30. října 2015 6:20, aktualizováno  8:05 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lima? Chaos, velký provoz, ale i skvělé jídlo, říká Češka

Petra Vondrová v Peru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Vondrová v Peru | foto: Archiv Petry Vondrové

Petra Vondrová se do Peru přestěhovala na půl roku, aby zde nasbírala nové zkušenosti. „Zatím jsem se neodhodlala vařit česká jídla - peruánské jídlo je velmi chutné a zatím se nemohu nabažit čerstvého ovoce a zeleniny. Mango, maracuya, papaya, avokádo všechno to ovoce chutná velmi jinak. Tady si teprve uvědomuji, jak dlouho muselo avokádo do Prahy cestovat, když chutná tak odlišně,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Voda v umyvadle se stáčí na druhou stranu, opravdu jsem na druhé polokouli. A provoz na silnici - jak se mohou někam dostat, v Limě je ohromný provoz na hlavních ulicích. S tím souvisí znečištěný vzduch v Limě i přes to, že na pobřeží pofukuje příjemný mořský vánek. Prach, chaos na silnici. Lima je město, které se velmi nepřirozeně rozrostlo v 90. letech bez vhodného urbanistického plánu.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Peruánci jsou velmi vřelí, je třeba vědět, že naše česká rezervovanost je pro ně nepochopitelná a všichni vás hned berou jako člena rodiny. Pro Čecha to může být nezvyklé, ale já se mezi jižany se pohybuji již delší dobu, tak to ani nebylo překvapení. Překvapení bylo, že jedí ke všemu rýži - mají větší průměrnou spotřebu na člověka, než Asiaté! Rýže s brambory, rýže s hranolkami, rýže s masem...všechny kombinace, co si jen umíte i neumíte představit s rýží.

Lidovky.cz? Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Má zkušenost v Peru je naplánována na půl roku, poté se moc ráda vrátím do Česka, ale stejně tak už nyní vím, že se budu moc ráda vracet do Peru.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Zatím jsem se neodhodlala vařit česká jídla - peruánské jídlo je velmi chutné a zatím se nemohu nabažit čerstvého ovoce a zeleniny. Mango, maracuya, papaya, avokádo všechno to ovoce chutná velmi jinak. Tady si teprve uvědomuji, jak dlouho muselo avokádo do Prahy cestovat, když chutná tak odlišně, oproti těm místním nemám téměř chuť. Ale co mi chybí? Asi chleba, český chleba mají málokde, v Peru rozhodně ne.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Lidé si myslí, že jsem ze Španělska, kvůli přízvuku mé španělštiny, kterou jsem se naučila v Evropě. Dále jsem se setkala s reakcí, že Češi drží slovo. Peruánci jsou občas proměnliví ve svých názorech.

Peru

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Liší se hodně. Minimálně co se týče společenských témat, je velmi složité to vystihnout, protože v Peru existují propastné rozdíli mezi chudými lidmi z hor, kteří jsou mnohdy negramotní a neschopni komunikovat španělsky, a mezi bohatými lidmi, kteří žijí v Limě a dalších městech velmi izolovaně. Bezpečnost je obrovské téma. Politické spektrum není zdaleka tak široké, jak známe z Evropy, politici jsou spíše z rodin s dlouhou politickou tradicí, které se střídají u moci.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz