Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dobříšský zámek. Pivovarské sklepy, fíkovníky i francouzská zahrada

Zámek Dobříš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Dobříš | foto: zamekdobris.cz

Při letní procházce francouzským parkem u zámku Dobříš zažijete během chvíle mnohá překvapení. Vedle toho, že vás zahradou ve stylu „á la Versailles“ provede průvodce, navštívíte rozpálený skleník v oranžerii a zažijete i chladnou spršku ve sklepích z 18. století, kde se v minulosti uchovávaly sudy dobříšského piva.

Od druhé poloviny osmnáctého století fungovala na Dobříši nedaleko od rokokového zámku fíkovna. Jedna z tehdy nejvýznamnějších staveb tohoto druhu v Čechách plodila pravidelně fíky až do roku 1929, kdy dva poslední fíkovníky zmrzly. Dnes se v místech tehdejší fíkovny nachází dobříšské zahradnictví, několik fíků ale na Dobříši stále ještě nalezneme.


Pohlednice z cest na větší mapě

Exotické plody obdivují každou neděli během letních měsíců účastníci komentovaných prohlídek francouzského parku. Během ní se totiž výjimečně podívají také do budovy zámeckého skleníku – oranžerie. Zdejší zahradník tu dodnes pěstuje teplomilné rostliny včetně zmíněných fíkovníků, oleandru či historické zámecké odrůdě růže s názvem Maréchal Niel. Květiny z francouzského parku zahradník v oranžerii uchovává také přes zimu.

Oranžerie byla u dobříšského panství vybudována v 18. století, stejně jako pivovarské sklepy, ve kterých se uchovávaly sudy s mokem vařeným v přilehlém pivovaru. Také rozsáhlé interiéry tohoto sklepení navštíví účastníci komentovaných dobříšských vycházek. 

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Na rozdíl od oranžerie si ale původní funkci prostoru musí pouze představit. Pivo se na Dobříši nevaří už víc než třicet let, zajít chuť si tak musí nechat i pivaři, kteří se přijdou do sklepení s pivovarskou atmosférou podívat. Autentičnost přesto pivovarským sklepům nechybí – včetně problémů s podmačováním střešní klenby. Ten návštěvníkům v horkých dnech místy přivodí také osvěžující „deštivou“ spršku.  

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!