28. ledna 2016 6:08 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Angličané se ptali, jestli znám Beatles a jestli se u nás dají koupit džíny, říká Češka

Eva Hauslerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Hauslerová | foto: Archiv Evy Hauslerové

Eva Hauslerová žila několik let ve Spojených státech. Ve Velké Británii žije jedenáct let. „Naše tradiční sbírání hub je jak pro Američany tak Brity velkou raritou a rozhodně je neoslníte domácí kulajdou. Spíš je naopak vystrašíte, jelikož nevěří, že by mohlo jít o houby jedlé,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Myslím, že podnětů krátce po přestěhování bylo hodně, ale konkrétně si vybavuji otevřenost a přátelský přístup lidí. Líbilo se mi, jakým stylem tu lidé navzájem komunikují, jak oslavují významné i nevýznamné dny a svým způsobem jsem jim záviděla jejich patriotismus, který nám Čechům tak trochu chybí, anebo ho pociťujeme jen výjimečně. To, jaké vzdálenosti jsou lidé (především tedy Američané) ochotni podstoupit a kolik hodin tráví za volantem, aby se dopravili do práce nebo navštívili oblíbenou restauraci, mi po pravdě zpočátku vyráželo dech.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Naše tradiční sbírání hub je jak pro Američany tak Brity velkou raritou a rozhodně je neoslníte domácí kulajdou. Spíš je naopak vystrašíte, jelikož nevěří, že by mohlo jít o houby jedlé.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Na tuhle otázku často těžko hledám odpověď. Momentálně návrat do Čech neplánuji, ale člověk nikdy neví, jaká příležitost se může v budoucnu naskytnout. Domů se ale vracím pravidelně a ráda, a rozhodně v tom hodlám pokračovat.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Upřímně řečeno nejsem velký zastánce tradiční české kuchyně, ale jsou jídla, která si při návštěvě doma nenechám ujít. Hlavně nakládaný hermelín, bramborové knedlíky a český chleba. Moji přátelé měli tu čest ochutnat české bramboráky, moje oblíbené polévky a došlo i na knedlíky s omáčkou. Všem, aspoň co vím, chutnalo.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti zatím nemám, ale do budoucna je plánuji, a otázku jazyku dost řeším. Vzhledem k tomu, že můj partner pochází z Nizozemska, jednalo by se nejen o češtinu a angličtinu, ale i o holandštinu. Myslím ale, že aktivní znalost vícero jazyků je v dnešní době jedině výhodou.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Naše hlavní město pořád zůstává jednou z nejpopulárnějších destinací světa. Má své kouzlo a tím si získává srdce mnoha turistů, kteří se do Prahy rádi vracejí. No a samozřejmě české pivo – to má ve světě opravdu zvučné jméno. Na druhou stranu, mnoho lidí (z mojí osobní zkušenosti především Američanů) netuší, kde Česká republika leží. Občas jsem se proto setkala s opravdu bizarními otázkami typu: jestli se u nás dají koupit džíny, jestli znám Beatles a jednou jsem dostala i výklad o tom, jak se jí mandarinky.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku sleduji, ale více mě zajímá ta světová a to především proto, že ráda cestuji. Myslím, že je vždycky výhodou nebo často i nutností znát politickou i náboženskou situaci dané země, ať už jde o kontroverzní Izrael, muslimskou Indonésii nebo kulturně pestrou Indii. Myslím, že politická kultura je víceméně všude stejná a britští politici jsou zrovna tak oblíbení nebo neoblíbení jako ti čeští. Jen se obávám, že českým politikům občas chybí takt a vhodné vystupování nebo vyjadřování. To nás bohužel ještě pořád (alespoň v Evropě) řadí mezi postkomunistické země.

apeAlena Pecháčková

PŘÍBĚH: Jsem závislá na dceři, nezvládnu být bez ní
PŘÍBĚH: Jsem závislá na dceři, nezvládnu být bez ní

Musím na chirurgický zákrok a já mám strach, že to ani jedna nezvládneme. Co když se jí něco stane a já si to pak budu vyčítat? Už teď pláču, když si představím, že jí budu muset dát do školky cizím lidem a 8 hodin nebudu vědět, co s ní je a jestli je v pořádku. Já to prostě nedokážu. Přemýšlím o psychologovi. Nemáte někdo radu?

Najdete na Lidovky.cz