17. července 2015 7:04 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Harrachov, výroba skla a krásné túry

Harrachov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harrachov | foto: Lidovky.cz

Pomalu vyslovte název nejzápadnějšího krkonošského města. Harrachov. Slyšíte, jak ta dvě „r“ drnčí? Připomíná to rachocení kol ozubené železnice, která do Harrachova vozila turisty z Tanvaldu.

Zahrčí to jako kameny v Mumlavě, které voda při jarním tání strhává pod slavnými vodopády do koryta. Podobně rachotily i vozíky v místním dole, jež odvážely vytěžený fluorit. Zahrčí to jako nová várka střepů, když se sype do sklářské pece, aby skláři mohli vyrobit další várku ručně zdobených sklenic a váz. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Jméno rodu Harrachů si s tímto krkonošským koutem rozumí. Současné vlaky už vyjedou do Harrachova bez ozubené pomoci, speciální ozubený hřeben se využívá jen několikrát do roka při nostalgických jízdách, ale i tak stojí projížďka vlakem za to. Na dvanácti kilometrech trati je pět tunelů, z nichž nejdelší měří 940 metrů. 

Hluboké údolí Jizery je překlenuto několika mosty a například Jizerský viadukt s příhradovou železnou konstrukcí je tak malebný, že se už před sto lety tiskl na malované pohlednice. Chcete-li se s dětmi svézt vlakem jako na kolotoči, nastupte v sobotu v 9.09 v Harrachově do vlaku a sjeďte dolů do Tanvaldu, kde vlak zastavuje v 9.36. Tam přestupte do protijedoucí soupravy, která má odjezd v 9.38, a v 10.05 budete zpátky v Harrachově.


Výroba skla začala v okolí dnešního Harrachova již ve 14. století. Původní osada, založená v 17. století, se jmenovala Dörfl. Od 18. století patřilo panství rodu Harrachů. O tom, jak si lidé považovali osvíceného přístupu Harrachů ke správě svého území, svědčí zpráva o pohřbu hraběte Harracha. Když zemřel, napsaly v roce 1909 Pojizerské listy, že k hrobce v Horní Branné přišly davy lidí, a z Prahy dokonce přijel zvláštní vlak. 

Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz