Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čeští cestovatelé chtějí projet Jižní Ameriku se 42 let starou avií

Na cestu skupina vyrazí příští rok v lednu, ale vůz pojmenovaný Amálka už tuto... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na cestu skupina vyrazí příští rok v lednu, ale vůz pojmenovaný Amálka už tuto... | foto: ČTK

NEPLACHOVICE (OPAVSKO) Devět lidí chce procestovat Jižní Ameriku 42 let starou avií. Na cestu skupina vedená osmadvacetiletým Vojtěchem Wertichem z Neplachovic na Opavsku vyrazí příští rok v lednu, ale vůz pojmenovaný Amálka už tuto neděli.

Přibližně měsíc potrvá, než se na lodi přepraví přes oceán. Na jihoamerickém kontinentu pak bude muset stařičký vůz zdolat rozsáhlé pouště, náhorní plošiny i velehorské průsmyky And. Na technické problémy je ale posádka připravena. S sebou veze přibližně tunu náhradních dílů.

Do vozu se vejde devět lidí, mezi než se náklady rozpočítají. „Auto je náš...
„První expedici jsme pořádali v roce 2013. Právě přes Rusko do Mongolska. To...

„Výhoda tohoto auta je, že je jednoduché. Není tam žádné elektronika. Vše se dá poměrně snadno opravit. Například v Mongolsku nám svářeč vyměnil utrženou poloosu,“ vzpomínal ve svých rodných Neplachovicích Wertich, který na Masarykově univerzitě dokončuje doktorandské studium. V kufru vozu tak už dnes byla zabalená například kompletně celá převodovka i čtyři náhradní kola.

Amálka už byla na Balkáně, v Maroku i Skandinávii

Zkušeností má Wertich už společně s Janem Vrtělem z Malých Heraltic, který je majitelem Amálky, hodně. Avií projeli Evropu, Asii i část Afriky. „První expedici jsme pořádali v roce 2013. Právě přes Rusko do Mongolska. To jsme najeli 18 500 kilometrů,“ řekl. V takovém způsobu cestování vidí hlavně ekonomické výhody. Do vozu se vejde devět lidí, mezi než se náklady rozpočítají. „Auto je náš domov, neplatíme například za ubytování,“ uvedl Wertich, který s Amálkou projel i Balkán, Maroko či Skandinávii.

Členy svých expedic hledá různě. Mezi kamarády i na cestovatelských fórech. Na výpravu po Jižní Americe vyrazí pestrá skupina. Například žena, které už odrostly děti a může zase začít cestovat. Řdič kamionu, který bude na tříměsíční dovolené řídit avii. Pětadvacetiletá Lucie Holáňová ze Studénky se přihlásila na základě inzerátu. „Bylo výběrové řízení. A vybrali si mě,“ řekla. Cesty se nebojí. „Nemůže to být horší než před dvěma lety v Africe, kde mě unesli a okradli,“ svěřila se.

Cestovatelé chtějí ujet 20 000 kilometrů

V neděli vyrazí nákladní auto do belgického přístavu. Nalodí se na zaoceánskou lot a popluje přes Atlantik. Devět cestovatelů vyrazí v lednu. „V Montevideu ji vyzvedneme a vyrazíme na tříměsíční cestu přes celý jihoamerický kontinent z Uruguaye přes Argentinu, Chile na jihu, podél Pacifiku a pohoří And až do Kolumbie,“ řekl Wertich. Osobně se těší hlavně na výšlapy v Andách.

Cesta Jižní Amerikou, v níž chtějí ujet až 20 000 kilometrů, pravděpodobně nebude poslední, která na nákladní auto s obytnou úpravou čeká. „Pokud se nám podaří nejít v Kolumbii místo, kde Amálku uschováme, vrátíme se bez ní. Časem bychom chtěli v cestě pokračovat i do Severní Ameriky,“ dodal Wertich.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY (35-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč