Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
27. září 2015 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak tvoří umělci? Jihomoravští výtvarníci otevřeli ateliéry veřejnosti

Dny otevřených ateliérů v Jihomoravském kraji. Na snímku je kreslíř a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dny otevřených ateliérů v Jihomoravském kraji. Na snímku je kreslíř a... | foto: ČTK

BRNO Setkání s výtvarníky a umělci přímo v místech, kde vznikají jejich díla, umožňují v sobotu a v neděli milovníkům umění Dny otevřených ateliérů v Jihomoravském kraji. Zapojilo se do nich 112 umělců a organizací, řekla Ilona Tunklová z pořádající Galerie výtvarného umění v Hodoníně.

Cílem akce je podle ní seznámit veřejnost s výtvarným uměním a propagovat autory děl, kteří jsou často zavření v ateliérech.

Ateliéry jsou po oba dny otevřené od 10:00 do 17:00. Lidé mohou zavítat k malířům, sochařům, fotografům ve všech okresech Jihomoravského kraje. „Kromě umělců otevírají i galerie a kavárny. Vidět lze také výrobu vitráží nebo keramiky, grafiku, ilustraci, ale máme i účastníky, kteří se věnují navrhování interiérů, šperkaře a další činnosti,“ vyjmenovala Tunklová.

Setkání s výtvarníky a umělci přímo v místech, kde vznikají jejich díla....

Setkání s výtvarníky a umělci přímo v místech, kde vznikají jejich díla. Malířka Sylva Chludilová z Mikulova.

Zavítat je možné například do ateliéru Bohuslavy Olešové, Jana Spěváčka, Dany Teturové, Alžběty Tkadlecové, Blanky Menčíkové, Dagmar Wallerové, Pavla Doležala, Laca Garaje, Lubora Drgáče, Wladimira Abramuszkina, Vladimíra Groše, Jiřího Zouhara, Zdeňka Meixnera a dalších.

Zájemci mohou zhlédnout nejen samotná díla, ale také jejich výrobu a popovídat si s autory. „Například oblast divadla nebo filmu známe mnohem více a nacházejí se v něm extroverti. Výtvarníci jsou ale uzavření ve svých ateliérech a dostávají se na veřejnost jen na výstavách. Nyní lidé mají možnost seznámit se s tím, jak vše tvoří, a mohou si vybrat oblast umění, která se může stát jejich každodenní součástí,“ dodala Tunklová.

Na snímku je sochař Milan Blažek ze Širokého Dvora u Břeclavi.
Dny otevřených ateliérů v Jihomoravském kraji. Ateliér malíře Antonína Vojtka z...

Pokud se putování po ateliérech bude návštěvníkům líbit, mohou zavítat na podobné akce v dalších regionech. Na Vysočině se uskuteční 3. a 4. října, o týden později bude v Jihočeském kraji a 17. a 18. října bude v Rakousku.

První ročník Dnu otevřených ateliérů se v Jihomoravském kraji uskutečnil v roce 2011, tehdy však platil pouze pro oblast Slovácka. Loni se do akce zapojilo 69 umělců, jejichž ateliéry navštívilo zhruba 2500 lidí. Letos pořadatelé kvůli téměř dvojnásobné účasti očekávají vyšší zájem.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!