Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

7 nejzajímavějších míst v Kolumbii, nádherné zemi se špatnou pověstí

Salento | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salento | foto: Honza Brotánek, HedvabnaStezka.cz

Výběr sedmi nejzajímavějších míst v Kolumbii připravil cestovatel a majitel CK doJižníAmeriky.cz Honza Brotánek. Honza v Kolumbii střídavě žije.

Na svých cestách po Jižní Americe nejraději objevuje méně známá místa, ale rád navštěvuje i známější lokality.

Cartagena de Indias

Přezdívka Cartageny “perla Karibiku” rozhodně není nadnesená. Historické centrum s největším opevněním v Jižní Americe a pevností San Felipe de Barajas je právem zapsané v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Centrum města je bezpečné 24 hodin denně. Pokud vám bude moc velké vedro, tak ve městě i okolí najdete řadu pláží.

TIP: Zajděte večer na Plaza de la Santísima Trinidad. Na náměstí se scházejí turisté i místní a až do noci zde vystupují pouliční umělci. Kupte si ve stánku na náměstí výborný hamburger a v obchůdku na rohu za pár korun vychlazené pivo, které v karibském klimatu chutná ještě lépe.

Ztracené město - Ciudad Perdida

Zříceniny Ztraceného města (Ciudad Perdida) se nachází uprostřed neprostupných pralesů na svazích posvátného pohoří Sierra Nevada de Santa Marta. Po cestě je nutné zdolat asi 26 kilometrů tam a stejná cesta vede i zpět. Jde se do kopce a z kopce, ale převýšení by nebylo nijak závratné, nebýt vedra a ostrého sluníčka. Čtyř- a vícedenní trek lze podniknout pouze v doprovodu autorizovaného průvodce, nejčastěji ve skupince 10-15 osob. Ztracené město není možná tak úžasné, ale cesta k němu nádhernou přírodou i setkání s místními indiány nemá chybu. Zde jednoznačně platí, že “i cesta může být cíl”.

Valle de Cocora
Bogota

TIP: Cestu ke Ztracenému městu zbytečně neodkládejte. Nápor zahraničních turistů je čím dál větší a ubytovací kapacity po cestě už dnes praskají ve švech a postupně se staví další. Za pár let se návštěva Ztraceného města pravděpodobně přemění v masovou komerční záležitost.

San Agustín

Nedaleko od vesničky San Agustín v provincii Huila najdete jeden z nejvýznamnějších jihoamerických archeologických komplexů. V několika archeologických parcích se nachází přes 500 soch, které jsou staré přibližně 2000 let a některé z nich jsou až 7 metrů vysoké. O jejich původu a významu se toho moc neví. Archeologický park je zapsaný na seznamu UNESCO. V okolí San Agustínu si můžete prohlédnout opravdový kolumbijských venkov plný tradičních farem. Mnozí místní dosud jezdí po okolí na koních s povozem. Nedaleko San Agustínu začíná údolí řeky Magdalena, která se o 1500 kilometrů dále vlévá do Karibiku.

TIP: Navštivte tržnici v San Agustínu. Najdete zde nepřeberné množství ovoce ze všech klimatických zón. Pekaři pečou své dobroty, například rohlíky z yuky (maniok jedlý), přímo v areálu tržnice. U místních kuchařek se skvěle naobědváte za 40 Kč a v ceně je i polévka a džus z čerstvého ovoce.

Chocó

Panenské pláže, extrémně přátelští afrokolumbijci a téměř neporušené pralesy - to je oblast Chocó na pobřeží Tichého oceánu. Silnice sem zatím nevedou, cesta po řekách je složitá a dlouhá a letů v malých letadlech je jen pár. I proto se turistika v této oblasti zatím rozvíjí jen postupně a kdo chce oblast Chocó poznat dříve, než ji objeví davy turistů, má jedinečnou možnost. Sotva najdete nějakého návštěvníka, který by se odtud vracel zklamaný.

TIP: V sezóně můžete v Tichém oceánu pozorovat velryby. Nejlepší doba na jejich pozorování je od července do září a výchozí místa jsou například Nuquí nebo Bahía Solano.

Leticia a Amazonka

Nejjednodušší přístup do kolumbijské Amazonie je z města Leticia, které leží přímo na břehu Amazonky a kde jsou místní dobře připraveni na domácí i zahraniční turisty. Odsud máte řadu možností vyjet do okolních pralesů, ať už na kolumbijské nebo brazilské straně a pozorovat velké množství zvířat. Dobrodruzi se sem dostanou po Amazonce z peruánského Iquitos nebo z brazilského velkoměsta Manaus, většina turistů přiletí z Bogoty.

TIP: Zajeďte lodí na druhou stranu Amazonky do peruánské vesničky Santa Rosa a poté do sousední brazilské Tabatinga, kde si určitě dejte na břehu Amazonky jedno pivo s místními. Pasové formality není při pohybu v hraničním regionu potřeba řešit.

La Guajira

Salento

Městečko Salento leží uprostřed kávové oblasti pod svahy hor národního parku Los Nevados. Salento zdobí krásná koloniální architektura a i přes nával turistů si zachovává atmosféru kolumbijského venkova (neplatí o svátcích a prázdninách). Okolí Salenta nabízí obrovské množství aktivit - vysokohorskou turistiku, jízdu na koních, návštěvu kávových farem nebo koupání v termálních lázních.

TIP: Při návštěvě Salenta zajisté neminete nedaleké údolí Cocora. Odsud se určitě vydejte na dvouhodinový pochod k “finca Acaime”, kde můžete pozorovat kolibříky. Část cesty vede mlžným pralesem podél krásné řeky.

Poloostrov La Guajira

Poloostrov La Guajira leží na úplném severu jihoamerického kontinentu a je to jedno z nejodlehlejších, ale také nejchudších míst v Kolumbii. Prakticky celý poloostrov pokrývá poušť, což skýtá v kombinaci s divokým Karibikem překrásné výhledy. Oblast obývají velmi přátelští indiáni Wayúu, kteří často žijí uprostřed pouště nesmírně jednoduchým způsobem v chatrčích postavených z kaktusů. Jejich návštěva jen umocní zážitky z atmosférického poloostrova.

TIP: Neomezujte svou návštěvu na letovisko Cabo de la Vela, kam dnes už míří ve velkém i zahraniční turisté. Jeďte minimálně k nejsevernějšímu bodu Jižní Ameriky, Punta Gallinas, nebo dále do nitra poloostrova. V žádném případě se hlouběji do pouště nevydávejte bez místního průvodce.

Kolumbie je ráj pro cestovatele - dobrodruhy. Díky zlepšené bezpečnostní situaci se může člověk týdny celkem bez rizik toulat po dosud neobjevených částech Kolumbie, aniž by přitom potkal jediného zahraničního turistu. Místní jsou vůči cizincům mimořádně přátelští a moc rádi se s námi dají do řeči.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Pronájem bytu 2+1, 65m2 v ulici Teplická 596
Pronájem bytu 2+1, 65m2 v ulici Teplická 596

Teplická, Bílina - Teplické Předměstí, okres Teplice
10 500 Kč/měsíc