Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čína si zvětšuje světový vliv, bude největším turistickým hitem

Čína | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína | foto: Reprofoto

MADRID/PRAHA Generální sekretář Světové organizace pro turismus (UNWTO) Taleb Rifai očekává, že se Čína mezi pěti až sedmi roky stane největší světovou turistickou destinací. Oznámil to ve čtvrtek v španělské státní televizní stanici RTVE.

Do Číny loni dorazilo 53 milionů zahraničních turistů a Rifai očekává, že toto číslo vzroste.

"Je to prostě přirozený vývoj. Itálii sebrala  místo čtvrté nejvýznamnější destinace a nyní se dostává na 3. místo. Můžeme očekávat, že Čína se stane největší zemí z pohledu jak příjezdů, tak vysílání turistů do světa v příštích pěti až sedmi letech. "

Dle Rafaie je Čína plná zajímavých míst, velmi pestrá, má všechna výšková pásma (moře i hory) a také mnoho kulturních destinací.

Zasněžená Šanghaj

"Mají krásnou kulturu, která není jenom mysticky nehmotná, ale navíc se jí můžete i doopravdy dotknout, od jídla až po velmi staré historické chrámy," popisuje stát Rifai.

Šéf UNWTO také zdůraznil příjemné uvítání, na které se mohou turisté v Číně těšit.

"Turisté cestují tam, kde se cítí dobře a pohodlně a v tomto případě je to Čína. To, že země ví, jak se chovat k turistům, je mnohem důležitější, než jakékoliv politické otázky," podotkl Rifai.

Podle cestovních kanceláří se Francie nahoře udrží

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura mu ale oponuje. Podle něj na vrcholu zůstane i nadále Francie. Tvrdí, že lidé budou vždy nejvíce jezdit do destinací, kde se můžou rekreovat u moře.

Levandulová pole v Provence

"Je třeba si uvědomit i problém s dopravou – do Číny se dá pouze letět, ale do Francie jezdí hodně lidí automobily. Proto například Řecko, ač je nádherné, nebude nikdy špičkou turismu. Je moc odtržené od ostatních států."

S ním souhlasí i Markéta Vogelová, vedoucí oddělení výzkumu a analýz CzechTourism. "I když se Čína stále více otvírá turistům, představa, že by byla světovou jedničkou, je zatím nereálná."

Oba také dodávají, že tyto statistiky vychází z počtu cizinců v ubytovacích zařízeních, ze kterých se nedá zjistit, zda se jedná o turisty, byznysmeny nebo studenty. "Například Londýn je naprostou evropskou špičkou v návštěvnosti, ale většina lidí tam jezdí kvůli studiu angličtiny," říká Okamura.

Přírůstek Číňanů v Čechách je viditelný

Z hlediska cestování Číňanů by se ale Říše středu mohla dostat na vrchol i podle českých expertů.

"Vzestup čínských turistů můžeme vidět i u nás. Za tři čtvrtletí loňského roku přijelo do Česka přes 59 tisíc Číňanů, což je meziroční přírůstek o 32%! Celkový přírůstek cizinců v Česku je přitom pouze 5%," zdůrazňuje Okamura.

Písečná bouře zasáhla Peking

"S tím samozřejmě souvisí i komické scény. Číňané dostávají doma letáky, aby věděli, jak se mají ve světě chovat – je na nich například napsáno, aby neplivali na zem, nedávali si propocené ponožky v luxusních restauracích k usušení na topení nebo jak se má správně stát ve frontě," směje se mluvčí AČCKA.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!