20. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jihokorejský ostrov Čedžu nabízí přes sto muzeí. Láká na sex a plyšáky

Joannino medvědí muzeum na ostrově Čedžu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joannino medvědí muzeum na ostrově Čedžu | foto: www.meltedstories.comReprofoto

ČEDŽU Na malebném jihokorejském ostrově Čedžu mohou návštěvníci vyšplhat mandarinkovým sadem na spící sopku, sledovat ženy potápějící se pro mušle, anebo - pokud je to láká víc - navštívit Světové muzeum lásky. To je jedním ze tří muzeí, která jsou na ostrově zasvěcena sexu. Kromě nich jsou tam rovněž dvě muzea čokolády, tři s plyšovými medvídky a celkem sedm muzeí specializujících se na "trikové umění".

To znamená, že se tam návštěvníci mohou vyfotit, jako by je právě v čelistech drtil žralok, nebo jako by popíjeli drink s pěti skrovně oděnými ženami.

Na ostrově s rozlohou 1850 čtverečních kilometrů je více než stovka muzeí, z nichž většina byla otevřena až během posledních několika let. Nová konkurence přitom vyvolala spory mezi jejich majiteli, kteří se navzájem obviňují z napodobování, pomlouvají si sbírky a uzavírají dohody s provozovateli cestovních kanceláří, aby vozili zájezdy turistů právě k nim.

Majitel muzea Loveland, které se zaměřilo na sex, před časem obvinil majitele muzea Secret Garden, umístěného na protější straně ulice, že změnil expozici ze skla na sex. "Zhruba 90 procent jejich exponátů teď má sexuální tématiku," postěžoval si listu The Wall Street Journal.

Na výstavbu muzeí přispívá korejská vláda

Aby měly autobusy čínských turistů kam zamířit, souhlasila korejská vláda, že pomůže financovat náklady na vybudování muzeí a nabídla majitelům daňové úlevy.

To vedlo k obviněním, že developeři využívají muzea, jen aby se dostali k levným financím. "Lidé otvírají muzea, protože mohou dostat peníze s nízkou úrokovou sazbou," postěžoval si Čung Se-ho z muzea Folklóru a přírodní historie. "Je zde jen sedm opravdových muzeí, zbytek jsou všechno muzea předělaná na turistické atrakce," dodává.

Ostrov Čedžu

Čedžu leží u jižní špičky Jižní Koreje v moři mezi Čínou, vzdálenou 480 kilometrů, a Japonskem, které je vzdáleno zhruba 180 kilometrů. Z původně malebného místa, kam jezdili Jihokorejci trávit líbánky, se ostrov postupně přeměnil na hlavní turistickou destinaci, která v uplynulém roce přilákala kolem deseti milionů návštěvníků. Před deseti lety to byly pouze čtyři miliony.

Ostrov, který má asi 600 000 stálých obyvatel, je jedním z mála míst na světě, kam mohou čínští turisté bez víza. Díky tomu je blízkou a levnou zahraniční destinací pro čím dál tím více cestování chtivé obyvatele pevninské Číny.

Nevkusná muzea nejsou v turistických městech ničím novým. Zabaví celou rodinu, když zrovna venku prší, a představují levnou zastávku pro turistický autobus. Ale ostrov Čedžu tento trend dohnal do extrému. "Někteří lidé za měsíc nakoupí změť věcí a už mají muzeum," řekla Mjong Jon-suk. Sama za vybudování svého Světového muzea mořských mušlí v roce 2011 utratila 2,3 milionu dolarů, aby v něm mohla vystavit umělecké kousky z mušlí, které tvořila čtyři desetiletí. Teď už ale má na Čedžu jedno konkurenční mušlové muzeum.

Čínští turisté mají zvláště rádi muzea plyšových medvídků. Jedním z nich je Joannino medvědí muzeum, které je plné ručně vyráběných medvídků zakladatelky Joanne Oh. Její plyšáci jsou oblečeni jako monarchové, baletky i celebrity, nechybí ale ani medvídek Barack Obama ze zlatého mohéru stojící za řečnickým pultíkem. Majitelka přitom tvrdí, že cestovkám platit nemusí, aby k ní turisty vozily - za jejími medvídky prý turisté jezdí sami.

Lidovky.cz, ČTK