozměry působí staré město na břehu neregulované Visly majestátně.

Kdo znal Varšavu devadesátých let, bude při návštěvě dnes mile překvapen. Město je hezčí, veselejší a kulturnější. Místo fastfoodů si návštěvník může sednout do mnoha příjemných restaurací, výběr světových kuchyní je snad bohatší než v Praze. A příjemně překvapí ceny, které jsou všeobecně nižší než ty pražské. Už několik let se v Polsku rozvíjí pivní kultura, takže český pivař může ve městě snadno objevovat um tamních sládků.

Kdo znal Varšavu devadesátých let, bude při návštěvě dnes mile překvapen. Město je hezčí, veselejší a kulturnější. Místo fastfoodů si návštěvník může sednout do mnoha příjemných restaurací, výběr světových kuchyní je snad bohatší než v Praze.

Za prezidentským palácem, který nijak výjimečný není, za řekou leží čtvrť Praga. Dominuje jí nový stadion, který Poláci postavili kvůli fotbalovému mistrovství v roce 2012. Stadion je to nádherný, uvnitř působí monumentálně. Stojí na místě starého zchátralého stadionu, jehož okolí dlouhá léta sloužilo k pořádání největších evropských trhů. Jarmark Europejski byl legendou. V podstatě nonstop nabízel oblečení, pašované zboží z Ruska i dalších zemí a prostě cokoliv, na co si člověk vzpomněl. Dnes už Varšava takovou atrakcí nedisponuje, ale pro nákupy je dobrým místem. V Polsku je levně a velkých obchodních center se dá ve Varšavě najít hodně.

Už zmíněná čtvrť Praga, rozdělená na části Póľnoc a Poľudnie, se po výstavbě stadionu rozzářila. Stačí se projít vilovou čtvrtí přes křižovatku od stadionu. Vyrostly zde desítky malých restaurací, pivnic, barů a vináren. Především v létě to zde žije.

Kdo má víc času a ideálně auto k dispozici, může vyrazit na výlet. Své kouzlo má průmyslová Lodž na západ od hlavního města, kam cesta po nové dálnici trvá zhruba hodinu. Na sever od města najdeme oblíbené odpočinkové místo Varšavanů na jezeře u soutoku řek Bug a Narew. Za krásnou a divokou přírodou můžeme vyrazit na sever k olštýnským jezerům nebo do Bělověžského parku. Ale to už je z města hodně daleko.

Brusel

Hlavní sídlo řady evropských úřadů není ani v evropském měřítku kdovíjak velké město. Místní hustý provoz na silnicích je způsoben především tím, jak se přesouvají desítky tisíc úředníků do práce a zase domů, do více či méně vzdáleného okolí města. O víkendu, obzvlášť v létě, dovede být v samotném centru města až nečekaně mrtvo. Ne že by tu nebylo nic k vidění, historické centrum je krásné, ale zájem turistů se soustřeďuje pouze sem, do několika ulic v okolí hlavního náměstí Grote Markt. Tady se nachází i věčně plné restaurace, kde jsou hlavními servírovanými položkami mušle a hranolky. Turista se nechá zlákat kdykoli, znalec ví, že sezona mušlí trvá v Belgii od září maximálně do února, a tehdy si tedy dá čerstvé. A že lepší je stejně jít jinam, nejlepší hranolky má údajně stánek Maison Antoine na Place Jourdan.

Výborných restaurací je ve městě spousta a jen těžko lze narazit na nějakou, která nemá nepřebernou nabídku belgických piv, kombinaci tradičních místních specialit a světové kuchyně nebo sestavu parádních dezertů - samozřejmě variace na téma vaflí a čokolády. Kdo bude chtít, může ty všemožné skvělé chutě objevovat i za hranicemi Bruselu. Belgie je zemí s jednou z nejvyšších koncentrací michelinských restaurací na světě a s malebnou krajinou, takže výlety do okolí hlavního města přinesou skvělé zážitky.

Romantiku skýtá také objevování místních pivovarů. Zvláštní kouzlo mají ty klášterní, které produkují takzvané trapistické pivo.

Do nejzazšího cípu Belgie to je z Bruselu maximálně dvě hodiny jízdy autem. Na dosah je charismatický Gent, o něco dál romantické Bruggy. Romantiku skýtá také objevování místních pivovarů. Zvláštní kouzlo mají ty klášterní, které produkují takzvané trapistické pivo. V Belgii jich je šest z celkem jedenácti na světě; největší Chimay je od Bruselu přímo na jih asi hodinu a tři čtvrtě autem, malinký a nejstarší Rochefort více směrem na východ, ale zhruba stejně daleko.

Oba tyto pivovary již leží v pohoří Ardeny, které se rozprostírá na jihovýchodě Belgie a které je plné nečekaných krás. Na své si tu přijdou jak milovníci pěší turistiky, tak třeba fanoušci historie nebo fenoménu zvaného urbex, kteří mohou například zkusit najít zámek Miranda. U města Bastogne se odehrála jedna z nejdůležitějších bitev druhé světové války a připomíná ji tu místní pomník a muzeum. Milovníci motorismu by neměli vynechat slavnou závodní trať Spa-Francorchamps. Téměř každý víkend v sezoně se tu konají nějaké závody a zážitkem je už jen procházka kolem dokola celé trati, jež je ovšem možná jen se vstupenkou, s nečekaným převýšením a nádhernými pohledy jak na závodní dráhu, tak okolní krajinu. Vrcholem je samozřejmě tradiční Velká cena Belgie, konaná na sklonku léta.

Londýn

Jedno z největších evropských měst logicky patří k místům plným zážitků. Londýn kombinuje bohatou historii s moderním rytmem a neskutečně kosmopolitní atmosférou. V rozsáhlém historickém centru se lze navěky ztratit. Nejkrásnější tu je právě fakt, že jeden nikdy neví, na co zajímavého zrovna narazí. Turista může hodiny bloumat městem téměř bez cíle a v krásném počasí třeba obdivovat místní parkovou kulturu. Tolik parků a zahrad v tolika různých stylech najdeme málokde na světě. V Hyde Parku si skupinky přátel mohou libovolně uspořádat piknik, v relativně malém a méně frekventovaném Holland Parku si zase člověk místy připadá jako v botanické zahradě.

V Londýně si přijdou na své milovníci snad všech druhů architektury, historické i té moderní. Velmi zajímavou součástí města jsou industriální stavby, kterých je město plné i přesto, že řada z nich ustupuje moderním projektům. Například slavná elektrárna Battersea dnes prochází proměnou na moderní superluxusní byty, kanceláře a nákupní centrum, v současnosti tak zmizely i její dominanty v podobě komínů, které ovšem budou rekonstruovány. Bývalý největší pivovar Old Truman Brewery je dnes centrem kultury, mladých podnikatelů, restaurací i obchodů.

V Londýně si přijdou na své milovníci snad všech druhů architektury, historické i té moderní. Velmi zajímavou součástí města jsou industriální stavby, kterých je město plné i přesto, že řada z nich ustupuje moderním projektům.

V souvislosti s architekturou se lze vydat i po stopách filmových trháků. Zažít mohou fanoušci třeba atmosféru Jamese Bonda, sídlo jeho tajné služby MI6 se nachází na nábřeží Temže a hned vedle něj se do řeky vrhají obojživelná auta netradiční vyjížďky Londýnem nazvané Duck Tour. Fanoušci Harryho Pottera zase bloumají po nádraží King’s Cross a vyhlíží nástupiště 9 a 3/4, milovníci Sherlocka Holmese hledají adresu 221b Baker Street. Najdou, byť jde v obou případech vlastně o úlitbu turistům.

Londýn je samozřejmě skvělým místem pro nákupy, ty nejméně tradiční možnosti se dají najít na rozsáhlém tržišti ve čtvrti Camden na severu města. Cetky se tu střídají s užitečným, ale méně obvyklým zbožím neznámých značek, šanci tu dostávají mladí návrháři i řemeslníci a samozřejmě tu lze zabrousit do nezvyklých restaurací a kaváren. Třeba do Chin Chin Labs, která servíruje zmrzlinu zmraženou v tekutém dusíku.

Jen kousek odsud lze najít i jednu z nejlépe hodnocených fish & chips restaurací v Londýně Hook Camden. Téměř kdekoli ve městě si na své přijdou milovníci indické kuchyně, skvělých restaurací je tu přehršel. A není nutné se bát návštěvy ani těch nejvěhlasnějších, třeba michelinského Tamarindu. Hlavní chod tu vyjde zhruba na 700 korun. Samostatnou kapitolou je pak londýnská hospodská kultura, putyky však musí zavírat už o půlnoci.

New York

Jedno z nejvíce fascinujících měst světa dokáže zabavit každého na mnoho dnů, či spíš týdnů. Turista si však může prohlédnout to nejdůležitější z newyorských monumentů, i když nemá mnoho času. Kousek od Battery Parku na jižním cípu Manhattanu, na molu pod přístavem, je přistávací plocha vrtulníků pro výlety nad městem. Na výběr je několik tras, ceny začínají na 150 dolarech za osobu a je dobré si termín dopředu telefonicky rezervovat. Pilot je i průvodcem, a přestože základní let trvá asi jen 15 minut, z ptačí perspektivy je vidět vše podstatné. Letí se přes sochu Svobody nad řekou Hudson okolo celého Manhattanu až ke stadionu Yankees a zpět. Zážitek je skvělý a za ty peníze to rozhodně stojí.

Kdo má více času, nechť nezůstává jen na Manhattanu. Namísto vrtulníku může New York skvěle objevovat třeba i z lodi. Mezi Brooklynem a Manhattanem jezdí pravidelné lodní linky za rozumnou cenu, bezplatně se dá dostat lodí z již zmíněného přístaviště u Battery Parku na Staten Island.

New York je samozřejmě bohatý na různé kulinářské zážitky, a to ve všech cenových kategoriích. Z méně obvyklých míst může zaujmout na první pohled nenápadná čtvrť Flushing v Queensu.

Z druhé strany si lze úchvatné panorama města vychutnat například v Jersey, kam se vyplatí dojet podzemní dráhou z nádraží na 34. ulici. Vystupuje se tu prakticky hned na nábřeží, jehož klid a umírněnost ostře kontrastují se zběsilým tempem velkoměsta za řekou.

New York je samozřejmě bohatý na různé kulinářské zážitky, a to ve všech cenových kategoriích. Z méně obvyklých míst může zaujmout na první pohled nenápadná čtvrť Flushing v Queensu. Stačí dojet na konečnou metra linky 7 a návštěvníkovi se otevře brána do světa všemožných druhů asijské kuchyně. Za rohem od stanice metra se nachází více než desítka různých restaurací, které si vysloužily zmínku ve slavném Michelinově průvodci.

A i ty další, které se doporučením Bib Gourmand nechlubí, stojí často za to. Nám obzvlášť učarovala „knedlíčkárna“ Nan Xiang Xiao Long Bao, kde vyjde porce vynikající wonton polévky nebo dimsum knedlíčků na méně než šest dolarů s daní.

Další oblíbenou kratochvílí ve městě jsou nákupy. Kdo si nevystačí s obřím obchodním domem Macy’s v centru nebo legendárním outletem Century 21 u bývalých „dvojčat“, může si udělat výlet přes Hudson do obřího outletu Jersey Gardens. Jezdí sem autobus z centrálního nádraží poblíž Times Square. Jen není dobré se do outletu vydávat o víkendu, to je tam hlava na hlavě.

A kdo již velkoměsto a jeho nejbližší okolí prozkoumal, může se vydat třeba vlakem na Long Island a okusit místní pláže Atlantiku.