30. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kronplatz: rodinná hora i terény pro náročné

Odpočinek v provincii Jižní Tyrolsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpočinek v provincii Jižní Tyrolsko | foto: Foto: Südtirol Tourism

Kronplatz je oblíbenou rodinnou horou s širokými, přehlednými a pozvolnými terény na svém holém vrcholu. Potěší ale i zdatné lyžaře, a to hned pěti černými tratěmi. Za den se dají zvládnout všechny, a při tom projedete celý areál ležící v severoitalské provincii Jižní Tyrolsko známé také jako Südtirol.

Dvě černé tratě, které vedou z vrcholu po severním svahu do údolí, jsou tím nejlepším, co může zdatný lyžař v Dolomitech najít.

Severní svah Kronplatzu je narozdíl od jeho prostorného, slunného a mírného vrchlíku velmi strmý, zalesněný a spadá hluboko do údolí Pustertal k městu Bruneck/Brunico. Jako had se z vrcholu až do údolí v četných zatáčkách vine černá sjezdovka Sylvester, jejíž trasa perfektně využívá strmosti a členitosti svahu tak, že každá její pasáž je jedinečná.

Lanovky na Kronplatzu

Lanovky na Kronplatzu

Je přitom široká tak akorát (asi 30 metrů), takže nevzbuzuje pocit "bezpečné" dálnice. Má délku přes pět kilometrů, převýšení třináct set metrů, mnoho zatáček a terénních zlomů, přičemž v několika pasážích dosahuje 60procentního sklonu.

Zajímavé akce na Kronplatzu

7. únor 2014: Juniorský Ski Cross
15.-16. února 2014: Red Bull Kronplatz Cross – skikrosový závod, kterého se pravidelně účastní i Tomáš Kraus. Soutěží tu ovšem i amatéři.
22. 03. 2014: Kronplatz Ski Rally

www.kronplatz.com

Černá trať Hernegg je mladší sestrou Sylvesteru. Její slavný švýcarský stavitel a závodní legenda Bernhard Russi jí dal do vínku především přímočarost – jak je jeho zvykem. Hernegg se tak navzdory překážkám a hangům řítí do údolí v podstatě bez zatáček, zato v šedesátimetrové i větší šíři. Její sklon se díky tomu nezdá tak strmý, a o to je zrádnější.

Zbývající tři černé sjezdovky se nacházejí v oblasti St. Vigilu na jihozápadním úbočí hory, z toho dvě na sousedním vrcholku Piz de Plaies – ačkoliv jde spíš o kratší tratě, svou strmostí to bohatě vynahradí. Kratší černá trať se nachází v sedle Furkelpassu – slouží jako slalomák a je využívaná pro tréninky. Z vrcholu Piz de Plaies směrem k St. Vigilu klesá červená trať plná zatáček, z níž se nenápadně odděluje trať Erta.

Tipy na zajímavé ubytování

Hotel Condor 4* St. Vigil

Hotel 150 metrů od sjezdovky Mitra, bazén, sauna a beauty centrum.

Hotel Excelsior 4*S St. Vigil

Výborná kuchyně, velkorysý saunový a bazénový komplex.

Hotel Sigmunderhof 3* Kiens

Saunový svět na dvou podlažích a domácká atmosféra.

Hotel Weisses Lamm 3* Welsberg

Hotel se saunou, domácí atmosférou a bezbariérovým přístupem

Hotel Alpenrose 3* St. Lorenzen

Sauna, bazén a zvířata vítána.

Hotel Kronplatz 3*S Olang

Stylově zařízené pokoje, velký saunový komplex, bezplatný skibus zastuvuje u hotelu…

Hotel Mirabel 3*S St. Vigil

Komfortní ubytování, sauny, dětský hrací koutek…

Hotel Windschar 4* Gais

Tradiční hotel s osvědčeným kuchařským týmem…

Hotel Hubertus 4*S Olang

Největší hotelová střešní terasa v okolí a vodní svět s pěti bazény, sportovní aktivity… 

Hotel Gassenwirt 3* Kiens

Srdečná atmosféra, bazén a jihotyrolské speciality.

Hotel Lanerhof 4*S St. Lorenzen

Hotel s bazénem, saunou a výborná kuchyně.

Hotel Stoll 3*S Gsies

Panoramatický bazén, wellnessový svět, čerstvé produkty ze statku v údolí Gsieser Tal/Valle di Casies…

Nic zpočátku nenasvědčuje tomu, že se zničehonic zřítí padákem se sklonem až 70 procent. Na opačnou stranu z vrcholu padá podobná trať – sjezd ztěžuje kromě značeného klesání i příčný sklon tratě a za teplých slunečných dnů i těžknoucí sníh. Černá trať Piculin je totiž otočena k jihozápadu.

V žádném jiném středisku Dolomit nelze tak "snadno" získat skalp pěti skutečně černých sjezdovek v jediném dni.

Letošní novinka

Novinkou jsou supermoderní kabinky Alpen connectiong, které jezdí od Olangu/Valdaora. Každá uveze deset osob, je vybavená koženými sedačkami, což ocení především dámy. Překvapí také wifi připojením, připojit se budete moci nejen ve stanici, ale i během jízdy nahoru! Za tu dobu se dá napsat mail nebo uložit post na facebook! 

Když vás Kronplatz omrzí, lze se lanovkami dostat do St. Martina in Thurn/San Martino in Badia, kde se skibusem zdarma popojede do Alta Badie, která už leží na lyžařském okruhu Sellaronda.

Kronplatz je navíc místem, kam se dostanete ze svého hotelu bez použití auta. V městečku Percha/Perca hned naproti údolní stanice lanovky je vlaková zastávka, která lyžařům umožňuje vychutnat si dovolenou bez auta.

Radek Holub, magazín Snow

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na Lidovky.cz