28. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Paraguay: země nikoho a ráj pašeráků drog

Paraguay (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paraguay (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PARAGUAY Paraguay, která si v neděli zvolila nového prezidenta, je možná malou a nenápadnou zemí. Zároveň je ale druhým největším producentem marihuany na světě a tranzitním státem pro kokain mířící do Brazílie i Evropy, kde organizovaný zločin vrhá hodně dlouhé stíny.

Do této převážně venkovské, řídce osídlené země s 6,5 milionu obyvatel, která je vmáčknutá mezi Argentinu, Brazílii a Bolívii, míří malá letadla z ukrytých startovacích drah v Bolívii a Kolumbii, aby přistála na rozlehlých rančích na severovýchodě země.

Tahle distribuční síť je cokoli, jen ne diskrétní: pašeráci běžně shazují drogový náklad přímo z nebe na silnice a pole. Nákladní automobily je tu posbírají a odhrkají s nimi přes nestřeženou hranici přímo do Brazílie. A kromě nich i motocyklisti a řidiči automobilů a dokonce i pěší přenašeči.

Drogy a násilí

"Žijí tu rodiče, kteří svým dětem říkají: 'Dej se na pašování, vyděláš spoustu peněz.' A malé holčičky sní o tom, že se vdají za narkobarona," řekl agentuře AFP paraguayský liberální senátor Robert Acevedo.

Tuny nelegálních drog proudící touto oblastí ale zvedly i hladinu násilí, včetně střetů mezi brazilskými a paraguayskými pašeráckými gangy. "Smrt, která je tu k vidění, je v mexickém stylu. Těla s uřezanými hlavami, usekané paže, těla upálená zaživa," uvedl Acevedo. "Procházíme právě mexikanizací násilí," dodal s odvoláním na brutální násilí drogových gangů v Mexiku, které si jen za posledních šest let vyžádalo více než 70.000 mrtvých.

Paraguayský novinář a odborník na pašování drog Candido Figueredo říká, že zatím je každý měsíc zabito pět až 25 lidí během násilí spojeném s pašováním ve městě Pedro Juan Caballero; baště pašeráků s 80 000 obyvatel, která leží asi 550 kilometrů severně od Asunciónu.

Kokain (ilustrační foto)

Tato oblast je tak izolovaná, že tu není ani žádný oficiální hraniční přechod mezi městem a jeho brazilským protějškem Ponta Pora. Člověk si prostě jenom vyjde na procházku po ulici Dr. Francia a vyjde z Paraguaye, aby přešel do Brazílie.

Ve městě Ponta Pora žije paraguaysko-brazilský pašerácký boss Fahd Yamil, který je nyní na svobodě, když si předtím odpykal trest v brazilské věznici. Yamil před časem připustil, že je klientem banky, kterou vlastní podnikatel, milionář a konzervativec Horacio Cartes - podle dosavadních výsledků nedělních voleb pravděpodobně nadcházející paraguayský prezident.

Ve volbách mu neuškodila ani kritika rivalů za údajné vazby na pašeráky drog. Ani skutečnost, že také zprávy paraguayské rozvědky naznačují, že drogové peníze si našly cestu do místních politických kampaní.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz