Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Bolívie je jako chudá krásná indiánka. Co musíte vidět?

Capacabana - jezero Titicaca | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Capacabana - jezero Titicaca | foto: Pavel Svoboda, HedvábnáStezka.cz

Bolívie je jako žebrák, který pospává na pokladu. Surovinová velmoc, přesto nejchudší zemí Jižní Ameriky. Poslední léta se Bolívii snaží vzkřísit jako novodobý Robin Hood - první indiánský prezident Evo Moráles. Bolívie je zemí s extrémní geografií, nabízí ideální podmínky pro dobrodružné cestování.

Délka pobytu, volba termínu, počasí

46 dní (30 nocí v hostelu, 12 stan, 4 noční bus). Bolívii jsme navštívili na konci hlavní trekové sezóny (od 8. září do 23. října 2014) a na trecích v pohoří Cordillera Real, které je exponované vůči oblačnosti z Amazonie, již bylo špatné počasí. Na Altiplánu je víceméně stále hezky, zde prší celkově mnohem méně. V Amazonii samozřejmě horko, nicméně bez deště i komárů!

Highlights

Sajama - zaledněná sopka, nejvyšší hora Bolívie, se tyčí více než dva kilometry nad pověstné pouštní Altipláno. Krátký (2 až 3 denní) okruh obsahující i „ilegální“ vstup do Chile vede přes gejzírové pole, několik vysokohorských lagun a končí v přírodních termálních pramenech s famózním výhledem na zaledněný kužel Sajamy (6542 m)!

-

NP Madidi (Amazonie) - 20hodinová cesta autobusem do městečka Rurrenabaque v Amazonii je dobrodružství samo o sobě. Několikadenní pobyt v pralese s indiánem, ochutnávka housenek a termitů, chytání ryb, hledání zvířat, večerní táboření u ohně a zvuků džungle je silným zážitkem. V pralese nicméně moc zvířat neuvidíte, na říční safari plné zvířat je lepší se vydat do pampy na řeku Yacuma. Aligátoři, želvy, opice, tukani, říční delfíny, chytání piraní či hledání anakondy!

Isla del Sol - jezero Titicaca je hodně turistickým místem, nicméně pořád stejně krásné. Kdo má čas na ostrově přespat, může nasát venkovský život i mystickou atmosféru místa, kde se zrodili Inkové. Condoriri masiv - krásný rozervaný hřeben se zrcadlí na hladině jezera Chiar Khota pouhé 2 až 3 hodiny jízdy od La Pazu. Krátkým trekem se dá dojít až pod horu Huayna Potosí (6088 m), oblíbený lezecký vrchol. Odkud by neměl být problém domluvit odvoz zpět do La Pazu.

Indiánské slavnosti
Condoriri masiv

Okruh po Salar de Uyuni a Altiplánu - bolivijská klasika. Třídenní tour terénními auty nicméně není to pravé pro milovníky divoké přírody, často se jede pustou krajinou v koloně džípů. Tomu se dá vyhnout čtyřdenní variantou jedoucí v protisměru z Tupizy či si pronajmout na několik dnů auto s řidičem bez jakýchkoli služeb a programu. Tuto dražší variantu bych na podruhé ale určitě zvolil. Solné pánve, sopky a barevné laguny s plameňáky jsou jako z jiného světa! Kraj plný surreálna.

Lanovky Teleférico v La Pazu - hlavní město, které není hlavním. La Paz je jako kynoucí těsto, které přeteklo z mísy. Moderní lanovky vedoucí do vysoko položené čtvrti El Alto nabízejí krásné výhledy na celé město, skromné domečky a za jasného počasí (červen až září) i zaledněné hory v pohoří Cordillera Real, přímo za městem se tyčí šestitisícovka Illimani (6438 m). Za cenu pouhých 3 boliviánů, je to nejlevnější exkurze v Bolívii! (v roce 2014 platil kurz 1 bolivián = 3,2 Kč)

Ceny a náklady

Bolívie je nejlevnější zemí Jižní Ameriky. Stravování (obědové menu 12 až 15b), ubytování (náš průměr byl 100 Kč/osoba/noc) i veřejná doprava jsou velmi levné. Dražší alkohol (pivo 650 ml - 12 až 15 b, láhev nedobrého vína 20 – 30 b.) a bohužel vše spojené s turismem. Na řadu míst se dá dostat jen taxíkem či s agenturou, což začne náklady na cestování v jinak velmi levné Bolívii řádně zvedat: Salar tour na tři dny 600 až 900 b. + 150b vstup do rezervace, 3 dny v džungli včetně průvodce, dopravy a stravy stojí 900b., 3denní safari v pampě 900 b. + 150b vstup do rezervace …

Náklady na den (bez suvenýrů): Celkově 23600,- Kč na 46 dnů, průměrně tedy 500,-Kc / den včetně výletů s cestovkami! Bez výletů klesají náklady na den na 300,-Kc / den

Lidé

Bolivijci mají pověst studených „psích čumáků“. Někdy to bohužel platí, někdy ale mohou být příjemnější než třeba Peruánci. Indiánky na Altiplánu nesnáší focení, na to pozor. Při focení bez jejich souhlasu (který stejně většinou nedostanete) se mohou škaredě a nahlas rozčílit. To platí hlavně o La Pazu, na venkově a v horách jsou lidé milejší. Situace se mění při poklesu do nížin, do Amazonie, zde má Bolívie více přívětivou tvář. V Bolívii celkově je mnohem příjemnější zaměřit se na focení krajiny než lidí.

Bezpečnost

Bolívie nemá nejlepší pověst. Nicméně situace není nikterak tragická. Pozor hlavně na nádražích a na batohy v zavazadlovém prostoru v nočních autobusech (nenechávat tam žádnou elektroniku!) Největší nebezpečí číhá v La Pazu. Historky popsané v průvodcích jsou bohužel pravdivé. V přelidněné uličce vám někdo hodí ta krk či na hlavu hrst štěrku, hlíny, či nějaký hrnek vody a než se člověk vzpamatuje, kapsy jsou dokonale vybílené. Nic nenosit jen tak v kapsách, vše řádně zavřít na zip, foťák mít stále popruhem přehozený přes krk atd. Mimo La Paz jsme o ničem podobném neslyšeli.

Historka na závěr

„Nediv se, seš v Bolívii!“ Zde je všechno možné. 

Tak nějak marně hledáme v ulicích La Pazu turisticky známý „čarodějnický trh“ Mercado de Brujas. Tak dlouho procházíme kolem dokola, až zjistíme, že už tam vlastně jsme. Těchto několik stánků s všemožnými lektvary, prášky a různorodým harampádím, to je ono. Místní čarodějnická specialita jsou sušené lamy. Či dokonce sušená lamí embrya. Neznám divnějšího suvenýru z cest. Jelikož ale z Bolívie pojedeme do Chile, kam se nesmí přivézt ani jablko nebo šiška, natož sušený zárodek zvířete, rozhodujeme se poslat domů balíček s tímto drahocenným obsahem.

Titicaca - Isla del sol

Na hlavní bolívijskou poštu přicházíme s krabicí plnou dalších suvenýrů a již nepotřebných drobností. Kdo nyní očekává hladký průběh, zaplacení a odeslání balíku, ten pozapomněl, že jsme v Bolívii! Balík je třeba otevřít, prohlédnout a celý obsah řádně sepsat při dohledu pracovnice pošty. Paní vše řádně kontroluje. Přes náramky, vlněné ponožky, mapy a cédéčka proniká do nižších „zakázaných“ vrstev!

Vlastnoručně nalezená zkamenělina s přimhouřením oka prochází. „Lamy? Tak to je mi líto. To poslat prostě nemůžeme.“ Tuhne mi krev v žilách. Ale jsme v Bolívii, říkám si. Přesvědčujeme paní za přepážkou, že to nějak půjde. Odchází za šéfem pošty. Modlíme se, ať to projde, je to přeci ten hlavní důvod, proč balík vůbec posíláme… Dlouho nejde. Nakonec náš tříkilový balík přece jen za 1500 Kč odesíláme. Nyní my lamy smrdí doma na balkoně.

Krátká video ukázka ze sedmiměsíčního putování Pavla Svobody po Jižní Americe:


Další reportáže nejen z Bolívie najdete na cestovatelském portálu HedvábnáStezka.cz

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...