Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V karanténě na Tchaj-wanu? Neustále vám sledují telefon a třikrát denně nosí jídlo, říká Čech

Prokop Holý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prokop Holý | foto: Archiv Prokopa Holého

Prokop Holý žije a podniká na Tchaj-wanu dva a půl roku. V karanténě se ocitl v cizí zemi na začátku jara. „Když jsem se na Tchaj-wan vracel z České republiky, skončil jsem v karanténě. Po příletu mě sami kontaktovali a dali mi veškeré instrukce, třikrát denně mi nosili jídlo a celou dobu sledovali polohu mého telefonu, zda karanténu opravdu dodržuji,“ říká.

Další příběhy Čechů v cizině čtěte zde

Lidovky.cz: Jak to nyní na Tchaj-wanu vypadá a jaká opatření zde platí? Jak probíhá uvolňování, pokud probíhá?
Tchaj-wan je jedna z mála zemí v Asii, která se k celé pandemii covid-19 postavila velice zodpovědně. Obyvatelé Tchaj-wanu se poučili z předešlé pandemie SARS, která zde proběhla před necelými dvěma desetiletími. Na Tchaj-wanu se koronavirus prakticky nevyskytuje. V celé zemi je aktuálně 22 aktivních případů (počet obyvatel Tchaj-wanu je 23,7 milionu). I přes tato pozitivní čísla ale nemůže být o žádném uvolňování ani řeč.

Roušky jsou povinné ve všech dopravních prostředcích a ve většině uzavřených prostorech. U každého vchodu do metra či obchodního centra stojí ochranka, která nikoho dovnitř bez roušky nepustí. Uvolňování probíhá spíše mezinárodně. Pomalu do země mohou cestovat lidé z okolních zemí, pokud mají negativní výsledeky testů, správné vízum, důvod a nemají problém být ve 14denní karanténě po příjezdu (negativní test nemá na délku pobytu v karanténě žádný vliv).

Lidovky.cz: Dodržují lidé opatření nařízená vládou?
Ministr zdravotnictví Tchaj-wanu vytvořil krizový štáb. Tento krizový štáb, ve kterém je pan ministr předsedající, vydává veškerá nařízení, která nejsou nikým zpochybňována a všemi dodržována. Přijde mi, že si na opatření lidé zvykli velice rychle. Byl zde prosazen zákon zakazující si z celé této pandemie dělat srandu nebo celou situaci zlehčovat či zpochybňovat. Je také zakázáno veřejně obchodovat s rouškami či jiným zdravotním materiálem, vše je přísně kontrolováno a rozdělováno vládou.

Lidovky.cz: Jakou náladu pociťujete kolem sebe?
Přijde mi, že nálada se ve společnosti mění úměrně počtu aktivních případů, a především odkud tyto jednotlivé případy pochází. Přijde mi, že na začátku pandemie většina případů byla přivezena především zdejšími obyvateli. I když si člověk zapomene roušku doma, může obdržet roušku zadarmo v jakékoliv stanici metra.

Pociťuji, že nálada se u obyvatel Tchaj-wanu mění podle toho, zda přibývá či ubývá aktivních případů a také dle toho, kdo je přenašečem. Tak například, před dvěmi měsíci přicestoval na Tchaj-wan jeden student z Belgie s nákazou covid-19. Pamatuji si, že v té době kdo vypadal jako cizinec, byl daleko více kontrolován. Musel čelit podezíravým pohledům a občas i slovním poznámkám.

Lidovky.cz: Jak je to v zemi s cestovním ruchem?
Na turistické vízum se na Tchaj-wan přicestovat prakticky nedá. Vycestovat se samozřejmě dá, nicméně při návratu (pokud člověk má rezidentní vízum) se musí podrobit testu a zároveň 14denní karanténě bez ohledu na negativní výsledek testu. Proto lidé prakticky za turismem necestují, cestují po Tchaj-wanu nebo po ostrovech, které k Tchaj-wanu patří.

Lidovky.cz: Jak prožíváte situaci vy? Na co jste se po karanténě nejvíce těšil?
Ze začátku jsem si na všechna opatření zvykal pomalu, zapomínal jsem si roušku a tak podobně. Po nějaké době jsem si na to zvykl a v současné době mi to nepřijde jako něco divného. Sám jsem zažil karanténu na začátku jara, když jsem se na Tchaj-wan vracel z České republiky. Po příletu mě sami kontaktovali a dali mi veškeré intrukce, třikrát denně mi nosili jídlo a celou dobu sledovali polohu mého telefonu, zda karanténu opravdu dodržuji.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Jak se staví občané k ohrožení koronavirem?
Ano, sleduji. Zprostředkovával jsem rozhovor s panem primátorem Hřibem pro tchajwanská média pri příležitosti návštěvy předsedy Senátu a jeho delegace. Lidé berou celou situaci velice vážně a jsou velice obezřetní, na evropské poměry někdy až moc.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Myslíte, že karanténa lidem po celém světě „něco dala“? Byla pozitivní, či nikoli?
Myslím si, že dokud na světě není jednotný fungující systém, který by dokázal tuto pandemii zmírnit, a karanténa a nošení roušek je jedna z mála věcí, které fungují, tak mi nezbývá nic jiného, než to ohodnotit jako pozitivní. I když bych karanténu nikomu dobrovolně nepřál.

Lidovky.cz: Jak je na tom země po ekonomické stránce?
Tchaj-wan je velice bohatá země. Systémem a ekonomií má blízko k Japonsku. Pochází odtud největší značky výrobců počítačů (Asus, Acer). Z Tchaj-wanu také pochází největší výrobce mikročipů.  

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?

Testovali jsme plundrové špičky.