Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hnijící odpad, špinavé jídelny a plivání kostí. I to je Čína, říká Češka

Dobromila Dvořáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobromila Dvořáková | foto: Archiv Dobromily Dvořákové

Dobromila Dvořáková se do Číny přestěhovala v rámci studia. Vybrala si jednu z nejchudších provincií v západní části země. „Kuej-jang je stále na začátku rozvoje, takže už jen to, že jsem běloška, způsobuje neskutečný povyk. Všichni si na mě pořád ukazují a dost nepříjemně zírají a cizí lidé si mě fotí bez zeptání,“ popisuje.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování do Číny? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Nejvíce na mne zapůsobila nádherná horská scenérie Kuej-jang a příjemné neznečištěné ovzduší hned po výstupu z letadla. Vzápětí mne však přivítal šváb na tureckém záchodě. Dále pak následoval dopravní horor, hodný nejlidnatější země světa. Na čtyřproudové silnici se běžně šťouchá i šest proudů aut, za zvuku klaksonů mezi nimi kličkují kola, motorky i chodci. Ulice jsou plné stánkařů bez povolení, prodávajících vše od smaženého tofu k punčocháčům a všude pobíhá spousta toulavých psů.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Asi jediná věc, co tu opravdu neocení, je individuální myšlení a kreativita. Dost to jde poznat hlavně ve škole, kde vysokoškolští profesoři na nás klidně i křičí, když se jim něco nelíbí, jako na základce a také se musíme biflovat v asijském stylu vše nazpaměť. Kuej-jang je stále na začátku rozvoje, takže už jen to, že jsem běloška způsobuje neskutečný povyk. Všichni si na mě pořád ukazují a dost nepříjemně zírají nebo pokřikují „hello“, jediné anglické slovo, co tu kdo zná. Neustále mě cizí lidé na ulici fotí bez zeptání a někdo má vždy poznámky k mému vzhledu, protože na rozdíl od Evropy, tady je bledá pleť naprostým ideálem krásy. Také zde moc nelze počítat s dodržováním hygieny. Všechno je špinavé, dokonce i v jídelnách, na ulici leží běžně hromady hnijícího odpadu a nikdo se nad tím moc nepozastavuje. V restauraci je naprosto v pořádku nahlas mlaskat, srkat a plivat kosti přímo na stůl, na což jsem si už zvykla a dělám to také. Rovněž je normální volně komentovat něčí nadváhu a ptát se cizích lidí na věk či rodinný status hned v první otázce. Zdvořilostní normy jsou tu zkrátka nastaveny jinak.

Kdo je Dobromila Dvořáková

Odmalička jsem se učila cizí jazyky a ráda cestovala. Rozhodla jsem se cestovat po ne příliš známých destinacích a tentokrát zamířila do Západní Číny. Studuji čínskou filologii na FF UP, díky čemuž jsem vyjela na rok 2014/15 do jedné z nejchudších provincií Kuej-čou. Vybrala jsem si tuto netradiční destinaci, abych lépe poznala pravou čínskou kulturu a mohla zažít, jak to tady skutečně chodí bez příkras. V budoucnu bych se chtěla věnovat tlumočení nebo průvodcovství.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka se vracím už za měsíc a moc se těším. Myslím, že rok v natolik odlišné kultuře by nemálo Čechů vyléčil z pocitu, že se u nás žije špatně, mě to tu tedy rozhodně prozatím stačilo. Každopádně se plánuji vrátit do Číny možná i na delší dobu, protože je to tak rozmanitá země, že člověk ani za několik let nestihne poznat všechna zajímavá místa.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chybí mi úplně všechna jídla a už rok jsem neměla snídani. Narozdíl od Pekingu tady není vůbec nic z naší kuchyně, nebo je to cenově naprosto nedostupné. Nejen že není chleba, ale sehnat i francouzskou bagetu je téměř nemožné. Veškeré čínské pečivo je sladké a chutná jako vánočka, ale Číňané to klidně jí i s pečeným kuřetem. Neexistuje tu sýr a mléčné výrobky jsou z prášku, protože většina Číňanů je netolerantní vůči laktóze. Taky si často zastesknu po šunce a jiných uzeninách. Ty tu taky nejsou, nebo jsou předražené ve Walmartu. Největší noční můrou jsou rozhodně párky, jsou sladké a mají růžovou barvu, hot-dog jsem neviděla snad nikde v Číně ani jednou. České jídlo jsme vařili ve škole a setkalo se s pozitivním ohlasem nejen od Číňanů, ale i od ostatních cizinců, nejvíce všem chutnala samozřejmě bábovka.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Už se mi stalo že někteří považovali Česko za součást Ruska nebo USA, přesto lidí, kteří ho znají, je poměrně dost. Většinou se vyznají starší lidé, nebo ti s lepším vzděláním a poměrně dost z nich navštívilo Prahu. Hlavní asociace jsou vždy spojeny s Prahou, krásnými ženami a pivem. Většina lidí se také stále domnívá, že jsme Československo a vždy se velmi diví, že se naše státy rozdělily bez toho, aby se vedla válka. Ti znalejší se zajímají o českou komunistickou éru a chtějí vědět, jak vypadá náš nový režim, případně se ptají, který z režimů se nám líbí více.

Lidovky.cz: Sledujete čínskou politiku?
Politická kultura je zde velmi podobná té české předlistopadové. Je zde pouze jedna vládnoucí komunistická strana a není prostor pro nějakou variabilitu. Občas se uskuteční medializovaná poprava zkorumpovaných politiků, což vypadá stejně jako komunistické procesy u nás a nikdy se pořádně neví, co byl skutečný důvod odstranění těch lidí.Také panuje poměrně přísná cenzura médií, hlavně internetu. Stránky jako Google, Facebook nebo Youtube jsou zcela blokovány, aby se lidé náhodou nedozvěděli něco, co se vládě nehodí. Běžní lidé o politice moc nemluví, spíše to berou jako dané a nepitvají se v tom. Mnohem více se zde klade důraz na ekonomický vývoj země, rostoucím HDP se rád pochlubí každý Číňan.

Češi v cizině

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...