Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Bílá v Beskydech. Pestrý dětský park, výlet za léčivým pramenem a singltreky

Bílou budou vyhledávat i milovníci moderní cyklistiky, tedy ti, kterým lahodí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílou budou vyhledávat i milovníci moderní cyklistiky, tedy ti, kterým lahodí... | foto: Tomáš Rucký

Bílá v Beskydech je pro cyklisty známá pro své pestré cyklotrasy jak po širokých cestách, tak po terénních hřebenovkách. Přímo v Bílé si pak „cykloden“ můžete zpestřit i jízdou po singltrekách, na které se můžete nechat vyvézt lanovkou a děti zabavíte v jednom z největších dětských parků na Moravě.

Z Kmínku ideálně po červené údolím Smradlavy zpět do Bílé. Okruh má 21 km a...
Výlet na Smradlavku

Z Bílé můžete vystartovat na řadu pěších i cyklistických výletů ať už rovnou po vlastní ose nebo s využitím lanovky, která vás vyveze až na vrchol Zbojnická. Nevíte-li v Bílé kam na kole, obraťte se na milého pána v půjčovně kol v zázemí střediska, který vám doporučí trasu na míru a podělí se i s přesnou mapkou z mobilní aplikace.

Nám doporučil vydat se na trasu směrem na Smradlavu, což je sirný pramen, který údajně léčí různé žaludeční potíže, dále na Salajku, Bumbálku a odtud po krásné hřebenovce vhodné pro celoodpružená kola k Masarykově chatě a dále na Kmínek. Z Kmínku ideálně po červené údolím Smradlavy zpět do Bílé. Okruh má 21 km a trénovaní bikeři ho zvládnou za hodinku a půl. Podrobnější mapku najdete ZDE.

Bílá v kostce

  • Vzdálenost z Prahy 3 hod 49 min
  • 1 jízda na lanovce dospělí 70 Kč
  • Celodenní jízdné na lanovku dospělí 390 Kč
  • Zapůjčení kola od 170 Kč
  • Provozní doba Bílé od 2.6. Pátek, Sobota, Neděle 9:00 – 17:00
  • www.skibila.cz

My jsme okruh pojali „odpočinkověji“ a na úvod se nechali vyvézt lanovkou na Zbojnickou, odkud jsme se vydali směrem na Čurábku a Smradlavu a přehledné značení nás dostalo zpět do Bílé. Mezi Smradlavou a Bílou nevynechte Obůrku s divokou zvěří, jako jsou například srnky, divočáci, daňkové nebo dokonce mufloni. Vstup je zcela zdarma a každá ohrada má svou informační tabuli o zvěři, takže výlet může nabýt i vzdělávací podobu.

Bílou budou vyhledávat i milovníci moderní cyklistiky, tedy ti, kterým lahodí stále více populární singltreky. V Bílé najdete dva, kdy malý počet je kompenzován dostatečnou délkou a jejich hlavní výhodou je velmi jednoduchý, leč zábavný profil. Trasy mohou bez obav projíždět jak jezdci s kolem pevným, tak i zkušenější bikeři s kolem sjezdovým. Pro začátečníky doporučujeme nejprve vyzkoušet zelenou trasu, která je lehké obtížnosti a má kolem tří kilometrů.

Horská jizba

Střídá se tu klopená zatáčka s terénními vlnami a je tu minimum kořenů, či kamenů. Spíše jde o vyhlazenou pěšinku, která se vyznačuje plynulostí, takže není potřeba příliš brzdit. Pokud zvládnete zelenou trať, poradíte si bez obav i s druhou modrou trasou, která je o kilometr kratší a jen na některých místech je trochu prudší. Obecně ale singltreky v Bílé patří mezi ty méně náročné, které jsou vhodné zejména pro začátečníky a mírně pokročilé, neboť se tu nemusíte obávat těžkých technických úseků nebo skoků.

Také děti si v Bílé najdou to svoje. Podél cyklostezek najdete bezpočet dětských hřišť a to největší se nachází naproti hlavnímu parkovišti vedle hotelu Bauer. Děti tu mohou skotačit na trampolínách, skákacím hradu, tubingu, lezecké dětské stěně, obřím pískovišti, na šlapacích lodičkách, na aquazorbingu nebo na autodráze. V květnu je park v provozu o víkendech a svátcích, od června do září každý den. Celodenní vstupné v hlavní sezoně činí za dítko 290 Kč, a samozřejmostí je k tomu vstup rodičů.

Na oběd nebo svačinu si v Bílé můžete zajít do bistra Bi-fi přímo u pokladen, nebo na obědové menu do hotelu Bauer, který vám jídlo donese i na terásku před dětský park. Pokud nejste příznivci párku v rohlíku může vás oslovit třeba specialitka houbový tatarák s křepelčím vejcem (89 Kč).

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...