Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi se mi zdají smutní. A projevují lásku jinak než my v Africe, říká Angolan

Jacinto Teca Mahela | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jacinto Teca Mahela | foto: Archiv Jacinto Teca Mahely

Jacinto Teca Mahela se z Angoly do Česka přestěhoval ped osmi lety kvůli studiu vysoké škole. „Praha je ideální místo, kde jsem se rozhodl mít rodinu, i když moje snoubenka není Češka, ale Slovenka, tady se i s naší dcerkou cítíme jako doma,“ říká.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Po mém příjezdu do České republiky mě nejvíc překvapila povaha lidí, jak se zlobí  - hlavně když jdou do práce. Třeba v metru jsou všichni smutní a bez nálady.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodli, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Po třech letech studia jsem se rozhodl zůstat v Praze, jelikož jsem si tady zvykl a začalo se mi tady líbit. Praha je ideální místo, kde jsem se rozhodl mít rodinu, i když moje snoubenka není Češka, ale Slovenka, tady se i s naší dcerkou cítíme jako doma.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
V Evropě se láska projevuje úplně jinak než v Africe. Taky v Čechách možná lidi mají hodně citu, ale neumějí to pořádné projevit a bojovat o to, po čem touží a co je pro ně důležité.

Jacinto Teca Mahela

Jacinto Teca Mahela se do Prahy přestěhoval v roce 2010 kvůli studiu cestovního ruchu na VŠO. Je tanečním instruktorem a organizátorem. Učí Kizombu, Sembu, Kuduro a Afrohouse na tanečních festivalech a workshopech po celém světě. V Praze nabízí pravidelné kurzy Komby a organizuje několik tanečních festivalů.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
Ano, měl jsem za přítelkyni Češku. Je to trošku rozdíl, hlavně co se týče rolí ve vztahu, jistoty a pohledu na společnou budoucnost.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
V Angole jsou vztahy založené na respektu k starším lidem. Důležité kromě věku je i hierarchie v rodině. Třeba strejda musí být respektován neteří nebo synovci, i když jsou věkově starší než strejda. Tady vidím jenom respekt k starším lidem – třeba v tramvaji je většinou pustí si sednout. Češi jsou podle mě slušní, ale bojí se hodně nového a nepoznaného. Kvůli tomu se někdy chovají nepříjemně.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Český humor se mi líbí. Ale lidi tady se někdy zbytečné zlobí, když si člověk z nich udělá nevinnou srandu. Jsem hodně pozitivní člověk se stálým úsměvem na tváři. Rád lidem úsměv vyčaruju něčím zábavným.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Částečně. Moje vědomosti prozatím nejsou tak hluboké, abych se k tomu mohl vyjádřit.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Nepiju alkohol, tak to neumím posoudit. Česká kuchyně je fajn, ale na angolskou nemá. Z české nabídky mám nejraději kuře se smetanovou omáčkou a rýží – nejvíce mi ale chutná, když si to připravím sám.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Ano, plánuji tady zůstat s mou rodinou. Jsme ale mladí, takže člověk nikdy neví.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
O politiku se zajímám. V porovnání s angolskou politikou je zdejší politika kvalitnější a více respektována obyvatelstvem.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Češtinu jsem se učil v jazykové škole v Mariánských Lázních v rámci přípravy na vysokou školu v oblasti zemědělství. Ano určitě, bez znalosti jazyka se tady neobejdete.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Po rodině, angolském jídle, kultuře a přírodě. Angola je krásná země s neobyčejnou přírodou. Je kolébkou tanečního stylu Kizomba, Semba, Kuduro a Afrohouse. Snažím se, aby tyto taneční styly měly co největší oblibu i tady v Čechách, jako tomu je již v celé Evropě a vlastně již celosvětově. V Praze organizuju několik mezinárodních tanečních festivalů a také pravidelné taneční kurzy, které s oblibou navštěvuji nejen Češi, ale i zahraniční tanečníci.

český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad
Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad

Stále více dětí trpí psychickými poruchami. Nevyhýbají se jim ani úzkosti a deprese. Ty se často objeví v období dospívání, kdy děti žijí více ve...