Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lyžování s Divokou Hildou. ‚Solná komora‘ láká sjezdovkou se sklonem 67 %

Lyžování v Horním Rakousku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžování v Horním Rakousku | foto: Achensee Tourismus

V minulých staletích byla rakouská oblast Salzkammergut slavná hlavně díky svým solným dolům. Sůl se odsud vozila i do Čech - aby se cesta usnadnila, vznikla mezi Lincem a Českými Budějovicemi v letech 1827 až 1836 první koněspřežná dráha v Evropě. I tak cesta vzácných minerálů z dolů v okolí Hallstatu do Prahy tehdy trvala klidně i celé týdny. Dnes je Solná komora (nejen) mezi Čechy opět velmi populární. Už za to nemůže sůl, ale spíš nádherná krajina jezer, lesů a alpských štítů, historických městeček a v zimě hlavně skvělých lyžařských areálů. Cesta z Česka sem už ale trvá pouhých pár hodin.

ADVERTORIÁL

Největším zimním lákadlem celého regionu je okolí jedné z nejznámějších rakouských hor - Dachsteinu. Na západ od něj směrem k sousednímu masivu Tennengebirge najdete moderní rodinné středisko Dachstein West. Pro české lyžaře je to patrně nejbližší velký alpský skiareál. Nabízí skvělé lyžování hlavně pro rodiny s dětmi, nudit se tu ale nebudou ani vyježdění lyžaři, na které čekají prudké a dlouhé sjezdy.

„Dachstein byly moje první Alpy. Měla jsem tenkrát oči navrch hlavy, protože proti lyžařským areálům u nás je to úplně něco jiného. To ani není jiná liga, je to úplně jiný sport. Nádherné široké sjezdovky, kterých je tolik, že je člověk ani všechny nestihne prozkoumat - a to i když jste tam na víc dní. Fronty u vleků minimální, dobré jídlo a hlavně - když vyjde počasí, jsou výhledy k nezaplacení. Samozřejmě to neplatí jen pro Dachstein, ale i další alpská střediska,“ libovala si Jana Baránková z Prahy.

Skiareál Dachstein West se rozkládá na rozsáhlém území mezi obcemi Gosau, Russbach a Annaberg. Čeká tam na vás 42 sjezdovek o celkové délce 45 kilometrů. Nahoru a dolů pendluje 25 vleků a lanovek - tři z nich jsou kabinové.

Vrabčí hnízdo a Střela baby Jagy

Většina sjezdovek je spíš kratších a jednodušších. Pro děti je zde několik lyžařských škol a klubů. První obloučky se mohou hravou formou naučit například v „Brumsilandu“ v dolní stanici lanovky Hornspitzbahn. V klubech Spatzennest (Vrabčí hnízdo) a Fluxi´s Kids Club pak můžete svěřit své (klidně teprve roční) děti profesionálním vychovatelům a sami vyrazit na náročnější sjezdovky.

I ty se totiž v Dachstein West najdou. Kdo si chce zajezdit na technických sjezdovkách s boulemi, může vyzkoušet trati nazvané Donnergroll (Hromový rachot) nebo Schwarzreiter (Černý rytíř). Pokud dáváte raději přednost adrenalinu, hledejte směr na Jagaschuss Speed Check (Střela baby Jagy), kde vám naměří rychlost. Dosud zde mají rekord 88 km/h. A pro koho je i rychlá ježibaba málo, tomu už zbývá jediné - Wilde Hilde (Divoká Hilda), kde je sklon svahu až 67 procent.

Lyžování v Horním Rakousku
Lyžování v Horním Rakousku

Dachstein West má ale trumf i pro lyžaře, kteří se raději kochají, než závodí. Panoramatická okružní sjezdovka Skigenussrunde Panoronda vás na 44 kilometrech sjezdovek provede celým lyžařským regionem. Nádherné výhledy na Dachstein jsou při dobrém počasí zaručeny.

Snowboardisté mohou pilovat své dovednosti ve třech snowparcích a nudit se pod Dachsteinem nebudou ani běžkaři. V okolí je 240 kilometrů krásných upravených tratí, nejvíce jich protíná okolí Abtenau a Gosau. Pokud chcete poznávat alpskou krajinu, ale běžky vás nelákají, můžete vyzkoušet sněžnice. Túry s průvodci po alpské přírodě patří k velkým trendům posledních let. Zimní středisko ovšem nabízí řadu dalších atrakcí - od pohádkových jízd na saních tažených koňmi, přes výlety do historických měst Hallstat a Bad Ischl až po návštěvu krytých bazénů, sauny nebo solária.

Do hlubokého sněhu a za drakem Franzim

Ostřílení lyžaři a snowboardisté, kteří už budou mít upravených sjezdovek dost, mohou vyrazit do Freesports Areny Dachstein Krippenstein v nedalekém Obertraunu. Čeká tam na ně freeridový ráj. Díky 30 kilometrů neupravených sjezdovek a volného ježdění se Krippenstein zařadil mezi freeridové resorty mezinárodního významu. Každá trať začíná ve vysokohorském terénu a překonává výškový rozdíl kolem 1 500 metrů. Pokud se sem vypravíte poprvé, nebude možná od věci nechat se doprovodit zkušeným průvodcem či instruktorem. V Krippensteinu samozřejmě najdete kromě hlubokého sněhu i upravené sjezdovky. Jedenáctikilometrový sjezd do údolí s překrásnými výhledy na Hallstatské jezero patří k nejparádnějším zážitkům, které Dachstein může nabídnout.

Solná komora ovšem láká i na další skiresorty. Za návštěvu stojí například hora Feuerkogel ležící vysoko nad jezerem Traunsee. Rakouští průkopníci zimních sportů postavili kabinovou lanovku z městečka Ebensee na náhorní plošinu pod vrchol Feuerkogel už v roce 1927. Vznikl tak nejstarší lyžařský areál v Horním Rakousku. V roce 2018 byla lanovka vybavena moderními kabinkami - vyvezou vás až do výšky 1 600 m n. m. Rezort se zaměřuje také hlavně na rodiny s dětmi, a tak tu najdete 15 kilometrů lehčích nebo středně těžkých sjezdovek. Děti se mohou naučit lyžovat v Dračím parku (Drachenpark) s dětským lanovým a pásovým vlekem. Nad jejich prvními obloučky bude dohlížet feuerkogelský drak Franzi.

Skvělé rodinné lyžování nabídne i nedaleký skiareál Kasberg v Grünau v údolí Almtal. Nahoru vás vyveze pohodlná kabinová lanovka. Děti se pak učí lyžovat s maskotem areálu medvědem Brunem. Pomáhají jim tři pásové vleky s výstupem do pohádkového lesa. Poté, co zvládnou první lekce, mohou se odvážit na dětskou závodní dráhu.

Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!