Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Klidný a kontrastní jih Anglie. Bezdomovci žijí vedle nejdražší britské lokality, říká Češka

Pavlína Kindlová v Anglii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavlína Kindlová v Anglii | foto: Archiv Pavlíny Kindlové

Pavlína Kindlová navštívila Velkou Británii osmkrát, načež se rozhodla, že je jí tato země natolik blízká, že by tam chtěla studovat. Letos v září započala roční magisterské studium v jihoanglickém Bournemouth. Během zatím dvouměsíčního pobytu zjistila, že jih Anglie se svým počasím absolutně vymyká klasickému britskému počasí, a že se svými plážemi a útesy může rovnat Karibiku. Britští senioři navíc podle ní bývají mnohem příjemnější, než ti čeští.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
První na mysl mi přišlo to známé klišé, všichni jsou tu milejší a víc se usmívají. Již nejednou se mi stalo, že mě lidé v obchodě pustili před sebe ve frontě, protože jsem měla jen pár věcí. Bournemouth je asi nejznámější britské letní letovisko a zároveň se sem stěhují lidé v důchodu. Zajímavým kontrastem je, že tu najdete nejluxusnější oblast v celé Británii tzv. Sandbanks, kde jsou ceny pozemků dokonce čtvrté nejdražší na světě, a na ulicích není možné si nevšimnout lidí bez domova. Senioři se zde bezhlavě necpou do dopravních prostředků a jsou překvapení, když je pustíte sednout a vehementně vám děkují. Na druhou stranu není nic překvapivého vidět během mrazivé páteční noci osmnáctileté dívky válet se opilé a spora oděné na chodníku před klubem. Britové často neumí moc pít, alkohol je tu v hospodách hodně drahý, takže se zejména mladí co nejrychleji opijí tzv. predrinks doma a pak už stačí opravdu málo. Překvapilo mě také obrovské množství psů, přijde mi to skoro jako v Praze. Britové své psy milují. Ovšem tady se jejich miláčci prohánějí na plážích a koupou v moři. Asi to bude právě tím mořem, ale život je tu obecně pomalejší, než když jedete například do Londýna, přitom do hlavního města to odsud trvá dvě hodiny vlakem.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nedá se říct, že bych s něčím narazila, britská kultura je přece jen stále evropská a není natolik odlišná. Možná víc uklízím a vadí mi, že spolubydlící nechávají v kuchyni špínu, takže se jim občas snažím domluvit. Co mne však nikdy nepřestane udivovat je to jejich nezouvání. Všude po bytě chodí v botách, ve kterých přišli z venku, navíc spousta domů má na veškerých podlahách koberce. Nevím, jak je udržují čisté.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Tak všichni o mně ví, že opravdu postrádám knedlíky a pořádný chleba. Tím bílým bez kůrky se tu člověk za chvilku přejí. Také je tu složitější najít některé základní ingredience k vaření a pečení, jelikož se tu prodává obrovské množství hotového jídla, které stačí jen ohřát. Kvalita potravin je však vyšší než v Česku. Ačkoli žiji u moře, zjistila jsem, že je velmi těžké tu najít restauraci s rybami a mořskými plody. Klasické fastfoody s fish and chips jsou všude, ale najít dobře připravenou a nesmaženou rybu už je celkem oříšek. Zatím jsem nic českého nevařila, v podmínkách studentského bydlení to není zcela jednoduché, ale snad to napravím.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
První věcí je samozřejmě levný alkohol a Praha. Spousta Britů, které potkávám, v Praze byli a říkají, že je to nádherné a historické město, anebo tam chtějí jet. Někteří z nich si vzpomenou i na nějaké tradiční české jídlo, které ochutnali. Pak už se znalosti o Česku spíše tříbí, sportovní fanoušci znají samozřejmě Berdycha nebo Čecha.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku samozřejmě sleduji, i když o něco méně než doma, nemám na koleji televizi a BBC si velmi pečlivě hlídá online vysílání a patřičně ho zpoplatňuje. Informace se tak dozvídám hlavně z internetu. Sleduji nejvíce to, jak se vyvíjí situace kolem brexitu, to je to pro všechny tady velké téma. Ještě jsem nenarazila na člověka, který volil odchod z EU, ale to je hlavně tím, že se pohybuji mezi studenty, cizinci a vysokoškolsky vzdělanými lidmi. Jinak politika se tu samozřejmě od té české liší. Pokud na politika vyjde najevo nějaká nepravost, ať je sebemenší, většinou dobrovolně odstoupí z funkce. Přála bych si, kdyby něco takového bylo zvykem i u nás.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...