Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Armáda ho vyhodila, teď jej vábí zpět. 'Já snad vyletím z kůže'

Čeští vojáci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští vojáci (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PARDUBICE/PRAHA V garáži mu sice visí několik pamětních medailí ze zahraničních misí, ale Jaromíra K. v uplynulých dnech trápily úplně jiné starosti než vojenské. Bývalému rotnému na zahradě stála čtyři auta, která musel do Silvestra opravit.

„Jsem vyučený mechanik, takže když jsem musel odejít z armády, jinou možnost výdělku jsem neměl,“ říká. Jaromír doplatil na ostrá restriktivní opatření minulého ministra obrany Martina Bartáka, který z vojska v roce 2009 propustil dva tisíce lidí. Nezbývalo mu, než se uživit svým vyučením.

S nedobrovolným odchodem se už smířil. Rok a půl si budoval autodílnu, kvůli níž se musel zadlužit. Ale letos v listopadu mu armáda opět hnula žlučí. „Jednou po obědě zvoní telefon a tam ženská z rekrutačního centra. Jestli bych se prý nechtěl vrátit do služby. Myslel jsem, že vyletím z kůže,“ vzpomíná Jaromír s lahví oleje v ruce. Do uniformy se prý nechce vrátit už jen z principu.

INFOGRAFIKA: Znovu do armády?

INFOGRAFIKA: Znovu do armády?

Ministerstvo obrany o telefonátech ví a nepovažuje je za chybu. „Krajská vojenská velitelství oslovují postupně všechny možné zájemce, přičemž nerozlišují, zda někdo byl, či nebyl již dříve ve služebním poměru,“ reaguje Jana Zechmeisterová z tiskového odboru resortu.

První do Jinců
Nejde ale prý o nijak masový jev. Hlavní cestou, jak získat nové posily, je obnovený nábor. A ministerstvo obrany si už spočítalo, kolik lidí by tak chtělo v roce 2012 do armády nalákat. „Zatím bylo stanoveno přijmout 440 osob k útvarům a 351 na Univerzitu obrany a vojenský obor Univerzity Karlovy,“ sdělila LN Zechmeisterová.

Prvních 141 nováčků nastoupí do českých a moravských vojenských základen hned v pondělí 2. ledna. Ve Vyškově před Vánoci dokončili tříměsíční základní výcvik a tím splnili i všechny požadavky kladené na vojáka z povolání. Prioritně budou zařazováni do posádky v Jincích. Alespoň s takovým plánem před poslanci na podzim vystoupil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě středočeská dělostřelecká posádka se potýká s největším úbytkem vojáků. Až několik desítek jich každý měsíc požádá o přemístění, protože zdejší zaměstnance nejvíc straší fakt, že ministerstvo se zřeklo blízkého újezdu Brdy. „Pořád nás chlácholí, že jsme pro ně potřební, ale situace se v armádě může změnit každý měsíc,“ říká praporčík Filip, který do Jinců dojíždí z Prahy. Ministr obrany Alexandr Vondra však vojáky dlouhodobě ujišťuje, že zdejší posádka je potřebná. A prý nevadí ani to, že při cvičeních nyní budou muset vojáci jezdit do vzdálených cvičišť Boletice nebo Hradiště.

„V porovnání s výcvikem v Brdech se náklady zvýší až o pět milionů ročně. Z hlediska předpokládané úspory při neprovozování újezdu Brdy je tento výdaj minimální,“ tvrdí Jana Růžičková z generálního štábu.
Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!