8. srpna 2018 5:28 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Deset tipů pro princezny a rytíře. Kam na rodinný výlet?

Na zámku Milotice si můžete historické kostýmy pro každý věk vypůjčit a projít... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na zámku Milotice si můžete historické kostýmy pro každý věk vypůjčit a projít... | foto: Radek Miča, MAFRA

Letní rodinné výlety na hrady a zámky získají úplně jiný „šmrnc“, když zařadíte do programu speciální prohlídky pro děti. Díky nim navštívíte místa, která si můžete prohlédnout jinak: ve zkráceném čase, s pohádkami, hádankami i odměnou a třeba v doprovodu princezny nebo loupeživého rytíře. Někde jsou prohlídky pro děti novinkou, jinde se pořádají každé léto, třeba na zámku Sychrov.

Tady si ze seznamu prohlídkových okruhů stačí vybrat prohlídku s princeznou. Trvá necelou půlhodinu, a ačkoli projdete nejkrásnější zámecké interiéry, o historii a majitelích Sychrova se nedozvíte téměř nic. Vše je zaměřeno na nejmenší návštěvníky a na to, jak se dříve princům a princeznám na zámku žilo.

Z Českého ráje neodjíždějte, stačí totiž pár kilometrů a ocitnete se v Hruboskalském skalním městě, kde na rodiny s dětmi čeká hrad Valdštejn. Prohlídky mají dvě podoby: děti mohou doprovázet princeznu Kateřinu a pomáhat jí hledat ztracené šperky a poznávat postavy z pověstí Českého ráje anebo se přidat k družině loupeživého rytíře. Tahle prohlídka má dobrodružnější ráz a je spojená s hledáním pokladu a zlomením kletby. Něco málo přes půl hodiny trvá okruh nazvaný Z pohádky do pohádky, kdy si menší děti spolu s princeznou Karolínou projdou všechna nádvoří hradu Kost, kapli a princezninu komnatu.

Hrad Bouzov nabízí prohlídku s Ohnivcem

Za medvědy a ševcem

Cestu do medvědího království nabízí o letních prázdninách zámek Zákupy; zdejší obyvatel hradního příkopu medvěd Medoušek letos oslavil 25. narozeniny. Půlhodinová letní trasa je určená dětem do deseti let v přiměřeném doprovodu dospělých, zámek jim ukáže průvodkyně v pohádkovém kostýmu. V komnatách čekají plyšoví medvídci, při jejichž hledání se děti aktivně zapojí do děje. Kdo odpoví na nejvíc otázek a uhodne nejvíc hádanek, získá klíč od tajných dveří k medvědímu království. Ale nebojte, na závěr prohlídky se tam podívají všechny děti.

Rady před cestou

Prohlídky s princeznou na Sychrově: během prázdnin denně www.zamek-sychrov.cz 

Hrad Valdštejn s princeznou Kateřinou anebo s loupeživým rytířem: dle kalendáře akcí až do konce prázdnin, začátky prohlídek v 11 a ve 14 hodin. www.hrad-valdstejn.cz 

Hrad Kost s princeznou Karolínou: do konce srpna denně www.kost-hrad.cz Cesta do medvědího království na zámku Zákupy: nutná rezervace na tel. +420 487 857 278, vstupné 60/30 Kč, www.zamek-zakupy.cz 

Hrad Bouzov s Ohnivcem: do konce srpna denně www.hrad-bouzov.cz Nové Hrady s hraběnkou Terezií: 2., 9. a 23. srpna, rezervace nutná na tel. +420 386 361 313 nebo e-mailem, www.hrad-novehrady.cz 

Zámek Frýdlant: až do konce října denně mimo pondělí www.zamek-frydlant.cz Staň se rytířem nebo princeznou na hradě Kašperk: o prázdninách denně kromě pondělí, nutná rezervace na tel. +420 376 582 324, www.kasperk.cz 

Tajemství ztracené koruny na zámku Slavkov: o prázdninách denně, www.zamek-slavkov.cz Letní pozastavení v zámku v Litomyšli: o prázdninách denně kromě pondělí www.zamek-litomysl.cz

Romantický hrad Bouzov, který znáte z pohádky O princezně Jasněnce a Létajícím ševci, nabízí prohlídku s Ohnivcem; trvá 40 minut, uvidíte spousty skvěle vybavených interiérů a děti na jejím konci získají rytířský glejt. Děti od čtyř do deseti let zve jihočeský hrad v Nových Hradech na prohlídky s hraběnkou Terezií; ta společně se svou prostořekou služkou přiblíží dětem život šlechty i poddaných a k tomu upovídaný pan purkrabí například prozradí, proč v hradním příkopu není voda. Děti si vyzkoušejí střelbu z dětské kuše a vlastnoručně si také vyrazí novohradský stříbrný, pamětní minci hradu.

Rytíři a princezny

Na malé rytíře a princezny pamatovali také na hradě a zámku Frýdlant, kde se při prohlídce mluví o tom, jak se kdysi na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán, co dělaly jeho děti nebo jak se obrovské místnosti vytápěly v zimě. Během pětačtyřiceti minut si malí návštěvníci mohou řadu předmětů vyzkoušet a osahat (včetně meče!), v hodovní síni zasednout k hostině, zahrát si pár dobových her a čeká je i posezení v křesle hradního pána.

Rytířem nebo princeznou se vaše ratolesti mohou stát i na dovolené na Šumavě, když si uděláte výlet na hrad Kašperk. Děti od šesti do jedenácti let budou sedmdesát minut soutěžit a plnit různé úkoly. Inspirací k netradiční prohlídce byla výchova mladého Karla IV. ve Francii a také potomci významných středověkých osobností, připravovaní od útlého dětství na budoucí poslání.

Projít si zámek v historickém kostýmu je snem nejedné malé princezny. Pokud jej máte, přibalte si ho pro návštěvu zámku Slavkov, kde nejmenší návštěvníci pomocí indicií a příběhu řeší záhadu ztracené koruny. Kostýmy se dají půjčit přímo na zámku.

A konečně desátý tip: do Litomyšle vás pozveme příští týden, ovšem už teď nabídneme malé lákadlo v podobě letních pozastavení na zdejším zámku, kratičkých prohlídek, které vám umožní nahlédnout do soukromí každodenního života aristokratické rodiny pobývající na venkovském sídle.

Eva Obůrková, Spisovatelka, ilustrátorka, cestovatelka