Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Angličané se ptali, jestli znám Beatles a jestli se u nás dají koupit džíny, říká Češka

Eva Hauslerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Hauslerová | foto: Archiv Evy Hauslerové

Eva Hauslerová žila několik let ve Spojených státech. Ve Velké Británii žije jedenáct let. „Naše tradiční sbírání hub je jak pro Američany tak Brity velkou raritou a rozhodně je neoslníte domácí kulajdou. Spíš je naopak vystrašíte, jelikož nevěří, že by mohlo jít o houby jedlé,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Myslím, že podnětů krátce po přestěhování bylo hodně, ale konkrétně si vybavuji otevřenost a přátelský přístup lidí. Líbilo se mi, jakým stylem tu lidé navzájem komunikují, jak oslavují významné i nevýznamné dny a svým způsobem jsem jim záviděla jejich patriotismus, který nám Čechům tak trochu chybí, anebo ho pociťujeme jen výjimečně. To, jaké vzdálenosti jsou lidé (především tedy Američané) ochotni podstoupit a kolik hodin tráví za volantem, aby se dopravili do práce nebo navštívili oblíbenou restauraci, mi po pravdě zpočátku vyráželo dech.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Naše tradiční sbírání hub je jak pro Američany tak Brity velkou raritou a rozhodně je neoslníte domácí kulajdou. Spíš je naopak vystrašíte, jelikož nevěří, že by mohlo jít o houby jedlé.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Na tuhle otázku často těžko hledám odpověď. Momentálně návrat do Čech neplánuji, ale člověk nikdy neví, jaká příležitost se může v budoucnu naskytnout. Domů se ale vracím pravidelně a ráda, a rozhodně v tom hodlám pokračovat.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Upřímně řečeno nejsem velký zastánce tradiční české kuchyně, ale jsou jídla, která si při návštěvě doma nenechám ujít. Hlavně nakládaný hermelín, bramborové knedlíky a český chleba. Moji přátelé měli tu čest ochutnat české bramboráky, moje oblíbené polévky a došlo i na knedlíky s omáčkou. Všem, aspoň co vím, chutnalo.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti zatím nemám, ale do budoucna je plánuji, a otázku jazyku dost řeším. Vzhledem k tomu, že můj partner pochází z Nizozemska, jednalo by se nejen o češtinu a angličtinu, ale i o holandštinu. Myslím ale, že aktivní znalost vícero jazyků je v dnešní době jedině výhodou.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Naše hlavní město pořád zůstává jednou z nejpopulárnějších destinací světa. Má své kouzlo a tím si získává srdce mnoha turistů, kteří se do Prahy rádi vracejí. No a samozřejmě české pivo – to má ve světě opravdu zvučné jméno. Na druhou stranu, mnoho lidí (z mojí osobní zkušenosti především Američanů) netuší, kde Česká republika leží. Občas jsem se proto setkala s opravdu bizarními otázkami typu: jestli se u nás dají koupit džíny, jestli znám Beatles a jednou jsem dostala i výklad o tom, jak se jí mandarinky.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku sleduji, ale více mě zajímá ta světová a to především proto, že ráda cestuji. Myslím, že je vždycky výhodou nebo často i nutností znát politickou i náboženskou situaci dané země, ať už jde o kontroverzní Izrael, muslimskou Indonésii nebo kulturně pestrou Indii. Myslím, že politická kultura je víceméně všude stejná a britští politici jsou zrovna tak oblíbení nebo neoblíbení jako ti čeští. Jen se obávám, že českým politikům občas chybí takt a vhodné vystupování nebo vyjadřování. To nás bohužel ještě pořád (alespoň v Evropě) řadí mezi postkomunistické země.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....