5. července 2019 5:50 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výročí upálení Jana Husa v Husinci. Nejdříve Husfest, poté lampiony

Památník. V rodném domě mistra Jana Husa v Husinci byla letos otevřena i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Památník. V rodném domě mistra Jana Husa v Husinci byla letos otevřena i... | foto: Petr LundákMAFRA

HUSINEC  Hlavní kulturní a společenská událost roku, výročí upálení Jana Husa, se nám opět přiblížila a já se těším, že se opět setkám s našimi občany a hosty. Technické a programové přípravy vrcholí.

Letošní ročník bohužel kromě veder ztíží i oprava naší hlavní komunikace. Proto jsme byli nuceni přesunout program plánovaný na 6. července z náměstí do dolního parku, kde budou na kolbišti tradiční stánky, na pódiu vystoupí dopoledne dvě dechové kapely a v druhé části parku budou pouťové atrakce. Na zahradě Centra mistra Jana Husa bude připraven program pro nejmenší.

HISTORIE SLAVNOSTÍ

■ Zápisy v kronikách dosvědčují, že vzpomínka na mistra Jana Husa byla živá po všechny časy.

■ Tradice oslav vznikla jako jeden z výsledků národního obrození a uvědomění a sahá až do roku 1869. Tehdy se konaly jako připomínka 500 let od Husova narození za účasti F. Riegra, F. Palackého a dalších vrcholných českých politiků a mnoha tisíc prostých návštěvníků.

■ Za první republiky byla důležitou součástí oslav sokolská cvičení a představení; oslavy byly manifestací národní hrdosti a pravidelně se jich dál zúčastňovali vrcholní politici.

■ Komunistický režim si Jana Husa zpracoval po svém a ze vzpomínky na něj udělal Okresní mírové slavnosti, s Husem pramálo spojené.

■ Rok 1990 znamenal návrat k původní myšlence – připomínání odkazu tohoto možná největšího Čecha. 

 Na stejném místě pak nakonec i oslavy vyvrcholí, tentokrát novinkou, koncertem světově proslulého Stamicova kvarteta, které nám představí tvorbu Franze Schuberta, konkrétně smyčcový kvintet C dur. Na celý program je samozřejmě vstup zdarma. Chybět nebude ani tradiční lampionový průvod, jehož účastníci se vydají na pouť k Husovu rodnému domu. Hlavní program doplní bohoslužby za účasti zástupců všech církví.

Husovým oslavám bude předcházet dvoudenní Husfest, jehož zavedené podoby se omezení nijak nedotknou. Věříme, že v široké paletě účinkujících si každý najde to své, co mu udělá radost. Vstupenky na rodinnou akci lze koupit za zvýhodněnou cenu předem, a to na městském úřadě, kde budou k dostání za 250 korun na oba dny.

Pořádek při akci budou také letos zajišťovat naše technické služby. Jak už to bývá, problémy vznikají a zase zanikají a troufnu si říct, že s pořádáním oslav již máme dlouholeté zkušenosti.

Památku mistra Jana Husa si samozřejmě nepřipomínáme jen v těchto dnech. O Husův rodný dům, v němž sídlí památník, se stará církev československá husitská. Po celý rok k nám proto přijíždějí turisté, aby si připomněli památku tohoto myslitele a na stěně památníků si přečetli i slova papeže Jana Pavla II., jimiž se ústy katolické církve omluvil za Husovo upálení. Letos zde navíc přibyla velmi zdařilá expozice, určená nejmenším návštěvníkům.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.