5. června 2008 9:17 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Do Chorvatska opět s jídlem? Asi jen letos

Chorvatsko. Ostrov Vis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chorvatsko. Ostrov Vis. | foto: Tereza Šupová, Lidové noviny

PRAHA/ZÁHŘEB Češi již získali od Chorvatů potvrzení, že dovoz jídla do země bude brzy opět možný. Platnost kontroverzního předpisu totiž bude odložena až na leden.

Tahanice a nejasnosti kolem zákazu dovozu masa, mléka i masných a mléčných výrobků do Chorvatska nekončí. Chorvatské turistické sdružení v Praze včera dopoledne přišlo se zprávou, že byl zákaz zrušen. To ale ihned popřel český velvyslanec v Záhřebu i české ministerstvo zahraničí.

„Není to pravda. Velvyslanec Karel Kühnl v reakci na toto prohlášení navštívil chorvatské ministerstvo zemědělství. Tam mu bylo oznámeno, že podobný krok nebyl zatím stále učiněn. Pan velvyslanec požádal o odložení účinnosti vyhlášky v co nejkratším čase,“ sdělil včera odpoledne LN Jiří Beneš z tiskového oddělení ministerstva zahraničí.

Večer pak byla situace ještě jasnější. „Mám informaci, která je potěšující. Teď jsme dostali písemné sdělení chorvatského ministerstva zemědělství a cestovního ruchu, že odklad skutečně bude,“ řekla Veronika Honcová, česká konzulka ve Splitu. Chorvatské státní úřady podle ní mají ústní souhlas delegace Evropské komise v Chorvatsku a nyní čekají na písemné vyjádření.

„V průběhu zítřka či pozítří by mělo být známo, od kdy konkrétně ten odklad začne platit,“ dodala Honcová. Šéf hraniční veterinární kontroly chorvatského ministerstva zahraničí Goran Vućenović pro ČTK uvedl, že platnost zákazu bude nejspíš odsunuta až na leden 2009. To by znamenalo, že Češi ještě letos při svých cestách do Chorvatska nijak omezováni nebudou, příští rok ale již ano. Chorvatské turistické sdružení ve svém dopoledním sdělení uvedlo, že se „nařízení o zákazu dovozu masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků nebude vztahovat na členské země EU“. Podle Honcové jde ale o nesprávný výklad. „Jde o implementaci předpisu Evropské unie, to nelze zrušit. Platnost tohoto předpisu ale bude odložena,“ dodala.

Josef Hympl, Tereza Šupová

Najdete na Lidovky.cz