Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Klobása, sendvič a chipsy. Večeře v Kanadě jsou divné, říká Čech

Adam Růžička  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Růžička |

PRAHA Osmnáctiletý Adam Růžička se do Kanady přestěhoval kvůli studiu na střední škole Brookswood Secondary School. Bydlí nedaleko Vancouveru. "Hodně lidí si myslí, že jsme ještě Československo, to mě zarazilo. Ale tohle je hokejová země, tak znají spoustu českých hráčů, hlavně Jardu Jágra," říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Dlouho mi trvalo, než mi došlo, kde vlastně jsem a že tu vlastně budu muset vydržet půl roku. Taky mi dal zabrat časový posun devět hodin, takže jsem hodně spal. Nejvíce mi v hlavě ulpělo srdečné přivítání a první večeře, kdy jsem dostal klobásu, sendvič a chipsy. Opravdu už se nedivím, proč je v Americe tolik obézních lidí.

Kdo je Adam Růžička?

V Česku bydlí Adam Růžička v jihočeské Bechyni a do školy chodí na Gymnázium v Týně nad Vltavou. V Kanadě chodí na Brookswood Secondary School a bydlí ve městě Langley (cca 30 km od Vancouveru). Závodně hraje tenis a má rád cestování.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Celý školní systém je zde úplně jiný, tak mi chvilku trvalo, než jsem se zorientoval. Také jsou tu všichni neskutečně přátelští a milí. Nedávno jsem platil v obchodě a chyběl mi asi dolar a padesát centů. A prodavačka řekla, ať to nechám být, že to nevadí. To by se mi doma nikdy nestalo.

Lidovky.cz. Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
V Česku bych rád dostudoval. A pak se uvidí.

Lidovky.cz. Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Určitě mi chybí taková ta česká klasika jako svíčková nebo rajská od maminky a krupicová kaše. Ještě jsem nic nevařil, ale rozhodně něco předvedu, aby věděli, jak to máme dobrý.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Hodně lidí si myslí, že jsme ještě Československo, to mě zarazilo. Ale tohle je hokejová země, tak znají spoustu českých hráčů, hlavně Jardu Jágra. Když naši hokejisté vypadli na Olympijských hrách, tak se mi smáli.

Lidovky.cz. Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Přiznám se, že politiku nesleduji, ale zatím jsem neslyšel žádnou kritiku a nic o nějakých problémech. Odhaduji proto, že je to asi lepší než u nás.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...