Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Bonn nabízí prohlídky domů mocných politiků

Pohled na město Bonn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na město Bonn | foto: Shutterstock

Před 20 lety němečtí poslanci rozhodli, že se hlavní město sjednoceného Německa přestěhuje do Berlína. Pro tehdejší metropoli Spolkové republiky Bonn to znamenalo ztrátu výsadního postavení, dočasný odliv lidí, ale i nové příležitosti. Láká například stále více nostalgických turistů na prohlídky míst, kde se dříve dělala velká německá politika.

Minulý čas přitom není úplně přesný. V Bonnu jsou totiž stále odbočky všech německých ministerstev, a šest z nich zde má dokonce své první sídlo. Taková byla podmínka souhlasu s přesunem hlavního města od Rýna na sever ke Sprévě. Ministři a jejich sekretariáty však sedí v Berlíně a tam také padají klíčová rozhodnutí.

"Dřív bylo normální na ulici potkat poslance a politiky. Tihle prominenti byli najednou pryč," řekl Peter Hoffmann z bonnského Muzea německých dějin, který mapuje poválečnou historii Němců. Odchodem politických reprezentantů a diplomatů se podle něj na druhou stranu toto třísettisícové město nedaleko Kolína nad Rýnem zklidnilo.

"Taky pořádně zchudlo," doplnila jedna z obyvatelek Bonnu oslovená na ulici. "Luxusní obchody zmizely, všude se šetří. V létě tu bývaly velké koncerty s opravdovými hvězdami, to skončilo. Zůstala jen drahota jako v hlavním městě," vyjmenovala stinné stránky ztráty metropolitního statusu z pohledu běžného člověka.

Bývalá budova kancléřství v Bonnu z dob, kdy býval hlavním městem Spolkové republiky Německo.

Bývalá budova kancléřství v Bonnu z dob, kdy býval hlavním městem Spolkové republiky Německo.

Rodiště Beethovena

Teď navíc hrozí, že by rodiště skladatele Ludwiga van Beethovena mohlo přijít i o zbývající ministerské úředníky, a tím o poslední zbytky svého postavení "záložního hlavního města". Záměr přestěhovat celý aparát do Berlína nedávno oznámil ministr obrany Thomas de Maiziére a s podobnou myšlenkou si z finančních důvodů pohrávají také další státní úřady.

Vydržovat si dvě sídelní místa v době neustálých úsporných opatření jim totiž přijde jako zbytečný přepych, i když nařízený zákonem.

"Pokud se ministerstvo obrany celé přesune bude to mít za důsledek, že i ostatní ministerstva s prvním sídlem v Bonnu jednoho dne odejdou," tvrdí politolog z Bonnské univerzity Gerd Langguth. Tento proces se podle něj dal do pohybu už dříve, kdy jednotlivá ministerstva pod různými záminkami přenesla část svých bonnských postů do Berlína. Z původně předpokládaných dvou třetin úřednických míst na ministerstvech nyní v bývalé metropoli zůstala ani ne polovina.

Boj o zbytky politického významu

"Bonn musí bojovat o udržení posledních zbytků svého politického významu. Jinak se z něj stane zcela obyčejné německé město," soudí Langguth. To však tamní radnice nehodlá připustit a "svých" ministerstev se dobrovolně vzdát nechce. "O tom nemůže být ani řeč. Je to i otázka spolehlivosti a důvěryhodnosti vůči lidem, kteří se tu rozhodli žít. Proč bychom to také měli dělat, Berlín se také sám od sebe ničeho nevzdá," odmítla rezolutně takový scénář mluvčí bonnské radnice Monika Hörigová.

Neuznává ani argument úspor. "Přesun oněch šesti ministerstev by stál podle odhadů dvě miliardy až pět miliard eur. Roční náklady na přejíždění, videokonference a podobně vyjdou podle spolkového účetního dvora na zhruba deset milionů eur. Můžeme tak 200 nebo 500 let dál pendlovat," poznamenala Hörigová. Jiní obyvatelé Bonnu jako Hoffmann si naopak myslí, že odstěhování celého ministerského aparátu do Berlína je jen otázkou času.

První odliv státních úředníků, diplomatů a jejich rodin v 90. letech mezitím zacelil příchod pracovníků řady agentur OSN, nevládních organizací a velkých firem. Bonn tak má podle Hörigové nyní paradoxně víc obyvatel, než měl na konci své nejslavnější éry.

Kancléřská vila - turistické lákadlo

Tu dodnes připomíná rozlehlá vládní čtvrť na břehu Rýna s honosným Schaumburským palácem, prvním sídlem západoněmeckých kancléřů, i jeho podstatně industriálnějším nástupcem v sousedství, v němž Gerhard Schröder úřadoval ještě v roce 1999 před definitivním přesunem vlády do Berlína. Na zahradě za oběma budovami se pak očím kolemjdoucích skrývá prosklený bungalov, který obývali šéfové vlád od otce západoněmeckého hospodářského zázraku Ludwiga Erharda až po "kancléře sjednotitele" Helmuta Kohla.

Bungalov, který obývali západoněmečtí a němečtí kancléři v době, kdy vláda sídlila v Bonnu. Dnes je jednou z turistických atrakcí bývalého hlavního města.

Bungalov, který obývali západoněmečtí a němečtí kancléři v době, kdy vláda sídlila v Bonnu. Dnes je jednou z turistických atrakcí bývalého hlavního města.

Kancléřská vila je nejnovějším turistickým lákadlem Bonnu, kterou si návštěvníci mohou prohlédnout spolu s dalšími "politickými památkami" - Schaumburským palácem nebo bývalým sídlem horní parlamentní komory, Spolkové rady. "Prohlídkové termíny do bungalovu máme stále plné," nestěžuje si Hoffmann na nezájem o tuto atrakci, která nabízí pohled do soukromí nejmocnějších politiků Německa.

Moderní přízemní stavbu z dílny architekta Sepa Rufa tvoří dvě propojené krychle, v nichž se nacházela reprezentativní a soukromá část obydlí kancléřů. K dispozici tu měli i malý bazén a terasu s výhledem na Rýn, lemovanou neprůstřelnými skly. Vnitřní vybavení pochází z doby prvního a posledního stálého uživatele, tedy Erharda a Kohla. Ten druhý se přitom netajil tím, že této "vitríně" nikdy nepřišel na chuť. "Byla to absurdní stavba, která vylučovala jakékoli pohodlí a chyběla ji jakákoli atmosféra," vzpomínal později.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.