Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Čechoslováci, kteří píší azbukou. Tak nás vidí lidé z Tenerife, říká Češka

Jana Poledníková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Poledníková | foto: Archiv JAny Poledníkové

Jana Poledníková se na Kanárské ostrovy přestěhovala kvůli doktorskému studiu fyziky a astrofyziky. „S nepochopením se setkaly vánoční zvyky, jako je pořizování živého kapra. Mívali jsme akci, kdy jsme si každý týden pouštěli nějaký evropský film, který vždy vybral zástupce dané země. Pro Českou republiku jsme zvolili Pelíšky. Na konci filmu se mě můj kolega otázal, proč probůh měli ve vaně na vánoce živou rybu, říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Letadlo dosedlo za tmy, tak jsem neměla žádný výhled, ale živě si vybavuju ten moment, kdy jsem vystoupila a v duchu si řekla ‘tady teď žiješ’. Ráno jsem objevila, že cestou do práce mám krásný výhled na oceán a na sousední Gran Canarii; tyhle výhledy na okolní ostrovy - to byla láska na první pohled. Na druhou stranu jsem zjistila, že Tenerife můžu autem celé dokola objet za tři hodiny, tak jsem se obávala, že se po čase budu nudit.

Nakonec se ukázalo, že to nehrozí, ostrov má pořád co nabídnou. Zároveň bylo přestěhování jako studená sprcha. Tou dobou jsem španělsky uměla leda tak poděkovat a popřát dobrý den a najednou jsem s životem sbaleným do dvacetikilového kufru stála v hotelovém pokoji zaplaceném universitou a měla jsem si do týdne sehnat bydlení. Vždycky se okolo našel někdo, kdo byl ochotný pomoct, ale připadala jsem si jako malé dítě, protože ke každému výletu na úřad jsem někoho potřebovala. Naštěstí má většina lidí snahu domluvit se rukama nohama. Takže první dny bych pocitově přirovnala k Alence v říši divů. Ale od začátku se mi tu líbilo.

Kdo je Jana Poledníková?

Narodila jsem se v Karviné, ale většinu svého života jsem strávila v jihomoravské metropoli, v Brně, kde jsem také na Masarykově univerzitě vystudovala obecnou fyziku a astrofyziku. Doktorské studium jsem se rozhodla strávit v zahraničí. Osud mě zavál na největší z Kanárských ostrovů - Tenerife, kde působím na Instituto de Astrofísica de Canarias. V rámci své práce se snažím proniknout do tajů vzdálených supermasivních černých děr. Většinu času se považuju za ohromně šťastného člověka, neboť moje práce je i mým největším koníčkem a splněným dětským snem. V minulosti jsem prováděla po obloze návštěvníky Hvězdárny a planetária Brno a věnovala se organizaci Fyzikálního korespondenčního  semináře (FYKOS) pro nadané středoškoláky. S astrofyzikou jsem v poslední době spojila i svoji vášeň pro psaní vědecky populárních článků, které se dřívě objevovaly na českém National Geographic, dnes už spíš na Prima ZOOM. Vedle toho je mým velkým koníčkem cestování po všech možných i nemožných zákoutích naší krásné planety, nejlépe s fotoaparátem v ruce.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
S nepochopením se setkaly vánoční zvyky, jako pořizování živého kapra. Mívali jsme akci, kdy jsme si každý týden pouštěli nějaký evropský film, který vždy vybral zástupce dané země. Pro Českou republiku jsme zvolili Pelíšky. Na konci filmu se mě můj kolega otázal, proč probůh měli ve vaně na vánoce živou rybu. Celý koncept toho, že se rodina vzdá na jeden den vany ve prospěch kapra, kterého pak stejně zabije nebo vypustí někam do řeky, připadal většině zůčastněných dost exotický. Zároveň jsem narazila se snahou o dochvilnost a efektivitu. Stalo se mi, že jsem přišla na úřad pro poměrně důležité papíry a tam mi s bohorovným klidem oznámili, že jim nejede počítač a na moji otázku, jestli mám přijít za hodinu, mi odpověděli, že spíš zítra nebo pozítří.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Za rok mi vyprší grant podporující mé doktorské studium na Instituto de Astrofícisa de Canarias, takže se budu muset někam přestěhovat. Do Česka to ale nebude, spíš někam dál, už proto, že trh pracovních příležitostí pro astrofyzika je větší v zahraničí než v Česku. Jestli se někdy vrátím natrvalo, to nevím. Možná až budu mít pocit, že jsem nasbírala dost zkušeností, které bych chtěla předat teprve začínajícím studentům mého oboru v České republice. Dvakrát až třikrát do roka se do Česka podívám, ale mám pocit, že jsem se stala turistou ve vlastní zemi. Má to výhodu, že najednou mi všechna místa přijdou zajímavá a baví mě zastavovat se u památek, které bych dříve minula. Zároveň si ale vždycky oddechnu když odjedu zpátky na Tenerife. V Česku málokdy potkám v obchodech a na ulicích lidi, kteří by se usmívali a byli jen tak bezdůvodně milí.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Nejsem velký fanoušek české kuchyně, takže mi nic moc nechybí a když ano, tak většinou najdu způsob, jak to vyrobit. Z jídla mi chybí snad jen poctivý český pecen chleba. Co mi ale chybí jsou moravská bílá vína a podzimní burčák. Svůj život jsem z velké části strávila na jižní Moravě a zvykla jsem si na chuť našeho vína. Kanárská vína nejsou chuťově špatná, právě naopak, ale pro mě to není ono. Velký ohlas mělo vánoční cukroví, které jsem napekla na minulé vánoce. Tady se sladkosti na vánoce nakupují, takže domácí zdobené perníčky všichni pochvalovali a nejradši by je měli celý rok. Ale řekla bych, že si naopak užívám spíš místních pochutin. Čerstvé mořské ryby a prakticky celoroční dostupnost čerstvého ovoce a zeleniny jsou k nezaplacení.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám a ani v nejbližší době neplánuji, ale když už bych si je pořizovala, chtěla bych, aby alespoň rozuměly česky, když ne plynule mluvily. Čeština je krásný a barvitý jazyk. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Reakce jsou různé, mnoho lidí si vzpomene na pivo a proslule vysokou konzumaci alkoholu. Mnoho mých kolegů, zejména Jihoameričanů a Kanárců, se mi přiznalo, že si na mapě museli vyhledat, kde se vlastně Česká republika nachází. Nezřídka se setkávám s dotazy, jestli píšeme azbukou. Mnoho lidí zareaguje spíš na Československo. Při podepisování nového kontraktu jsem zjistila, že mám jako zemi původu uvedenou právě Československo a sekretářka odmítala pochopit, že už je to dvacet let, co jsme se rozdělili. Lidé znají třeba Prahu, ale nespojují si jí s Českou republikou. Docela mě pobavil jeden kanárský student, co hodlal na Erasmus vyjet do Prahy…v Polsku. Zajímalo by mě, jestli skončil v Praze nebo někde v Polsku. Pro tuhle část světa jsme nezajímavým místem na mapě, protože místní věří, že není kam cestovat, nejlepší místo na světě jsou přece Kanárské ostrovy. Smutné je, že když už zareagují nějak jinak než na alkohol, je to většinou spojeno s nějakou aférou jako prezidentova viróza nebo alkoholová prohibice. Většinou se mě lidé zeptají, jestli to je vážně, nebo jestli je to jen novinářská kachna.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Ne aktivně. Sem tam zahlédnu nějaké zprávy, které se nedají minout. Hodně mě překvapuje kolik mladých lidí inklinuje k levicové politice. Mají kupříkladu pocit, že když bude vysoké školství zadarmo, bude to pro ně mnohem lepší. Pak jsou překvapení, když jim řeknu, jaké by bylo jejich stipentium na stejné pozici, když by byli v Česku, kde vysoké školy jsou zadarmo. Všechno má svoji cenu.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...