Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Areál Bílá v Beskydech. Sever proti jihu

Na horní stanici vás vyveze čtyř sedačková lanovka Zbojník. V provozu byl v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na horní stanici vás vyveze čtyř sedačková lanovka Zbojník. V provozu byl v... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Druhý týden v lednu nového roku jsme vyrazili do ski areálu Bílá v Beskydech. I když sněhové podmínky začátkem roku nepřejí provozovatelům lyžařských areálů, na Bílé jsou v provozu téměř všechny sjezdovky.

Jako první jsme vyzkoušeli sjezdovku Jih na Jižní straně údolí, kde už od 8:30 svítí v horní části sjezdovky sluníčko. A protože jsme byli mezi prvními, stihli jsme 4 jízdy na zcela upravené sjezdovce. Součástí jižní sjezdovky je také snowpark, který ale momentálně není v provozu. Dolů je možné sjet z pravé i levé strany lesa. Svah doporučuji začátečníkům, malým dětem nebo lepším jezdcům pro nácvik techniky.

Kolem 9:30 jsme se přesunuli na severní stranu údolí, kde jsou v provozu téměř všechny sjezdovky, tedy červená FIS, Zelená Javořinka a modrá FIS sjezdovka kromě biskupské části v 1/3 tratě. Na horní stanici vás vyveze čtyř sedačková lanovka Zbojník. V provozu byl v neděli také vlek Javořinka na zelené sjezdovce. Doporučení pro lyžování na severní straně zní: „Více se obléci“. Sjezdovky jsou totiž v lednovém měsíci téměř celý den ve stínu, tím pádem ale vydrží v lepším stavu delší dobu než sjezdovky na Jižní straně.

Ski Areál Bílá v kostce:

  • Vzdálenost z Ostravy - 1h 10min
  • Skipasy zakoupené v den návštěvy na místě na pokladně:
  • Celodenní skipas dospělý - 540 Kč
  • Senior/Děti - 400 Kč
  • Kombi karta (8h ze sezony) - 900 Kč (dospělí), 680 Kč (děti)
  • Dětský lyžařský park (celý den) - 180 Kč
  • www.skibila.cz

Novinkou ski areálu Bílá jsou čipové karty. Jde o kartu, kterou si zakoupíte na pokladně na začátku roku a v průběhu celé sezony si jí můžete sami dobíjet přes E-shop na stránkách www.skibila.cz. Výhodou těchto karet je, že si můžete jít zalyžovat už před hlavní otevírací dobou v době tréninků místního lyžařského oddílu. Musíte ovšem sledovat, zda trénink bude probíhat v den, kdy chcete do areálu dorazit. Pokud ano, v 7:45 můžete být na lanovce a užít si hodinu ježdění na téměř prázdné zelené a modré sjezdovce a vyhnout se tak dlouhému čekání u pokladen. Ta se totiž otevírá až v 8:00 ráno.  V provozu je také večerní lyžování od 18:00- 21:00 na sjezdovce Zelená, Jižní a Javořinka.

Pro děti se na Bílé najde spousta zábavy v lyžařské a snowboardové škole Sunski. Je to jediná školka v Beskydech, tak je lepší si hodinu zarezervovat předem. V rámci 1 hodiny privátní výuky, tedy pro max. 3 děti, jsou k dispozici 3 jezdící pásy sun Kid nebo dětský vlek MIKI. Jedna hodina vás vyjde na 740kč. Otevírací doba je od 8:00- 21:00 v případě večerního lyžování. Jinak je provoz do 16:00. Pokud vaše ratolesti nemají vybavení, je možnost si vše půjčit. Půjčení celého vybavení (lyží, lyžáků a helmy) vás vyjde na 150kč na 1 hodinu.

A protože jsme v Beskydech a Valašském regionu, museli jsme vyzkoušet valaškou...
Pokud ano, v 7:45 můžete být na lanovce a užít si hodinu ježdění na téměř...

Pokud na Bílou přijede a nebudete mít vybavení, nebo budete potřebovat po létě vaše vybavení oprášit, nabrousit nebo cokoli dalšího, tak je možnost využit zdejší půjčovnu a servis hned vedle hospody Bifi na severní straně areálu.

A protože jsme v Beskydech a Valašském regionu, museli jsme vyzkoušet valaškou specialitu v podobě frgálu. Rarita Bílé je pojízdný historický stánek s horkými kaštany, popkornem a cukrovou vatou. Nejlepší na tom je, že vám u toho hraje pán dobovým nástrojem, který při točení klikou vydává známé melodie.

Další možnosti, kam můžete na Bílé vyrazit za dobrým jídlem nebo občerstvením, je kavárna Domovjanka a hospoda BIFI. Kdo by měl zájem o pořádný oběd na úrovni, za který už si ale připlatíte, je možnost navštívit restauraci v Hotelu Bauer. Odpolední menu vás zde vyjde i s polévkou na 185kč. Porce jsou ale opravdu velké, a tak někdy stačí jen hlavní chod za 160kč. Vše je v podstatě u sjezdovek jak severní, tak jižní strany.

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...