3. října 2019 6:43 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak je to v Norsku s alkoholem? Zmatek a samé háčky

Obchodní regál s Akevittem, tradiční norskou bylinnou pálenkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodní regál s Akevittem, tradiční norskou bylinnou pálenkou. | foto: Ondřej Patrovský

Páteční noc, oslava je v plném proudu, pití teče proudem a je jasné, že se nikdo před půlnocí domů nevrátí. Stane se ale nevyhnutelné - dojde alkohol. Co s tím? V Česku snadno řešitelný problém. Kolektiv ze svých řad vybere nejstřízlivější oběť, která vyběhne ven do tmy a v nejbližší večerce koupí alespoň jednu láhev a po návratu zachrání párty. Pro většinu lidí běžná situace. V Norsku je v tom ale jistý háček.

Pokud vám v severské zemi dojde ve víru párty pití, dojde vám dost pravděpodobně i párty. Po osmé hodině večer si totiž v norských obchodech nekoupíte ani malé pivo. Pro průměrného Čecha, který podle letošních průzkumů vypije 138 půllitrů piva ročně, se jedná o noční můru.

Státní obchod Vinmopolet, jediný řetězec, kde si můžete legálně koupit láhev...
Upozornění pro zákazníky ohledně doby prodeje alkoholu, visící v norském...

V Norsku fungují přísné zákony omezující spotřebu alkoholu. Tamní vláda mnoho let razí protialkoholovou politiku, celá země má s ním dlouhodobé problémy. Počet Norů závislých na alkoholu je vysoký, podle nejnovějších průzkumů průměrný obyvatel Norska přitom vypije 83 litrů za rok.

Je v tom ale jistý háček. Norové si totiž mohou, i přes různé zákazy a opatření, alkohol v klidu koupit, takže navzdory veškeré vládní snaze není problém se závislostí zcela vyřešen. Zatímco v obyčejném norském obchodě si bez problému koupíte třeba 60 lahví piva, jediná láhev whiskey už podle norské vlády představuje problém. Pro tvrdý alkohol se tak musíte vydat jinam než do supermarketu. Jedinou možnost představuje Vinmonopolet - jediný obchod, který má od státu povoleno prodávat víno, pálenky a silnější piva nad 4,7 % alkoholu. Pití si zde koupíte za nemalé ceny. Na alkohol je totiž uvalena vysoká daň, která má konzumenty odradit od koupě.

Je v tom ale jistý háček. Ceny jsou vysoké možná pro turisty nebo cizince, zvyklé na jiné cenové poměry. Zakoupení alkoholu v zemi, kde je průměrná měsíční mzda v přepočtu zhruba 120 000 českých korun (podle průzkumů z roku 2018), pro Nora nepředstavuje veliký problém. Láhev vína ve Vinmonopolet stojí v průměru 80 norských korun (209 Kč) a flaška zdejšího akevittu třeba 350 norských korun (917 Kč).

Vinmonopolet přitom zavírá své alkoholové brány ve všední dny v šest hodin večer, v sobotu už ve tři odpoledne. V neděli jsou veškeré snahy marné, je zavřeno. V normálních obchodech tak pivo neseženete, od osmé hodiny panuje zákaz prodeje alkoholu. Celá země vás tak v noci nechá na suchu a vaše oslava je odsouzena k smrti.

Je v tom ale jistý háček. Pokud žijete v Norsku a koupíte si láhev alkoholu za vysokou cenu, vláda vás ani tehdy nemusí nechat na pokoji. Pokud jste častým zákazníkem Vinmonopoletu a koupíte toho příliš moc, stát vás skrze předložený občanský průkaz identifikuje a umístí na speciální seznam. Na něm si pak digitálně bude vést záznamy o vaší zákaznické aktivitě. Po nějaké době vám pak domů přijde pozvánka na protialkoholová rehabilitační sezení. V některých regionech vám na dveře může zaklepat sociální pracovník nebo policie.

Norská policie má totiž právo na prohlídku vašeho domu, pokud pojme podezření, že vlastníte příliš mnoho alkoholu, než je pro vaši vlastní spotřebu. Bezpečnostní složky se mohou k vám domů sami pozvat i tehdy, když si vaši sousedé budou stěžovat na velký hluk, který se týká oslavování a pití alkoholu. Důvodem pro prohlídku může být i podezření, že s alkoholem načerno obchodujete.

Je v tom tedy několik jistých háčků. Než tedy v Norsku během párty vyrazíte na ulici pro další láhev pití, osobně doporučuji zvážit možnost nechat párty milosrdně zemřít.

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...