Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
15. prosince 2016 6:07 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Fotka u srdíčkového stromu s punčem. Vánoční Vídeň je kouzelná

Vánoční Víděň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční Víděň | foto: REUTERS/Heinz-Peter Bader

Téměř dvoumilionová středoevropská metropole láká turisty po celý rok. A Vánoce nejsou výjimkou, protože ty vídeňské patří vůbec k těm nejpůsobivějším, které můžete navštívit. O tom, že Vídeň je Vánoční město, nemůže být pochyb. První adventní trh se konal již v roce 1772 ve Freyungu v centru města.

Na tomto trhu si stále můžete vyzkoušet řemesla, která tehdejší obyvatele Vídně živila před téměř 250 lety. Velkých adventních trhů je ve Vídni více než deset a ten největší a nejznámější najdete na Radničním náměstí v samotném srdci rakouského hlavního města.

Christkindlmarkt na náměstí Rathausplatz se rozprostírá přímo před místní novogotickou radnicí, jejíž okna se každoročně proměňují v adventní kalendář. 12. listopadu se na Radničním náměstí otevře více než 100 stánků, ve kterých si můžete koupit například vánoční ozdoby nebo pro Vídeň typický punč.

Atmosféru nasajete také v okolním parku, kde si můžete i zabruslit na dvou velkých ledových plochách nebo se vyfotit u velkého srdíčkového stromu, odkud má památeční fotku snad každý zamilovaný pár, který vánoční Vídeň navštívil. Trh u radnice má ještě jedno své velké specifikum, můžete na něm potkat Christkindla, což je vánoční anděl, který vám údajně splní tajná přání.

Advent ve Vídni
Advent ve Vídni

Živý betlém

Adventní trh u radnice ale není zdaleka to jediné, co vám Vídeň může nabídnout. Máte-li děti, nemůžete vynechat trh na Karlsplatz. Je zde totiž živý betlém, ve kterém budou po celý prosinec ovce a kozy. Před kostelem Karlskirche si můžete koupit ozdoby nebo šperky, které řemeslníci vyrobí přímo před vašima očima. Kulturní vyžití najdete u zámku Schönbrunn, kde si kromě trhů můžete prohlédnout i zámecká zákoutí.

V zámeckém prostředí je i vánoční vesnička, kde se nádherně vyjímá zářivě osvětlený vánoční strom. U zámku Belvedere si můžete poslechnout dětské pěvecké sbory na „andělském jevišti“, nejmenším vykouzlí úsměv na tváři různé kolotoče a vláček, který projíždí mezi osvětlenými stánky s občerstvením.

Vánoční Víděň

To ale stále není všechno. Nejstarší trh ve Freyungu, na náměstí Stephansplatz, Maria Theresien Platz, trhy u Prateru nebo ve čtvrti Spittelberg, to všechno jsou místa, kde na vás dýchne ta pravá vídeňská vánoční atmosféra a která rozhodně stojí za cestu do Rakouska. Navíc to není daleko, z Brna se do Vídně dostanete za necelé dvě hodiny a například s BlaBlaCarem vás cesta vyjde na 100 korun. Z Prahy jste ve Vídni za tři a půl hodiny a řidiči vás svezou za 250 korun. Vánoční Vídeň zkrátka nesmíte vynechat, jde o jedinečný zážitek, který ve vás vyvolá tu pravou vánoční atmosféru.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...