Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Armáda ho vyhodila, teď jej vábí zpět. 'Já snad vyletím z kůže'

Čeští vojáci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští vojáci (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PARDUBICE/PRAHA V garáži mu sice visí několik pamětních medailí ze zahraničních misí, ale Jaromíra K. v uplynulých dnech trápily úplně jiné starosti než vojenské. Bývalému rotnému na zahradě stála čtyři auta, která musel do Silvestra opravit.

„Jsem vyučený mechanik, takže když jsem musel odejít z armády, jinou možnost výdělku jsem neměl,“ říká. Jaromír doplatil na ostrá restriktivní opatření minulého ministra obrany Martina Bartáka, který z vojska v roce 2009 propustil dva tisíce lidí. Nezbývalo mu, než se uživit svým vyučením.

S nedobrovolným odchodem se už smířil. Rok a půl si budoval autodílnu, kvůli níž se musel zadlužit. Ale letos v listopadu mu armáda opět hnula žlučí. „Jednou po obědě zvoní telefon a tam ženská z rekrutačního centra. Jestli bych se prý nechtěl vrátit do služby. Myslel jsem, že vyletím z kůže,“ vzpomíná Jaromír s lahví oleje v ruce. Do uniformy se prý nechce vrátit už jen z principu.

INFOGRAFIKA: Znovu do armády?

INFOGRAFIKA: Znovu do armády?

Ministerstvo obrany o telefonátech ví a nepovažuje je za chybu. „Krajská vojenská velitelství oslovují postupně všechny možné zájemce, přičemž nerozlišují, zda někdo byl, či nebyl již dříve ve služebním poměru,“ reaguje Jana Zechmeisterová z tiskového odboru resortu.

První do Jinců
Nejde ale prý o nijak masový jev. Hlavní cestou, jak získat nové posily, je obnovený nábor. A ministerstvo obrany si už spočítalo, kolik lidí by tak chtělo v roce 2012 do armády nalákat. „Zatím bylo stanoveno přijmout 440 osob k útvarům a 351 na Univerzitu obrany a vojenský obor Univerzity Karlovy,“ sdělila LN Zechmeisterová.

Prvních 141 nováčků nastoupí do českých a moravských vojenských základen hned v pondělí 2. ledna. Ve Vyškově před Vánoci dokončili tříměsíční základní výcvik a tím splnili i všechny požadavky kladené na vojáka z povolání. Prioritně budou zařazováni do posádky v Jincích. Alespoň s takovým plánem před poslanci na podzim vystoupil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě středočeská dělostřelecká posádka se potýká s největším úbytkem vojáků. Až několik desítek jich každý měsíc požádá o přemístění, protože zdejší zaměstnance nejvíc straší fakt, že ministerstvo se zřeklo blízkého újezdu Brdy. „Pořád nás chlácholí, že jsme pro ně potřební, ale situace se v armádě může změnit každý měsíc,“ říká praporčík Filip, který do Jinců dojíždí z Prahy. Ministr obrany Alexandr Vondra však vojáky dlouhodobě ujišťuje, že zdejší posádka je potřebná. A prý nevadí ani to, že při cvičeních nyní budou muset vojáci jezdit do vzdálených cvičišť Boletice nebo Hradiště.

„V porovnání s výcvikem v Brdech se náklady zvýší až o pět milionů ročně. Z hlediska předpokládané úspory při neprovozování újezdu Brdy je tento výdaj minimální,“ tvrdí Jana Růžičková z generálního štábu.
Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....