Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Fotka u srdíčkového stromu s punčem. Vánoční Vídeň je kouzelná

Vánoční Víděň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční Víděň | foto: REUTERS/Heinz-Peter Bader

Téměř dvoumilionová středoevropská metropole láká turisty po celý rok. A Vánoce nejsou výjimkou, protože ty vídeňské patří vůbec k těm nejpůsobivějším, které můžete navštívit. O tom, že Vídeň je Vánoční město, nemůže být pochyb. První adventní trh se konal již v roce 1772 ve Freyungu v centru města.

Na tomto trhu si stále můžete vyzkoušet řemesla, která tehdejší obyvatele Vídně živila před téměř 250 lety. Velkých adventních trhů je ve Vídni více než deset a ten největší a nejznámější najdete na Radničním náměstí v samotném srdci rakouského hlavního města.

Christkindlmarkt na náměstí Rathausplatz se rozprostírá přímo před místní novogotickou radnicí, jejíž okna se každoročně proměňují v adventní kalendář. 12. listopadu se na Radničním náměstí otevře více než 100 stánků, ve kterých si můžete koupit například vánoční ozdoby nebo pro Vídeň typický punč.

Atmosféru nasajete také v okolním parku, kde si můžete i zabruslit na dvou velkých ledových plochách nebo se vyfotit u velkého srdíčkového stromu, odkud má památeční fotku snad každý zamilovaný pár, který vánoční Vídeň navštívil. Trh u radnice má ještě jedno své velké specifikum, můžete na něm potkat Christkindla, což je vánoční anděl, který vám údajně splní tajná přání.

Advent ve Vídni
Advent ve Vídni

Živý betlém

Adventní trh u radnice ale není zdaleka to jediné, co vám Vídeň může nabídnout. Máte-li děti, nemůžete vynechat trh na Karlsplatz. Je zde totiž živý betlém, ve kterém budou po celý prosinec ovce a kozy. Před kostelem Karlskirche si můžete koupit ozdoby nebo šperky, které řemeslníci vyrobí přímo před vašima očima. Kulturní vyžití najdete u zámku Schönbrunn, kde si kromě trhů můžete prohlédnout i zámecká zákoutí.

V zámeckém prostředí je i vánoční vesnička, kde se nádherně vyjímá zářivě osvětlený vánoční strom. U zámku Belvedere si můžete poslechnout dětské pěvecké sbory na „andělském jevišti“, nejmenším vykouzlí úsměv na tváři různé kolotoče a vláček, který projíždí mezi osvětlenými stánky s občerstvením.

Advent ve Vídni (ilustrační snímek)

To ale stále není všechno. Nejstarší trh ve Freyungu, na náměstí Stephansplatz, Maria Theresien Platz, trhy u Prateru nebo ve čtvrti Spittelberg, to všechno jsou místa, kde na vás dýchne ta pravá vídeňská vánoční atmosféra a která rozhodně stojí za cestu do Rakouska. Navíc to není daleko, z Brna se do Vídně dostanete za necelé dvě hodiny a například s BlaBlaCarem vás cesta vyjde na 100 korun. Z Prahy jste ve Vídni za tři a půl hodiny a řidiči vás svezou za 250 korun. Vánoční Vídeň zkrátka nesmíte vynechat, jde o jedinečný zážitek, který ve vás vyvolá tu pravou vánoční atmosféru.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!