Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NOMÁDI: Dvaačtyřicetiletý sovětský stroj dobyl Severní Ameriku

V Mexiku se naše posádka trochu prostřídala a byli jsme ryze čestická posádka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Mexiku se naše posádka trochu prostřídala a byli jsme ryze čestická posádka. | foto: Filip Vogel

„Jenom blázen si nechá v kontejneru dopravit do Ameriky staré auto, jehož cena je zlomková oproti ceně transportu“ slýchali jsme mnohokrát, když jsme vyřizovali vyzvednutí našeho žigulíka z přístavu v Los Angeles. Byli jsme v dost špatné situaci a ve stresu, protože náš ruský broker udělal chybu v dokumentaci a kvůli tomu nám hrozily pokuty a inspekce v řádu až desítek tisíc dolarů.

Věděli jsme, že na to peníze mít nebudeme. Vzdát se a poslat žigulíka zpět do Ruska a vrátit se domů, jsme se nemohli z jednoho důvodu. Jsme na cestě kolem světa a nějak musíme jet dál. Po dvoutýdenním snažení na úřadech, inspekcích a desítkách emailů k nám byli američtí celníci velmi milosrdní a téměř všechny poplatky a inspekce nám odpustili a žigulík mohl jet dobývat Severní Ameriku.

Několikrát jsme dojeli až k bílým plážím Karibiku. Mayské historické město...
Nutná zastávka v San Franciscu je výhled na most Golden Gate. A ano, stojí to...

Na patnáct tisíc kilometrů dlouhou pouť přes osm zemí Severní Ameriky jsme vyrazili ze Santa Moniky, z mola kde končí slavná Route 66. Prvních několik dnů jsme si užívali krásných národních parků na západním pobřeží Spojených států. Náš žigulík je velmi staré konstrukce a není stavěný do oblastí s hustým provozem a už vůbec ne do oblastí s vysokými teplotami. Naše trasa vedla přes horké státy USA. Arizonu, Utah a Nové Mexiko jsme projížděli v nejteplejším měsíci v roce, v srpnu. Nejen že jsme se hodně potili a v jednom kuse jsme odpovídali na otázky: „Proč jedete v autě bez klimatizace?“, náš žigulík měl velké problémy s přehříváním motoru. Žigulík se čas od času zakuckal a chípnul. A to doslova. Auto jsme odstavili a čekali, než vychladne. Jezdili jsme raději s pootevřenou kapotou. Ne vždy to pomohlo. Při vjezdu do národního parku Monument Valley nám žigulík opět zastavil před branou ve frontě aut a už nechtěl chytnout. Zcouvali jsme a za povzbuzování projíždějících aut jsme vyměnili palivovou pumpu, která se ukázala jako hlavní příčina těchto nesnází, a pak jsme mohli jet dál.

Hledáme nomády nového věku!

Máte podobné zážitky, cestujete podobně zajímavým vozem a máte pěkné fotky?

Napište nám na internet@lidovky.cz. Do předmětu napište Nomádi

Jen, co jsme překročili hranice z USA do Mexika, hodně věcí se změnilo. Hlavně doprava se stala více chaotičtější. Hned za hranicemi nás doprovázelo auto celní správy s majáčky. My jsme se ho snažili následovat, ale přehlédli jsme stopku a v křižovatce do nás narazilo auto. Jenom lehký ťukanec, ale v tu chvíli jsme ještě neměli auto v Mexiku registrované. Neměli jsme tedy na silnici co dělat a náš doprovod řekl, že se zbraní vystoupit z auta nesmí a po chvilce odjel pryč. „Co teď s tím?“, říkali jsme si. Policajty jsme ani nevolali a dolary prekérní situaci vyřešily.

Sice jsme se vůbec nesnažili, ale jezdili jsme do míst, kde řádily přírodní pohromy. V Texasu jsme museli ujíždět před hurikánem Harveym, a do Střední Ameriky jsme přijeli přímo v období dešťů. Je to to období, kdy je fakt teplo, vysoká vlhkost a pořád prší. Podle místních byla letošní sezóna extrémní. Řeklo by se, že nám to v autě nemuselo zase tak moc vadit, ale vadilo. Do auta nám při dešti dost zatékalo a po propršené noci jsme měli v autě kaluže. Těsnící silikon trochu pomohl, ale nespasil nás. Potili jsme se pořád, sprcha jednou za několik dní byla svátek. Dost brzy jsme získali pořádný cestovatelský odér. Jednou v noci v Mexiku nás probudil vcelku silný otřes země. Vyskočili jsme ze stanu, ale než jsme se vyhrabali, bylo po všem. Koukali jsme po sobě a kolem sebe a nic se nedělo. Asi zemětřesení, říkali jsme si. Tu noc jsme spali blízko Oaxaky a až druhý den jsme se dozvěděli, jak ničivé zemětřesení vlastně bylo.

Cesta přes Střední Ameriku byla dobrodružstvím sama o sobě. Mapy v navigaci nebyly úplně v pořádku a mnoho cest bylo rozbitých a končilo někde v polích. Zajímavé zážitky máme z hraničních přechodů. Vždy to bylo na pár hodin úřadování a vše jeden velký chaos. Vezeme s sebou drona a ten je v Nikarague nelegální. Trochu jsme se obávali, jak dopadneme, ale na přechodech panuje velký zmatek a převézt se dá prakticky cokoliv. Hraniční přechod do Kostariky jsme úplně minuli. Jeli jsme po cestě a říkali jsme si: „Už by to mělo někde být, ne?“. Po chvíli nás zastavil policajt, zkontroloval pasy a ptal se na vstupní razítka. My jsme se jenom zeptali: „Kde se dají sehnat?“ Policajt protáhl obličej a vrátil nás zpět, protože takto jsme byli v zemi nelegálně.

S naším žigulíkem jsme za dva měsíce přejeli Severní Ameriku a najeli jsme 15 000 kilometrů. Poslední zemí byla Panama, kde jsme dorazili až k Panamskému průplavu. V cestě do Jižní Ameriky nám stál Darien Gap, území s neprostupnými vysokými horami a rejdiště drogových kartelů. Žigulíka jsme museli opět naložit do kontejneru a poslat do Kolumbie nákladní lodí. Nyní už zdoláváme první kilometry Kolumbií a čeká nás náročná cesta přes Andy až do Ohňové země na jižním cípu Jižní Ameriky. 

Sledujte naše dobrodružství na www.facebook.com/kolemsvetazigulem

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!