Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko vloží do vzdušného projektu NATO 610 milionů

Afghánistán

  18:49
PRAHA - Česká republika do roku 2017 zaplatí finanční příspěvek 610 milionů korun na vybudování systému vzdušného průzkumu pozemních cílů, který se připravuje v rámci Severoatlantické aliance (NATO).

Letos by z rozpočtu měla uvolnit 125 milionů korun, posledních pět milionů z částky doplatí za pět let, uvádí materiál ministerstva obrany, s kterým se tento týden seznámí vláda. Celkové náklady na pořízení systému činí podle informací ministerstva obrany 1,43 miliardy eur (asi 37,18 miliardy korun).

ČR je v programu tři roky

Česká republika se na programu podílí od roku 2009. Spolu s ní na výstavbě systému spolupracují Bulharsko, Itálie, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Německo, Norsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a USA.

Vybudování systému určil jako jednu z priorit aliance lisabonský summit NATO v roce 2010. "Její význam potvrzují zkušenosti z Afghánistánu a také nedávno ukončené operace v Libyi," uvádí dokument ministerstva obrany. Vzdušný průzkum bude zajištěn pěti bezpilotními letadly Global Hawk.

Česká republika má podobně jako další zúčastněné státy smlouvou garantovaný 70procentní podíl z výše vloženého příspěvku na průmyslové účasti v projektu. Na vývoji softwaru pro systém se tak bude podílet firma ICZ, společnost RETIA bude sestavovat dílčí části pozemní složky projektu.

Systém podle aliančního velení přispěje k výběru optimálního způsobu vedení válečných operací a umožní rychlou reakci na změnu situace na bojišti. Má také zlepšit orientaci velitelů a zkrátit čas nutný k vyhledání vhodných tras přesunů vojsk a míst pro manévry. Řešení podle ministerstva obrany přispěje i ke snížení ztrát civilistů i aliančních vojáků.

ČTĚTĚ TAKÉ:

Smlouva o dodání systému mezi příslušnou agenturou NATO a dodavatelem Northrop Grumman Integrated System Sector International by měla být podepsána letos. Po podpisu kontraktu bude zahájena výstavba operační základny v italské Sigonelle a vytvoření společného centra velení a řízení se systémem NAEW&C, v jehož rámci nebe států NATO chrání radarové letouny AWACS. Celý systém má pak být plně funkční v roce 2016. Jeho životnost je podle materiálu ministerstva 30 let.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...