Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Luang Prabang je laoskou buddhistickou mekkou na Mekongu

Laoská pálenka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laoská pálenka | foto: Kateřina Smolová, HedvábnáStezka.cz

Královské město plné buddhistických mnichů a koloniálních budov láká mnoho turistů, i přesto je ale jeho atmosféra stále jedinečná. Ocitnout se po dvouměsíčním putování jihovýchodní Asií v Luang Prabangu je opravdovým balzámem na duši.

Všudypřítomný chaos a zmatek se v tomto malém koloniálním městečku absolutně mění, z atmosféry klasické Asie se najednou přesunete kamsi do francouzského maloměsta, na ulicích popíjíte kávu, ubytovat se musíte v dřevěných domech z koloniálního období a na západ slunce si můžete vyšlápnout na místní dominantu – pahorek, na němž se tyčí zlatavá stúpa That Chomsi.

-

Luang Prabang nepatří mezi velkoměsta, ale na laoské poměry nepatří ani mezi ty nejmenší. Najdete jej na levém břehu řeky Mekong, a to přímo v místě, kde se stýká s další významnou řekou Nam. Řeky tady mají výjimečné postavení jako důležité komunikační tepny. Skvělým zážitkem je pokračovat po vodě dále na sever do malých městeček ukrytých hlouběji v laoském pralese. Lodí se dostanete i do města Huay Xai ležícího na hranici s Thajskem.

Centrum buddhismu

Zcela zásadní částí města je staré historické centrum, patřící do světového dědictví UNESCO. Místní jej udržují v perfektním stavu, a tak můžete nabýt dojmu, že Francouzi odtud ještě neodjeli. Před domy stojí nablýskaná dobová auta a na terasách stojí polstrované ratanové židle. Prvotní nadšení z evropské atmosféry, ale brzy opadá, jelikož zde působí zkrátka poněkud uměle a jako jakési kulisy.

pohled z pohorku uprostřed města

O tom, že jste pořád v Laosu, napovídá množství nádherných buddhistických chrámů rozesetých všude mezi dřevěnými domy. Královské město Luang Prabang totiž patří mezi místní centrum buddhismu. Každou chvíli potkáváte muže všeho věku v oranžových hábitech. Za svítání dokonce celé oranžové zástupy mnichů vycházejí do ulic a nechávají se při tradičním rituálu obdarovat místními věřícími rýží. Lidé klečí na ulicích a s pokorou oddělují kusy lepivé rýže a vhazují je mnichům do speciálních nádob.

Západ slunce na Phou Si

Za návštěvu stojí snad všechny místní chrámy, jednoznačně nejvýjimečnější je ale Wat Xieng Thong, který svou velikostí a výzdobou ohromuje už při prvním pohledu. Střecha tvořená celými devíti stupni je pomyslnou korunou na nádherně zlatě pokreslených zdech. Nejkrásnějším náboženským místem je ale již zmiňovaný pahorek Phou Si se zlatou stúpou na vrcholu. Lidé se sem vydávají po celý den, ale nejkrásnější je zde západ slunce. Výhodou celého města je totiž jeho poloha uprostřed sytě zelené a mírně zvlněné krajiny.

Davy turistů

Bohužel je Luang Prabang až příliš přehlcen turisty a občas máte pocit, že jste se přijeli podívat do jakéhosi zakonzervovaného skanzenu. Stačí ale zapojit trochu snahy a okolí se vám ukáže ve zcela novém světle. Půl den je příjemné strávit přeplavením přes Mekong na druhý břeh, sem už moc turistů nezavítá, a tak se můžete toulat v reálnějším prostředí a u vody si dát třeba rybu dochucenou citronovou trávou.

Ruční tkaní


Místní agentury také pořádají spoustu výletů do okolí. Je snadné se dva dny věnovat výcviku slonů, vyzkoušet si jízdu na kajaku nebo se jet koupat k nádhernému víceúrovňovému vodopádu Kuang Si. Bude-li vám ale připadat, že takovou koncentraci turistů už dlouho nevydržíte, nasedněte na houpavou lodičku a vydejte se na sever.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...