Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Na jachtu raději jen se známými

Cestování

  13:09
Sezona dovolených na jachtě právě začíná - letos je v kurzu třeba Balt. Více než mořské nemoci se ale obávejte slunečních paprsků, které vám mohou dovolenou pokazit.
Kombinaci pasivní dovolené u moře s plavbou na jachtě podél pobřeží si češi oblíbili.

Kombinaci pasivní dovolené u moře s plavbou na jachtě podél pobřeží si češi oblíbili. foto: Lidové noviny

Budete opálení, jako byste týden leželi na pláži, ale přijedete s vlasy provoněnými mořským větrem a se zážitky, které vám budou všichni závidět. To je dovolená na jachtě.

Češi brouzdají po mořských vodách nejčastěji v Chorvatsku, dále pak v Itálii, Řecku, ale na oblíbenosti získává také Balt. „Je to skvělá dovolená, ale je potřeba více lidí, kteří si náklady za pronájem jachty rozdělí. Jedenáctimetrová jachta přijde za týden zhruba na 60 tisíc korun,“ říká Jan Markovič z Prahy, který si dovolenou na jachtě vyzkoušel vloni v Chorvatsku.

„Někomu může vadit, že se lidé na jachtě mačkají a lehce tak může přijít ponorková nemoc, “ upozorňuje Markovič. Podle něj je dobré vyrazit s lidmi, které již dobře známe, a pokud jedeme s cizími, je nutné si dohodnout jasná pravidla.

Abyste mohli vyrazit na jachtu, máte v podstatě dvě možnosti: buď musíte sami vlastnit kapitánskou licenci pro námořní lodě, nebo zodpovědnost přenechat kapitánovi, kterého si spolu s lodí najmete. Kapitánské zkoušky můžete skládat i v Česku, ale jejich platnost je časově omezená na pět let, a tak mnoho lidí volí často jednodušší cestu udělat si chorvatskou licenci, která je bez omezení. „Tyto licence platí jak v Chorvatsku, tak jsou akceptované v jiných zemích, jako je Řecko nebo Itálie. Ať už ale licenci zájemce dělá kdekoliv, vždycky je mnohem důležitější praxe,“ sděluje Jan Hanzl ze společnosti AZ Euro Yachting. Podle jeho slov by se neměl držitel licence ihned pouštět do vod sám, ale raději absolvovat třeba týden se zkušeným člověkem a osvojit si všechny nezbytné hlavně technické - věci. „Častou chybou je pak to, že kapitáni neumějí odhadnout počasí, které se může velice rychle změnit. Dobré je proto sledovat upozornění na radiostanicích,“ radí dále Hanzl.

Jachta není rychlík
Kdo se rozhodne, že si kapitána jachty najme, ať počítá s částkou přibližně mezi deseti až patnácti tisíci korun za týden. Loď si samozřejmě mohou najmout jak v místě pobytu, tak si mohou dovolenou naplánovat doma -v Česku existuje asi sedm specializovaných agentur, které zařídí vše. Lidé mívají občas přehnané představy, že jachta je rychlá a oni toho hodně projedou. Pravda je taková, že normální rychlost jachty se pohybuje kolem deseti kilometrů za hodinu, a tak je dobré podle toho plánovat i program cesty,“ informuje Jan Hanzl. Program si účastníci volí zcela podle sebe a mohou ho měnit i během plavby. „Večer se může zakotvit a někde v maríně Kombinaci pasivní dovolené u moře s plavbou na jachtě podél pobřeží si češi oblíbili.zajít na večeři nebo si celý den užívat vody v nějaké zátoce. My jsme s sebou měli dobrou zásobu jídla, a to hlavně proto, že je levnější kotvit v zátokách než v přístavech,“ doporučuje Markovič. Není výjimkou, že na jachtu vyrážejí rodiny s dětmi. Pro ty je pak loď speciálně upravená - je obehnaná sítěmi,“ prozrazuje Hanzl. Přesto byste měli počítat s tím, že hlavně menší děti může dlouhá plavba nudit. Pozor byste si měli dát na slunce, které je na vodě mnohem nebezpečnější. Na sluneční paprsky se rychle zapomene, protože vás stále osvěžuje příjemný vítr. Dovolenou na jachtě podniká často parta kamarádů a obvykle chtějí popíjet alkohol. „Lidé by ale neměli vyvádět blbiny, aby nedošlo k nějakému zranění,“ varuje Hanzl. Pasažéři mohou mít strach z obávané mořské nemoci. „Podle mě je mořská nemoc způsobená z větší části psychikou a každý očekává, kdy že se u něho projeví a bude mu špatně. Samozřejmě se určité příznaky mohou objevit, a to především při dlouhé plavbě na širém moři. Ale třeba v Chorvatsku, kde se velké vzdálenosti nejezdí, tyto problémy nehrozí,“ podotýká Hanzl z AZ Euro Yachting. Koho by zdravotní problémy přece jen trápily, tomu Hanzl doporučuje nezůstávat v kajutě, ale jít na palubu, nedívat se ovšem do vln, ale raději na nějaký pevný bod v dálce, třeba na ostrov. „Úplně nejlepší ale je něčím se zaměstnat,“ radí na závěr.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!