17. listopadu 2008 10:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Češku zavraždil v Mexiku její manžel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 53Diskuse
Nůž (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nůž (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

OSTRAVA Dluhy a rozvod byly pravděpodobně motivem vraždy šestadvacetileté ženy z Ostravy. V mexickém hlavním městě Mexiko City ji podle ostravských kriminalistů v druhé polovině letošního srpna zavraždil o sedm let starší manžel. Tělo rozřezal a v kufrech ukryl v lesní rokli. Totožnost ženy v těchto dnech potvrdily výsledky rozboru vzorků DNA.

Mexičtí policisté manžela už obvinili z vraždy. V Mexiku může za tento
zločin ve vězení strávit až 50 let. "Na objasnění případu se výraznou měrou podíleli ostravští kriminalisté, kteří se věnují pátrání po osobách. Rychlému vyřešení pomohla i pracovnice českého velvyslanectví v Mexiku. Iniciovala prověrky v nemocnicích a nakonec přinutila místní policii, aby provedla prohlídku bytu manžela pohřešované ženy. Tam se nakonec našel hlavní důkaz. Krev oběti," vysvětlila mluvčí.

Mladá žena za svým manželem do Mexika, kde s muž pracuje a společně tam už dříve nějakou dobu žili, odletěla v polovině letošního července. Chtěla se s ním rozvést, protože zjistila, že zpronevěřil její peníze na koupi bytu.
Ten nekoupil, jen pronajal a peníze si nechal.

"Ženu doprovázela její kamarádka. Okamžitě po příletu poslala rodině do
Čech zprávu, že dorazila v pořádku. S příbuznými pak byla v kontaktu každý
druhý den až do 22. srpna. Její nevlastní otec pak 28. srpna nahlásil
ostravským kriminalistům, že dívka zmizela a přerušila kontakt. Ve stejný
den se totiž od kamarádky dozvěděl, že dcera je už osm dní nezvěstná,"
popsala začátek případu mluvčí.

Policie kontaktovala Interpol, ambasádu a policii v Mexiko City. Ta nakonec
pod tlakem zastupitelského úřadu provedla v bytě manžela domovní prohlídku.

Muž nejprve tvrdil, že u něj žena byla, ale že odešla. Později přišel s verzí, že viděl, jak ji někdo unesl. Po domovní prohlídce, při které se v bytě našla krev oběti, den zapíral. Nakonec ale připustil, že se smrtí manželky má něco společného. Nyní tvrdí, že si najal a zaplatil vrahy.

Policistům ukázal i místo, kam ukryl kufry s rozřezaným tělem. Mexičtí kriminalisté jeho tvrzení považují za účelové a muže obvinili z vraždy. Totožnost nejprve potvrdila podle tetování kamarádka zavražděné. Definitivně pak v těchto dnech i porovnání rozborů vzorků DNA. Před soud by měl muž podle mexického zákona stanout do 60 dnů od data obvinění. Za vraždu mu hrozí trest v rozpětí od 25 do 50 let (v Česku 10 až 15 let).

"Propuštěn bude nejdříve po uplynutí poloviny trestu. Případné vydání do Česka ale komplikuje neexistence mezinárodní dohody s Mexika o vydávání osob. Bude záležet jen na rozhodnutí mexických úřadů," vysvětlila Holčáková.
ČTK
  • 53Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!