Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Australané nechápali, co a jak mají dělat s knedlíkem, říká Češka

Pavla Keilová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavla Keilová | foto: Archiv

Pavla Keilová se přestěhovala do Austrálie, aby na vlastní kůži zažila, jak se žije u protinožců. „Trvalo mi dva nebo tři dny než jsem se odvážila koupit si u okénka jízdenku na trajekt a vydat se do města a skutečně vidět Sydney. Jedno z prvních překvapení bylo, že Sydney Opera hall není zas tak velká, jak jsem si ji představovala,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Moje první dny po přestěhování byly dost chaotické. Časový posun činil osm hodin a já měla strašný jetlag. Byla jsem hodně stydlivá a australský přízvuk tomu nepomohl. Trvalo mi dva nebo tři dny něž jsem se odvážila koupit si u okénka jízdenku na trajekt a vydat se do města a skutečně vidět Sydney. Jedno z prvních překvapení bylo, že Sydney Opera hall není zas tak velká, jak jsem si ji představovala.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nemyslím si, že je to vyloženě český zvyk, ale moji jihoameričtí kamarádi taky nechápou, že pijeme k snídani čaj. Oni pijí čaj, jen když jsou nemocní. Jinak moje australská kolegyně v práci mi nevěřila naše velikonoční tradice. Pak když jsem ji ale vysvětlila i polévání chlapců vodou, a to se jí začalo náramně zamlouvat. Takže začala hledat na internetu, jak její přítel uplete pomlázku.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Aktuálně mám víza na další dva roky a za necelý měsíc jedu domů na prázdniny. Jestli se budu, nebo nebudu chtít vracet, nevím. láká mě Kanada s working holiday visa.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Rozhodně mi chybí kachna. Žiju v bytě, kde není trouba, ale jinak můžu uvařit všechno ostatní. Uvařila jsem kamarádům guláš, svíčkovou, bramboráky a na moje narozeniny jsem při BBQ pili svařené červené víno. Jinak jim chutnalo, akorát ze začátku nevěděli, co dělat s knedlíkem. Někteří ho máchali rukou v omáčce jako Američani.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".


Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
První asociace jsou východní Evropa, Československo, Rusko a Praha. Překvapivě mnoho Australanů navštívilo Prahu a milujou ji. Pak samozřejmě u těch zběhlejších? Pivo.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku moc nesleduji, ale občas vidím nebo čtu noviny. asi bych se zdržela komentáře o politice, protože jsem tu nevyrostla a úplně zdejší situaci nerozumím.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...