Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Areál Bílá v Beskydech. Sever proti jihu

Na horní stanici vás vyveze čtyř sedačková lanovka Zbojník. V provozu byl v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na horní stanici vás vyveze čtyř sedačková lanovka Zbojník. V provozu byl v... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Druhý týden v lednu nového roku jsme vyrazili do ski areálu Bílá v Beskydech. I když sněhové podmínky začátkem roku nepřejí provozovatelům lyžařských areálů, na Bílé jsou v provozu téměř všechny sjezdovky.

Jako první jsme vyzkoušeli sjezdovku Jih na Jižní straně údolí, kde už od 8:30 svítí v horní části sjezdovky sluníčko. A protože jsme byli mezi prvními, stihli jsme 4 jízdy na zcela upravené sjezdovce. Součástí jižní sjezdovky je také snowpark, který ale momentálně není v provozu. Dolů je možné sjet z pravé i levé strany lesa. Svah doporučuji začátečníkům, malým dětem nebo lepším jezdcům pro nácvik techniky.

Kolem 9:30 jsme se přesunuli na severní stranu údolí, kde jsou v provozu téměř všechny sjezdovky, tedy červená FIS, Zelená Javořinka a modrá FIS sjezdovka kromě biskupské části v 1/3 tratě. Na horní stanici vás vyveze čtyř sedačková lanovka Zbojník. V provozu byl v neděli také vlek Javořinka na zelené sjezdovce. Doporučení pro lyžování na severní straně zní: „Více se obléci“. Sjezdovky jsou totiž v lednovém měsíci téměř celý den ve stínu, tím pádem ale vydrží v lepším stavu delší dobu než sjezdovky na Jižní straně.

Ski Areál Bílá v kostce:

  • Vzdálenost z Ostravy - 1h 10min
  • Skipasy zakoupené v den návštěvy na místě na pokladně:
  • Celodenní skipas dospělý - 540 Kč
  • Senior/Děti - 400 Kč
  • Kombi karta (8h ze sezony) - 900 Kč (dospělí), 680 Kč (děti)
  • Dětský lyžařský park (celý den) - 180 Kč
  • www.skibila.cz

Novinkou ski areálu Bílá jsou čipové karty. Jde o kartu, kterou si zakoupíte na pokladně na začátku roku a v průběhu celé sezony si jí můžete sami dobíjet přes E-shop na stránkách www.skibila.cz. Výhodou těchto karet je, že si můžete jít zalyžovat už před hlavní otevírací dobou v době tréninků místního lyžařského oddílu. Musíte ovšem sledovat, zda trénink bude probíhat v den, kdy chcete do areálu dorazit. Pokud ano, v 7:45 můžete být na lanovce a užít si hodinu ježdění na téměř prázdné zelené a modré sjezdovce a vyhnout se tak dlouhému čekání u pokladen. Ta se totiž otevírá až v 8:00 ráno.  V provozu je také večerní lyžování od 18:00- 21:00 na sjezdovce Zelená, Jižní a Javořinka.

Pro děti se na Bílé najde spousta zábavy v lyžařské a snowboardové škole Sunski. Je to jediná školka v Beskydech, tak je lepší si hodinu zarezervovat předem. V rámci 1 hodiny privátní výuky, tedy pro max. 3 děti, jsou k dispozici 3 jezdící pásy sun Kid nebo dětský vlek MIKI. Jedna hodina vás vyjde na 740kč. Otevírací doba je od 8:00- 21:00 v případě večerního lyžování. Jinak je provoz do 16:00. Pokud vaše ratolesti nemají vybavení, je možnost si vše půjčit. Půjčení celého vybavení (lyží, lyžáků a helmy) vás vyjde na 150kč na 1 hodinu.

A protože jsme v Beskydech a Valašském regionu, museli jsme vyzkoušet valaškou...
Pokud ano, v 7:45 můžete být na lanovce a užít si hodinu ježdění na téměř...

Pokud na Bílou přijede a nebudete mít vybavení, nebo budete potřebovat po létě vaše vybavení oprášit, nabrousit nebo cokoli dalšího, tak je možnost využit zdejší půjčovnu a servis hned vedle hospody Bifi na severní straně areálu.

A protože jsme v Beskydech a Valašském regionu, museli jsme vyzkoušet valaškou specialitu v podobě frgálu. Rarita Bílé je pojízdný historický stánek s horkými kaštany, popkornem a cukrovou vatou. Nejlepší na tom je, že vám u toho hraje pán dobovým nástrojem, který při točení klikou vydává známé melodie.

Další možnosti, kam můžete na Bílé vyrazit za dobrým jídlem nebo občerstvením, je kavárna Domovjanka a hospoda BIFI. Kdo by měl zájem o pořádný oběd na úrovni, za který už si ale připlatíte, je možnost navštívit restauraci v Hotelu Bauer. Odpolední menu vás zde vyjde i s polévkou na 185kč. Porce jsou ale opravdu velké, a tak někdy stačí jen hlavní chod za 160kč. Vše je v podstatě u sjezdovek jak severní, tak jižní strany.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...