8. října 2015 7:38 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Irsko? Kuchyně z celého světa, zelené pláně a nepředvídatelné počasí

Dublin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dublin | foto: Kateřina Kaňáková

Letos v srpnu jsem měla možnost navštívit Irsko. Zemi nekonečných smaragdově zelených plání, nepředvídatelného počasí a mnoha přírodních krás. Na rozdíl od předpokládaného špatného počasí, díky bohu však za celých 14 dní pršelo pouze třikrát a to v rozmezí 10 až 15 minut. Nevím, jestli za to mohlo pověstné irské štěstí, ale kromě občasných silných poryvů větru jsem si na irské počasí nemohla ani v nejmenším stěžovat.

Ještě než se do Irska vypravíte, měli byste vědět, že úředním jazykem není pouze angličtina, ale i keltština, kterou sice používá pouze 5 procent obyvatelstva, ale všechny nápisy a upozornění jsou stejně dvojjazyčné. Keltština, uváděná na prvním místě před používanější angličtinou, je jazyk, kterému normální člověk ani nemá šanci porozumět. Je to téměř nemožné. S angličtinou jako takovou totiž nemá pranic společného.

Dublin, jakožto hlavní město Irska, není ani tak významné svou velikostí, čítá okolo půl milionu obyvatel, čili je to taková poloviční Praha, ale spíše svou neopakovatelnou atmosférou a přátelským prostředím. Téměř na každém rohu se nachází jeden z typických irských pubů, které jsou neodmyslitelnou součástí irské kultury. Když budete večer v centru, nezapomeňte se projít po ulicích čtvrti Tempel Bar. Pokud jste už zletilí, zastavte se v jednoum z místních pub, objednejte si proslulý Guiness a nechte se unést atmosférou a irským nekončícím veselím, doprovázeným hlasitým zpěvem a ještě hlasitějším smíchem.

Katedrála sv. Patrika
Řeka Liffey v Dublinu


Pokud nejste, tak jako já, bloumejte přilehlými uličkami a zaposlouchejte se do hlasů zpěváků nebo se na chvíli zastavte a shlédněte jedno z představení pouličních umělců. Takzvaný street art se v Dublinu těší obrovskému zájmu, jak ze strany diváků, tak ze strany umělců, a proto tu o zábavu není nouze ani přes den.

Kuchyně celého světa

Až vás hospody a bary přestanou bavit, zajděte si na jídlo do jedné z mnoha restaurací. Na výběr budete mít snad ze všech světových kuchyní. V tomto směru je Dublin velmi kosmopolitní. Pojem irská kuchyně totiž v podstatě neexistuje. Jedním z typických jídel, které stojí za ochutnání, je například Irish stew, dušené jehněčí maso se zeleninou a brambory, které jsou mimo jiné součástí každodenního jídelníčku, ale jinak nic moc od irské gastronomie nečekejte. Proto nebuďte překvapení, když v jedné ulici natrefíte jak na německou pekárnu, zároveň na japonský sushi bar, britské Fish and chips, pravou italskou trattorii a mongolské barbecue, tak na americký burger bar.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.


Když budete mít chuť na trochu historie, zajděte se podívat do katedrály svatého Patricka, která je největší katedrálou v celém Irsku, navštivte Dublinský hrad a v neposlední řadě také univerzitu Trinity College, kde stojí za návštěvu především univerzitní knihovna a jeden z jejích sálů dlouhý 65 metrů a příznačně pojmenovaný jako Long room.

Pokud vás ani jedna z výše zmíněných památek nezaujala, zkuste návštěvu Phoenix parku. Jedná se o největší park v Dublinu a kromě toho, že zde najdete dublinskou zoo, tu můžete krmit volně pasoucí se daňky. Jen se vybavte velkou dávkou trpělivosti, hledat stádo daňků na 707 hektarech plochy vám může dát někdy dost zabrat. A abych nezapomněla, nechoďte s prázdnou. Mrkvemi nikdy nic nezkazíte a přízeň daňků tím máte předem zaručenou.


Pohlednice z cest na větší mapě

Další možností jak strávit volný čas v Dublinu je vydat se na pláž. Ano, čtete správně, na pláž. Dublin leží přímo u Irského moře, a tak není divu, že je lemován mořským pobřežím, tedy i plážemi. Nachází se zde i poměrně velký přístav, odkud každý den vyplouvají lodě například do Velké Británie a jiných částí Evropy. Pláže sice najdete i přímo v Dublinu, ale mnohem hezčí jsou odlehlejší pláže zhruba půl hodiny cesty vlakem z centra města. Pokud nejste trénovaný otužilec, nejspíš se tu asi moc nevykoupete, ale není nad to strávit alespoň jedno odpoledne relaxem a nicneděláním za zvuků mořského příboje.

Phoenix park

K dalším turistickým atrakcím v Dublinu patří Guiness Storehouse, Jameson Whiskey Destillery, Botanická zahrada, Muzeum moderního umění, nebo vikingské muzeum Dublinia. Každý si bezpochyby najde to své.

Okolí Dublinu

Centrum města není nijak zvlášť velké, takže se všude bez problémů dostanete pěšky. Pokud si ale budete kupovat jízdenky na městskou hromadnou dopravu, počítejte s tím, že vás to vyjde poměrně draho. Studentské jízdné na dva týdny mě vyšlo asi tak zhruba na tolik jako jízdné v Praze na 3 měsíce.

Monkstown

Pokud do Irska plánujete jet na delší dobu, určitě vyrazte na výlet mimo Dublin. Já jsem například navštívila národní park Wicklow mountains, historické městečko Kilkenny, odkud pochází druhé nejznámější irské pivo Smithwicks, a také Severní Irsko, konkrétně jeho hlavní město Belfast a přírodní památky Dark Hedges a Giants Causeway. S návštěvou Irska rozhodně neotálejte tak dlouho jako já. Irsko a hlavně Iry si prostě nemůžete nezamilovat.

Kateřina Kaňáková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz