Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Akrobatický pilot Kramařík se vydal z letiště Točná na cestu kolem světa, jako první Čech

Na cestě ho čeká 20 plánovaných mezipřistání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na cestě ho čeká 20 plánovaných mezipřistání. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha Na pražském letišti Točná ve středu večer odstartovala cesta kolem světa leteckého akrobata Romana Kramaříka. V Cessně chce obletět zeměkouli za 46 dní. Návrat do Prahy plánuje na 8. září. Kramařík se na expedici vydává při příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa.

Během cesty Kramaříka čeká 20 mezipřistání, první zahraniční bude v Bělehradě. Místa mezipřistání vybíral zejména podle toho, zda tam mají vhodný letecký benzin, řekl před odletem. Malá letadla, jakým je Cessna P210N OK-TGM, vyžadují specifický typ.

Kramaříka čeká přelet tří kontinentů a tří oceánů.
Kramařík bude mít na cestě k dispozici tým dispečerů.

„Trasování bylo takové geopolitické. Jsou země, které jsou malým letadlům zaslíbené, jako třeba Spojené státy nebo Česká republika, a země, které jim zrovna zaslíbené nejsou, třeba Rusko nebo Čína,“ řekl Kramařík. Euroasijský kontinent obletí přes Blízký východ, Indii a Japonsko, dále bude pokračovat přes Pacifik a Spojené státy.

Příprava cesty trvala několik měsíců a plánovaná trasa se za poslední půl rok změnila zhruba čtyřicetkrát. „My si myslíme, že už je fixní. Samozřejmě zkušenost hovoří tak, že změny nastávají a během cesty nastane plno změn,“ řekl Michal Pazourek, ředitel pozemního provozu ABS JETS, která vyjednávala povolení pro přelet a mezipřistání v jednotlivých státech. Pilot bude mít k dispozici tým dispečerů.

Český aviatik poletí v nízké části troposféry, kde bývá špatné počasí. Očekává, že některá místa budou riziková. „V Indii v období monzunů bouří od rána do večera a člověk si musí najít správný okamžik, kdy lze trať proletět,“ řekl Kramařík. Na Aleutských ostrovech je zase častá nízká oblačnost, která komplikují přistání, a chybí záložní letiště.

Podle Kramaříka je jeho let prvním samostatným obletem Země českým pilotem. Na své cestě jednomotorovým hornoplošníkem má naplánován přelet tří kontinentů, tří oceánů a v kokpitu má strávit 150 letových hodin. Při odletu Kramaříka doprovodila čtyři letadla, s nimiž ve formaci přeletěl nad letištěm.

Kramaříka čeká přelet tří kontinentů a tří oceánů.
Kramařík bude mít na cestě k dispozici tým dispečerů.
Kramaříka čeká přelet tří kontinentů a tří oceánů.
Kramařík bude mít na cestě k dispozici tým dispečerů.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!