Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak je to v Norsku s alkoholem? Zmatek a samé háčky

Obchodní regál s Akevittem, tradiční norskou bylinnou pálenkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodní regál s Akevittem, tradiční norskou bylinnou pálenkou. | foto: Ondřej Patrovský

Páteční noc, oslava je v plném proudu, pití teče proudem a je jasné, že se nikdo před půlnocí domů nevrátí. Stane se ale nevyhnutelné - dojde alkohol. Co s tím? V Česku snadno řešitelný problém. Kolektiv ze svých řad vybere nejstřízlivější oběť, která vyběhne ven do tmy a v nejbližší večerce koupí alespoň jednu láhev a po návratu zachrání párty. Pro většinu lidí běžná situace. V Norsku je v tom ale jistý háček.

Pokud vám v severské zemi dojde ve víru párty pití, dojde vám dost pravděpodobně i párty. Po osmé hodině večer si totiž v norských obchodech nekoupíte ani malé pivo. Pro průměrného Čecha, který podle letošních průzkumů vypije 138 půllitrů piva ročně, se jedná o noční můru.

Státní obchod Vinmopolet, jediný řetězec, kde si můžete legálně koupit láhev...
Upozornění pro zákazníky ohledně doby prodeje alkoholu, visící v norském...

V Norsku fungují přísné zákony omezující spotřebu alkoholu. Tamní vláda mnoho let razí protialkoholovou politiku, celá země má s ním dlouhodobé problémy. Počet Norů závislých na alkoholu je vysoký, podle nejnovějších průzkumů průměrný obyvatel Norska přitom vypije 83 litrů za rok.

Je v tom ale jistý háček. Norové si totiž mohou, i přes různé zákazy a opatření, alkohol v klidu koupit, takže navzdory veškeré vládní snaze není problém se závislostí zcela vyřešen. Zatímco v obyčejném norském obchodě si bez problému koupíte třeba 60 lahví piva, jediná láhev whiskey už podle norské vlády představuje problém. Pro tvrdý alkohol se tak musíte vydat jinam než do supermarketu. Jedinou možnost představuje Vinmonopolet - jediný obchod, který má od státu povoleno prodávat víno, pálenky a silnější piva nad 4,7 % alkoholu. Pití si zde koupíte za nemalé ceny. Na alkohol je totiž uvalena vysoká daň, která má konzumenty odradit od koupě.

Je v tom ale jistý háček. Ceny jsou vysoké možná pro turisty nebo cizince, zvyklé na jiné cenové poměry. Zakoupení alkoholu v zemi, kde je průměrná měsíční mzda v přepočtu zhruba 120 000 českých korun (podle průzkumů z roku 2018), pro Nora nepředstavuje veliký problém. Láhev vína ve Vinmonopolet stojí v průměru 80 norských korun (209 Kč) a flaška zdejšího akevittu třeba 350 norských korun (917 Kč).

Vinmonopolet přitom zavírá své alkoholové brány ve všední dny v šest hodin večer, v sobotu už ve tři odpoledne. V neděli jsou veškeré snahy marné, je zavřeno. V normálních obchodech tak pivo neseženete, od osmé hodiny panuje zákaz prodeje alkoholu. Celá země vás tak v noci nechá na suchu a vaše oslava je odsouzena k smrti.

Je v tom ale jistý háček. Pokud žijete v Norsku a koupíte si láhev alkoholu za vysokou cenu, vláda vás ani tehdy nemusí nechat na pokoji. Pokud jste častým zákazníkem Vinmonopoletu a koupíte toho příliš moc, stát vás skrze předložený občanský průkaz identifikuje a umístí na speciální seznam. Na něm si pak digitálně bude vést záznamy o vaší zákaznické aktivitě. Po nějaké době vám pak domů přijde pozvánka na protialkoholová rehabilitační sezení. V některých regionech vám na dveře může zaklepat sociální pracovník nebo policie.

Norská policie má totiž právo na prohlídku vašeho domu, pokud pojme podezření, že vlastníte příliš mnoho alkoholu, než je pro vaši vlastní spotřebu. Bezpečnostní složky se mohou k vám domů sami pozvat i tehdy, když si vaši sousedé budou stěžovat na velký hluk, který se týká oslavování a pití alkoholu. Důvodem pro prohlídku může být i podezření, že s alkoholem načerno obchodujete.

Je v tom tedy několik jistých háčků. Než tedy v Norsku během párty vyrazíte na ulici pro další láhev pití, osobně doporučuji zvážit možnost nechat párty milosrdně zemřít.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....