Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čína si zvětšuje světový vliv, bude největším turistickým hitem

Čína | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína | foto: Reprofoto

MADRID/PRAHA Generální sekretář Světové organizace pro turismus (UNWTO) Taleb Rifai očekává, že se Čína mezi pěti až sedmi roky stane největší světovou turistickou destinací. Oznámil to ve čtvrtek v španělské státní televizní stanici RTVE.

Do Číny loni dorazilo 53 milionů zahraničních turistů a Rifai očekává, že toto číslo vzroste.

"Je to prostě přirozený vývoj. Itálii sebrala  místo čtvrté nejvýznamnější destinace a nyní se dostává na 3. místo. Můžeme očekávat, že Čína se stane největší zemí z pohledu jak příjezdů, tak vysílání turistů do světa v příštích pěti až sedmi letech. "

Dle Rafaie je Čína plná zajímavých míst, velmi pestrá, má všechna výšková pásma (moře i hory) a také mnoho kulturních destinací.

Zasněžená Šanghaj

"Mají krásnou kulturu, která není jenom mysticky nehmotná, ale navíc se jí můžete i doopravdy dotknout, od jídla až po velmi staré historické chrámy," popisuje stát Rifai.

Šéf UNWTO také zdůraznil příjemné uvítání, na které se mohou turisté v Číně těšit.

"Turisté cestují tam, kde se cítí dobře a pohodlně a v tomto případě je to Čína. To, že země ví, jak se chovat k turistům, je mnohem důležitější, než jakékoliv politické otázky," podotkl Rifai.

Podle cestovních kanceláří se Francie nahoře udrží

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura mu ale oponuje. Podle něj na vrcholu zůstane i nadále Francie. Tvrdí, že lidé budou vždy nejvíce jezdit do destinací, kde se můžou rekreovat u moře.

Levandulová pole v Provence

"Je třeba si uvědomit i problém s dopravou – do Číny se dá pouze letět, ale do Francie jezdí hodně lidí automobily. Proto například Řecko, ač je nádherné, nebude nikdy špičkou turismu. Je moc odtržené od ostatních států."

S ním souhlasí i Markéta Vogelová, vedoucí oddělení výzkumu a analýz CzechTourism. "I když se Čína stále více otvírá turistům, představa, že by byla světovou jedničkou, je zatím nereálná."

Oba také dodávají, že tyto statistiky vychází z počtu cizinců v ubytovacích zařízeních, ze kterých se nedá zjistit, zda se jedná o turisty, byznysmeny nebo studenty. "Například Londýn je naprostou evropskou špičkou v návštěvnosti, ale většina lidí tam jezdí kvůli studiu angličtiny," říká Okamura.

Přírůstek Číňanů v Čechách je viditelný

Z hlediska cestování Číňanů by se ale Říše středu mohla dostat na vrchol i podle českých expertů.

"Vzestup čínských turistů můžeme vidět i u nás. Za tři čtvrtletí loňského roku přijelo do Česka přes 59 tisíc Číňanů, což je meziroční přírůstek o 32%! Celkový přírůstek cizinců v Česku je přitom pouze 5%," zdůrazňuje Okamura.

Písečná bouře zasáhla Peking

"S tím samozřejmě souvisí i komické scény. Číňané dostávají doma letáky, aby věděli, jak se mají ve světě chovat – je na nich například napsáno, aby neplivali na zem, nedávali si propocené ponožky v luxusních restauracích k usušení na topení nebo jak se má správně stát ve frontě," směje se mluvčí AČCKA.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!