Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češka na Islandu: Látkové kapesníky? Lidem tady připadají nechutné

Martina Kašparová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Kašparová |

Studentka a překladatelka ze švédštiny, islandštiny a angličtiny strávila na Islandu v rámci programu Erasmus půl roku. Později se sem vrátila ještě na rok. Nejvíce ji překvapilo znechucení Islanďanů nad látkovými kapesníky. "Smrkání do kusu látky, který si posléze strčíte do kapsy, přijde nanejvýš nechutné," říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Hned od začátku jsem vnímala hlavně neuvěřitelnou svobodu. Už jsem tu sice měla pár přátel z dřívějška (půlroční pobyt v rámci programu Erasmus v roce 2011), ale přijela jsem sama a bylo zcela na mně, jak s následujícím rokem naložím. A pak ještě jedna taková zdánlivě banální věc – úžasně svěží vzduch. Vítr od moře tady totiž fouká skoro pořád, a i když si na něj člověk častokrát postěžuje, dýchá se tu díky němu o 100 % lépe než u nás na kontinentu.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Jedna taková maličkost by tu byla: Islanďané nepoužívají látkové kapesníky. Jednoduše proto, že jim smrkání do kusu látky, který si posléze strčíte do kapsy, přijde nanejvýš nechutné. Co jim ovšem nechutné nepřijde, je všudypřítomné popotahování a chrchlání. Když už kapesník použijí, tak jedině ten papírový, a po použití jej okamžitě vyhazují.

Kdo je Martina Kašparová?

Martina Kašparová je studentka a překladatelka ze švédštiny, islandštiny, angličtiny a němčiny. Pochází z Královéhradeckého kraje. Od roku 2006 žije v Praze, kde působí v kulturním centru Skandinávský dům.

Zahraniční pobyt: Reykjavík (Island), studium na Háskóli Íslands (University of Iceland), studijní program Islandština jako druhý jazyk, později au-pair.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?

Momentálně jsem zpátky v Česku, takže otázka by měla znít spíš "Chcete se na Island ještě někdy vrátit?" Odpověď zní ano. Rozhodně bych tam nechtěla žít natrvalo, ale nějaký další dlouhodobější pobyt bych ocenila kvůli rozvoji jazyka.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Hodně mi chyběl český chleba, takže jsem to vyřešila tak, že jsem se ho naučila péct, a po návratu si ho peču i tady. Na Islandu jsem naopak ocenila bohatou nabídku ryb a mořských plodů a výrobků zdravé výživy, které jsou tam o něco dostupnější než tady. Co se druhé otázky týče, protože jsem byla student a pohybovala se v hodně mezinárodní skupině lidí, na řadu přišlo samozřejmě i několik českých večerů, včetně českého jídla. Pokud si pamatuji dobře, vařila jsem bramboráky a knedlíky plněné salámem a obě jídla se setkala s velkým ohlasem.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám. Pro krajany ovšem existuje v Reykjavíku spolek Čestina pro děti na Islandu, který vede má známá Renata Emilsson Pešková a který se kromě výuky češtiny angažuje i v dalších aktivitách na podporu rozvoje naší mateřštiny a kultury na Islandu, což mi přijde jako báječná a velice záslužná věc.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
První věc, co se Islanďanům vybaví při slově „Tékkland“ (= Česko), je samozřejmě Praha a pivo. Následně většinou začnou popisovat, kdy přesně naši metropoli navštívili a jak hrozně levné to pivo bylo.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Abych pravdu řekla, tamní politiku zas tak soustavně nesleduji, i když čas od času si nějakou tu zprávu v tisku přečtu. Letos v dubnu proběhly parlamentní volby, takže se tomu opravdu nešlo vyhnout. Co bych ale určitě ráda zmínila, je poměrně kontroverzní osobnost reykjavického starosty Jóna Gnarra. Původním povoláním je to totiž herec-komik a jeho vstup do politického života se stranou nesoucí název Besti flokkurinn (doslova „Nejlepší strana“) byl nejprve taky tak trochu recese. Nicméně Jón se v úřadu udržel už celé tři roky, a to i přesto (nebo možná právě proto), že se při zvláštních příležitostech nemá problém převléct do nejrůznějších kostýmů nebo třeba skočit v obleku do bazénu. Na Islanďany tenhle přístup očividně funguje.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...