21. dubna 2008 0:01 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Limnos: řecký ostrov boha Héfaista

Limnos, řecký ostrov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Limnos, řecký ostrov | foto: CK Alexandria

Ostrov Limnos ležící v Egejském moři přivítá návštěvníky příjemnou atmosférou, písečnými plážemi s průzračně čistou vodou a krásnou přírodou. V řecké mytologii je Limnos domovem řeckého boha ohně Héfaista.

Ostrov Limnos leží v severovýchodním cípu Egejského moře a je osmým největším řeckým ostrovem. Na východě téměř sousedí s poloostrovem Malá Asie a ostrovy Imbros a Tenedos, které jsou součástí Turecka.

Ostrov se vyznačuje středomořským klimatem s mírnou zimou a horkým slunným létem. Podzimní období je zase charakteristické silným větrem.

Pobřeží Limnosu lemuje více než stovka písčitých pláží. Záleží jen na vás, zda si zvolíte klidnou přírodní pláž nebo jednu z frekventovaných pláží ostrova. Mezi nejvyhledávanější patří pláže Romeikos Gailos a Riha Nera.

Limnos, řecký ostrov

Na 259 kilometrech se rozkládá bohatě členěné pobřeží, plné zálivů a mysů i dvou rozlehlých propastí – Bourni na severu a Mudros na jihu. Severozápad ostrova je hornatý. Směrem na východ kopců ubývá a nastupují roviny.

Hlavním městem Limnosu je Myrina. Již ve 12. století př. n. l. tu položili základy města a postavili pevnost na kopcích, kterou později Benátčané a Turci přestavili na zámek. Tento zámek, známý pod jménem Paleocastro, je dominantou níže položeného přístavu.

Pobřeží města lemují neoklasické domy tehdejší místní aristokracie, která byla nucena před příchodem Turků odejít. Domy byly postavené v 2. polovině 19. století a i dnes stále patří jejím potomkům. O kousek dále najdete malý přístav pro místní rybáře a také velké množství rybích restaurací, v nichž si můžete pochutnat na čerstvě chycených úlovcích.

Limnos, řecký ostrov

Co byste si na ostrově Limnos neměli nechat ujít

Celý ostrov je poset řadou kostelů. Za vidění stojí kostel Panagia Kakkaviotissa, který leží v jeskyni na vrcholku kopce v Thanos. V centru hlavního města stojí kostel Ayia Triada.

Vesnička Plati leží dva kilometry jižně od hlavního města. Původně byla situována blíže k moři. Kvůli strachu z napadení piráty byla ale přemístěna k úpatí hory Tourli, kde se nachází i dnes. Plati nabízí tradiční řeckou atmosféru v krásné přírodě. Rozkládá se v kopcích, které směrem k moři klesají a tím otvírají výhled na okolí a dlouhé písečné pláže. 

Ve městě Kornos se zase můžete těšit na vyvěrající horké prameny o teplotě až 44 stupňů Celsia. Návštěvníci je vyhledávají především pro zjevné terapeutické a léčebné účinky. Dají se ale využívat i jako přírodní koupele či je popíjet. Voda je totiž považována za velmi kvalitní pitnou vodu s nízkým obsahem soli.

Více informací o ostrově Limnos najdete na webových stránkách www.limnos.cz.

Najdete na Lidovky.cz