Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko Kyjevu zbraně nedodá. Podle Stropnického je to politika NATO

Česko

  17:00
Česká republika neuvažuje o dodávkách zbrojní techniky Ukrajině, vyplynulo z vyjádření ministra obrany Martina Stropnického v Bruselu. Podobně jako on se k této možnosti postavili také někteří další ministři obrany zemí Severoatlantické aliance. Otázka se v minulých dnech kvůli zhoršujícímu se vývoji konfliktu na východě Ukrajiny probírala hlavně ve Spojených státech. O zbraně země NATO přímo požádal ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Ukrajinský voják v boji s nepřítelem (Pesky, Doněcká oblast). foto: Reuters

Stropnický ČTK a České televizi na okraj jednání se svými kolegy ze spojeneckých zemí řekl, že se v této otázce Praha bude držet „alianční linie“. Prohlášení představitelů NATO o tom, že aliance zbraně nevlastní, tudíž je nemůže poskytnout a případné dohody o nich jsou vždy záležitostí členských zemí, totiž český ministr interpretuje jako domluvu na tom, že NATO Kyjevu zbrojní techniku neposkytne.

„Bylo by dost obtížné, aby se řeklo, že aliance nebude dodávat zbraně a zároveň by jeden stát zbraně dodával,“ míní Stropnický. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přitom k otázce zbrojních dodávek dnes na tiskové konferenci doslova uvedl: „Pokud se zbraní týče, NATO zbraně nemá. Takže to je na jednotlivých spojencích. Je to něco, čím se musí zabývat různí spojenci“.

Podle Stropnického se ve čtvrtek o ale této otázce v bruselské centrále vůbec nehovořilo. „Naopak se opakovalo to, že neexistuje jiný způsob než se snažit jednat, přesvědčit Rusko, aby dodržovalo dohody,“ dodal.

Zbraně mohou pomoci, ale i Rusům

„Další zbraně v oblasti nás nepřiblíží řešení a neukončí utrpení civilního obyvatelstva,“ řekla novinářům německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Její britský kolega Michael Fallon podle agentury Reuters uvedl, že Londýn se bude soustředit například na výcvik či dodávky materiálu, který nemá smrtící účinky, aby se Ukrajinci mohli lépe bránit.

Americký ministr obrany Chuck Hagel na tiskové konferenci na novinářský dotaz k poskytnutí zbraní Kyjevu poznamenal, že každý čin má své důsledky stejně jako má své důsledky rozhodnutí nedělat nic. Férovou otázkou, kterou si politici při svém rozhodování musí položit, je podle něj také to, zda případné dodávky zbraní neposílí ruské odhodlání dál bojovat.

Podobně se podle agentury AP vyjádřil také vrchní velitel aliančních sil v Evropě, americký generál Philip Breedlove. Podle něj by mohla být spuštěna „ostrá ruská reakce“.

Generální tajemník NATO dnes opět zopakoval, že Rusko už nyní východoukrajinské separatisty podporuje personálem, výcvikem i stovkami kusů těžké techniky.

Zaorálek: Byla by to hra s ohněm

Také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) nesouhlasí s posláním zbraní Ukrajině, Takové dodávky považuje za hru s ohněm, řekl dnes novinářům. Současná situace na Ukrajině je podle něj rizikovější, než byla za studené války.

„Mně připadá, že je to docela nebezpečná myšlenka,“ komentoval Zaorálek úvahy o vyzbrojování Ukrajinců. „Možná si někdo myslí, že jsme v situaci, která je méně nebezpečná než studená válka, ale já mám někdy pocit, jestli ta současná situace náhodou není ještě rizikovější, než byla studená válka,“ dodal.

Podle ministra je dění na Ukrajině nepřehledné. Zatímco za studené války platily určité metody vzájemného informování obou stran o svých úmyslech, tento přístup podle něj už neplatí.

„Můžeme se octnout v režimu, který bude ještě nevypočitatelnější než ten tehdy,“ varoval šéf české diplomacie. Konflikt na Ukrajině přitom označil s odkazem na nukleární arzenál Ruska a jeho členství v Radě bezpečnosti OSN za „nejvážnější věc pro Evropu, kterou máme před sebou“.


Autor: