9. února 2017 6:27 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jesenický Přemyslov. Adrenalinový zážitek aneb Černá opět frčí

Jesenický Přemyslov jsme navštívili o víkendu, kdy po několika dnech oblevy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jesenický Přemyslov jsme navštívili o víkendu, kdy po několika dnech oblevy... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Jesenický Přemyslov jsme navštívili o víkendu, kdy po několika dnech oblevy zase trochu přituhlo, takže sjezdovky byly opravdu velmi tvrdé a rychlé. Po třech letech byla navíc díky letošní rozumné zimě v provozu i černá sjezdovka pod lanovkou, takže si z Přemyslova tentokrát odvážíme až adrenalinový zážitek.

Přemyslov je menší lyžařské středisko ležící necelou půlhodinku od Šumperka. Ač jde o méně nápadný skiareál, tak oblouky tu v rámci tréninku krájel i samotný Ondra Bank. Hlavní sjezdovky jsou v Přemyslově dvě a spolu tvoří skoro precizní písmeno D. My jsme tuto zimu v Přemyslově poprvé okusili jízdu na černé sjezdovce Přímé pod lanovkou a už chápeme, proč byl Bank tak úspěšným českým lyžařem.

Černá sjezdovka je tu zkrátka nekompromisní. Ze začátku nabíhá pozvolněji, ale hned po pár metrech se prudce zalomí, jako byste sjížděli buben skokanského můstku. My jsme černou volili hned na první lano, takže jsme na ní krájeli manšestr jako první a nutno říct, že rychlost na sjezdovce nás tak překvapila, až jsme si v průběhu museli raději několikrát zastavit ? Sjezdovka je bez jakýchkoli zatáček a spouští se napřímo pod lanovkou dolů, takže přehledná je, jen bych ji vzhledem k prudkému sklonu uvítala o něco širší.

Přemyslov v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy - 3 hod 7 min
  • Celodenní skipas dospělí - 480 Kč
  • Celodenní skipas děti (6-15 let) - 330 Kč
  • Děti do 6ti let lyžují zdarma
  • Provozní doba lanovky - 9:00 – 16:00
  • www.desna-as.cz
  • Parkování 1 malé parkoviště u pokladen, 1 větší parkoviště 50 m od nástupu na lanovku

Méně adrenalinovou variantou je vedlejší modrá sjezdovka Esíčko, která tvoří pomyslné břicho zmíněného písmene D. Také Esíčko bylo o víkendu tvrdé a rychlost na něm mohla klidně odpovídat i leckterým červeným sjezdovkám. Neměknoucí povrch umožnil carvové oblouky pěkně po hranách i odpoledne.

Největší koncentrace dětí byla v Přemyslově na sjezdovkách Dětská I a Dětská II, které se nachází v samé pravé části areálu. Přejezd do této části je nejpříhodnější z modré sjezdovky užším přejezdem, takže výhodou je, že se sem jen tak někdo vysokou rychlostí nepřiřítí a děti mají díky tomuto „odříznutí“ více klidu i bezpečí. Využívat tu mohou lanáček, pomu i dětský park s pojízdným pásem a slalomovými zvířaty. Lyžařské lekce tu má na starosti lyžařská škola Sun Ski, kde vás den skupinové výuky na dítě vyjde na příjemných 490 Kč (celkem 4 hodiny výuky).

Černá sjezdovka je tu zkrátka nekompromisní. Ze začátku nabíhá pozvolněji, ale...
Přemyslov je menší lyžařské středisko ležící necelou půlhodinku od Šumperka. Ač...

Občerstvení najdete v Přemyslově na dvou místech, a to na rozcestí mezi Esíčkem a Dětskými sjezdovkami a pak v hlavním zázemí vedle pokladen nad parkovištěm, které tu pravidelně navštěvujeme a pravidelně si chválíme chutné jídlo a velké porce. Z nabídky jídel můžete vybírat například mezi vepřovým vrabcem se zelím, masovou směsí, kterou zkusil kolega Tom, nebo svíčkovou, kterou si tu zas nikdy nenechám ujít já. Ceny jídel jsou také příznivé a kromě svíčkové za 105 Kč se ceny pohybují do 100 Kč.

Restaurace je propojená také s bufetem, kde je na výběr kromě tradiční horké čokolády s porcí šlehačky i bombardino nebo tzv. pánský štrúdl, tedy jablečný džus s rumem.

Za příjemnou cenu se můžete ubytovat v penzionu Sokolka v Koutech nad Desnou, kde jsou k dispozici dvoulůžkové pokoje i čtyřlůžkové pokoje a společná kuchyně se společenskou místností. Průměrná cena je 260 Kč za osobu na noc.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.